miskakiska
06.05.12,18:20
Dobrý deň.Chcela by som sa poradiť ohľadom disponovania z dovolenkou.V mojom prípade mi už prináleží 25 dní dovolenky ale..Pracujem vo firme s trojzmennou prevádzkou rano,poobede a noc.Od začiatku roka 2012 sme z týždňa nočných pracovali miesto 5 dní len tri,z dôvodu nízkych objednávok.Zamestnávateľ nám na tieto dni dával dovolenku z odôvodnením,že má právo disponovať s celou mojou dovolenkou.Teraz máme mať od konca mája asi tri týždne dovolenky a keďže mi ostalo už len nejakých 15 dní minie mi ju zamestnávateľ na tieto dni.Čo budeme robiť v júli a auguste,keď poniektorý máme malé deti a školy a školky budú zatvorené nemáme ani tušenia a ísť niekam na aspoň týždeň na dovolenku je nereálne,pretože si tam už nemáme čo dať.Prosím o radu či zamestnávateľ koná v týchto veciach podľa zákona,pretože už mi raz na moju sťažnosť ohľadom zle vyrátanej dovolenky bolo povedané,že sa nemôžem držať na informácie od iného odborníka pretože oni majú svoje postupy,ktorých sa držia.Ďakujem za skorú odpoveď.Martina
myara
06.05.12,16:28
Zákonník práce § 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.
(3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.
(4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.
(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
miskakiska
07.05.12,09:31
Takže ak tomu dobre rozumiem,zamestnávateľ konal správne?Ale aj tak by ma zaujímalo,či na tie dni keď nám nedokázal zabezpečiť prácu nemalo ísť 60% z platu.Nie som znalá v paragrafoch takže po lopate vysvetlené by som prijala viac.ďakujem
veronikasad
07.05.12,09:34
Takže ak tomu dobre rozumiem,zamestnávateľ konal správne?Ale aj tak by ma zaujímalo,či na tie dni keď nám nedokázal zabezpečiť prácu nemalo ísť 60% z platu.Nie som znalá v paragrafoch takže po lopate vysvetlené by som prijala viac.ďakujem

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#142