MarcoM
06.05.12,12:27
Zdravím, rád by som sa opýtal na súčasné chápanie, mandátnej zmluvy z pohľadu daňového a odvodového zaťaženia.

Prípad, subjekt A (FO - nepodnikatel) a subjekt B (Právnická osoba, s.r.o.) chcú uzavrieť mandátnu zmluvu, v ktorej sa subjekt A zaviaže vypracovať určité zmluvy pre subjekt B, za ktorý dostane odmenu. V tomto prípade nie je dopredu jasné, koľko danej práce bude potrebnej, keďže to závisí od obchodnej činnosti subjektu B. Teda jeden mesiac toho môže byť napr. 2000 euro a v druhom 0 a v tretom tiež 0 euro. Subjekt A bude dostávať od subjektu B iba informácie potrebné na vyhotovenie daných zmlúv.

Prečítal som viaceré témy tu na porade týkajúce sa tejto problematiky. V podstate som dospel k tomu, že existujú dva názory, ktoré sú v rozpore. Prvý zastáva názor, že sa nejedná o príjem zo závislej činnosti. A teda to stačí zdaniť 19% a koniec.
Druhý názor zastáva názor, že sa jedná o príjem zo závislej činnosti a teda sa na takúto činnosť vzťahujú aj odvody do SP a ZP.

Rád by som sa teda spýtal, ako sa to posudzuje v súčasnosti, ako sa na to pozerá DÚ.

Ďakujem