Lubos...
06.05.12,14:57
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s pre mňa veľmi dôležitou otázkou a odpoveď na ňu je pre mňa tak isto veľmi dôležitá.
Ide o to či si môžem nárokovať ušlé výživné od môjho otca na mňa a môjho brata, ktorý sa ešte pred dovŕšením našich 18 narodenín zbalil a proste odišiel. Mne bolo vtedy okolo 17 a bratovi 15rokov. Teraz mám 23. Nechal nás s matkou v dome, mama platila inkaso a ešte ona jemu posielala 100€ ako časť na hypotéku, starala sa o nás naozaj len čisto ona, a on sa vôbec nestaral o to či sme mali čo dať do úst. Mali sme tam všetci trvalí pobyt ak je táto informácia k niečomu. Nedával mi peniaze ani do ruky, ani na účet, ani materiálne veci nezabezpečoval - oblečenie a pod.
Ak je táto možnosť, čo potrebujem na preukázanie alebo ako mám postupovať ak si tie peniaze od neho chcem nárokovať. Nie je tam nejaká premlčacia doba?
O tie peniaze mi ani tak nejde, ale stále robí problémy mojej matke a od nej si ešte nárokuje prachy za ten dom ktorý sa predal a je stále nespokojný.
Tak potrebujem vedieť akými krokmi je možné ho uzemniť.
Za Vaše skoré a pre mňa dúfam priaznivé odpovede vopred ďakujem.
mattto
06.05.12,13:39
keďže si plnoletý, môžeš podať návrh na určenie výživného (ak spĺňaš podmienky - študuješ dennou formou na VŠ), ak súd určí výživné, prizná ho až od podania návrhu (narozdiel od maloletých detí, kedy sa priznáva výživné spätne 3 roky od podania návrhu)

§77 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z.z. Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
Lubos...
06.05.12,14:25
to je presne to co mi robilo starosti. ja aj brat uz sme zamestnani a chcel som vediet ci je moznost toto este aj teraz riesit, alebo ani nie. mam teda v takejto zalezitosti este nejake moznosti?
mattto
06.05.12,16:26
to je presne to co mi robilo starosti. ja aj brat uz sme zamestnani a chcel som vediet ci je moznost toto este aj teraz riesit, alebo ani nie. mam teda v takejto zalezitosti este nejake moznosti?

Nemas. Pokial Vam otec nezaplati dobrovelne, nic s tym neurobis
Lubos...
06.05.12,17:51
a vedel by si mi poradiť, či exekútor niečo zmôže keď má mama hypotéku na byt a teda na jej účet a ten byt má záložné alebo aké to právo banka? môže jej dať zrážky z platu? Je v malom byte a dohromady okrem postele, televízora a bicykla nič nemá.
bubkoch
06.05.12,18:20
a vedel by si mi poradiť, či exekútor niečo zmôže keď má mama hypotéku na byt a teda na jej účet a ten byt má záložné alebo aké to právo banka? môže jej dať zrážky z platu? Je v malom byte a dohromady okrem postele, televízora a bicykla nič nemá.

no ked ma mama na krku exekutora, ktory sa zacne zaujimat o byt, moze banka okamzite vyhlasit splatnost celeho uveru a pokial hypo okamzite nesplati, banka si byt zoberie
Lubos...
06.05.12,18:45
no ked ma mama na krku exekutora, ktory sa zacne zaujimat o byt, moze banka okamzite vyhlasit splatnost celeho uveru a pokial hypo okamzite nesplati, banka si byt zoberie

takže exekútor sa môže zaujímať aj o byt ktorý má na hypotéku? nejedná sa o čiastku kedy si myslím, že ho bude byt zaujímať, je to nejakých 16tisíc a mňa by teda zaujímalo ako môže exekútor postupovať keby jej aj zrovna tie dve veci čo má zobral.
Ď
bubkoch
06.05.12,18:52
takže exekútor sa môže zaujímať aj o byt ktorý má na hypotéku? nejedná sa o čiastku kedy si myslím, že ho bude byt zaujímať, je to nejakých 16tisíc a mňa by teda zaujímalo ako môže exekútor postupovať keby jej aj zrovna tie dve veci čo má zobral.
Ď
he, prave naopak, pri sume 16tis bude byt to jedine co ho bude zaujimat ...