Erika Helena
06.05.12,19:55
Chcem sa opýtať, SZČO je registrovaný na DÚ pre daň zo závislej činnosti, kedže v minulosti zamestnával ZC na dohodu, momentálne už viac ako rok nikoho nezamestnal, zo SP a ZP je ako ZĽ odhlásený akurát DÚ som neodhlásila, kedže do budúcna chce zamestnávať a tá prihláška je taká aká je.... doteraz som podávala nulové kvartálne prehľady aj hlásenie, prišlo mi to ok, ale po zmene na mesačnú bázu ma to začalo trocha otravovať, je nutné podávať ich????
tictac7
06.05.12,17:58
....stačí podať oznámenie, že od dátumu nemá zamestnancov a preto nemá povinnosť podávať prehľady. A keď niekoho zamestná, zase podáš oznámenie, že od dátumu má zamestnancov a bude podávať prehľady. Je problém napísať jednu vetu?
KEJKA
06.05.12,18:08
je nutné podávať to oznámenie, nestačí až na prípadnú výzvu DU?
Erika Helena
06.05.12,18:12
určite to nie je problém, ja len, že som o takejto možnosti nevedela, ani na DÚ mi to nikto nepovedal... vidí sa mi zbytočné podávať každý mesiac výkaz z nulami a ešte zbytočnejšie aby to správkyňa zadávala do systému... mohla ma nato upozorniť, ale ďakujem za radu
Erika Helena
06.05.12,18:13
:)
tictac7
06.05.12,18:14
...na BA III na registri dokonca tlačivko na to majú - aj na začiatok, aj na koniec. Subjekt si len údaje o sebe vypíše a dátum začiatku 1., resp. ukončenia posledného PP.....
JuKaS
06.05.12,20:39
zákon o dani z príjmov § 39 odst. 12 - prehľad a hlásenie podľa ods.9 nie je povinný podať ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane...., ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Ivana Š
06.05.12,21:00
zákon o dani z príjmov § 39 odst. 12 - prehľad a hlásenie podľa ods.9 nie je povinný podať ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane...., ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

radšej podám nulový, ako mám dostať pokutu za nepodanie
srska
06.05.12,22:49
radšej podám nulový, ako mám dostať pokutu za nepodanie
1. ak platí zdp §39/12 a to platí - nie je povinnosť podať.
2. ani soft ti neurobí prehľad ak v personalistike nemáš natypovaného zamestnanca
3. ak budeš mať 5 zamestnancov a všetci budú pn celý mesiac - čo dáš do prehľadu na strany 3+4?

poznámka - výnimka:
nech máš napr. 5 zamestnancov v 4+5/2012 a títo nech pp všetci skončia k 31.05.2012 + časť daňového bonusu si im v 4+5/2012 vyplácala z prostriedkov zamestnávateľa.
v tomto prípade aj keď budeš mať počet zamestnancov v 6/2012 = 0 je vhodné:) podať za 06/2012 prehľad aby ti dú na základe vyplnenej III. časti prehľadu vrátil daňový bonus
Ivana Š
07.05.12,09:33
už som raz za nepodaný výkaz dostala pokutu, a podotýkam, tiež bol nulový :(
ada159
07.05.12,09:38
ja podávam oznámenie na začiatku roka, resp. ked už nemáš zamestnancov, že neevidujeme zamestnancov pre príjem zo závislej činnosti a nemusíme podávať mesačne prehlady ani hlásenie. Fungujeme tak už niekoľko rokov.
ada159
07.05.12,09:38
Ale bez oznámenia ti príde samozrejme penále za nepodaný prehľad aj ked je nulový.
veronikasad
07.05.12,09:39
radšej podám nulový, ako mám dostať pokutu za nepodanie
nie je nula ako nula. Nulový podávaš, ak zamestnanec mal vyplatenú mzdu, ale nebola mu zrazená žiadna daň.

Prehľad nepodávaš, ak dohodár v prísl.mesiaci nepracoval, zamestnanec bol celý mesiac na PN, alebo zamestnávatel pre platobnú neschopnosť nevyplatil mzdu všetkým zamestnancom = zamestnanci nemali vyplatenú mzdu.
Paula
07.05.12,10:04
S touto témou sa točíme už roky. Čítame, že ak...tak nemusíme. Akosi nám chýba spätná informácia od pýtajúcich sa, či teda ak oznámenie alebo nulový prehľad neposlali (lebo neboli povinní , príjmy nevyplácali) ,či ich DÚ žiadal vysvetlenie, prečo neposielajú, alebo dostali rovno pokutu za neposlanie oznámenia alebo neposlanie nulového prehľadu.
Ľudia sa tu pýtajú, ale ako to dopadlo, už nám nenapíšu. :cool:
ada159
07.05.12,10:17
neposlala som nulový, nikto nevyzval a rovno pokutoval. Za starej éry 2000 Sk.
korduľa
07.05.12,10:18
som skusala podavat elektronicky prihlasku na registraciu platitela dane zo ZC, kedze od maja ide konatel poberat mesacnu odmenu, bola tam moznost podat prilohu v pdf tak som to pripla a nic, nedalo sa to odoslat vobec. takze som to bola pekne podat na podatelni Du, nie je to az taky problem, ale potesilo by, keby som sa nemusela trepat a mysliet na to
maxyma
07.05.12,10:27
za starej ery nebolo v zakone, ze nemusis. za starej 2000 sk ery bolo, ze mas povinnost a ze oni maju povinnost vybrat pokutu, ak si povinnost nesplnis.
veronikasad
07.05.12,11:02
Ale bez oznámenia ti príde samozrejme penále za nepodaný prehľad aj ked je nulový.
Bez oznámenia nepríde pokuta za nepodaný prehľad (ak firma nemá žiadnych zamestnancov). Nepríde náhodou pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti ?
Paula
07.05.12,11:25
Toto i mňa zaujíma, i keď to nemusím riešiť -:)
Ivana Š
07.05.12,11:37
nie je nula ako nula. Nulový podávaš, ak zamestnanec mal vyplatenú mzdu, ale nebola mu zrazená žiadna daň.

Prehľad nepodávaš, ak dohodár v prísl.mesiaci nepracoval, zamestnanec bol celý mesiac na PN, alebo zamestnávatel pre platobnú neschopnosť nevyplatil mzdu všetkým zamestnancom = zamestnanci nemali vyplatenú mzdu.

Nikto na DÚ sa ma nepýtal, aká nula je to, rovno bola pokuta :mad:
srska
07.05.12,12:25
Ale bez oznámenia ti príde samozrejme penále za nepodaný prehľad aj ked je nulový.z čoho ho vypočítajú?
Paula
07.05.12,12:33
Asi bolo tak myslené -nepodáš, resp. neoznámiš = pokuta automaticky. Možno sa mýlim.
Ivana Š
07.05.12,12:44
z čoho ho vypočítajú?

penále z nuly samozrejme nula, ale za nepodaný prehľad sankcia - 20 evri :mad:
Tweety
07.05.12,12:46
penále z nuly samozrejme nula, ale za nepodaný prehľad sankcia - 20 evri :mad:
Samozrejme len vtedy, ak bola povinnosť podania.
Luna
07.05.12,12:49
Ja mám vyjadrenie z roku 2008 že prehľad sa nepodáva keď nie je vyplatená zdaniteľná mzda,ale DÚ bolo treba oznámiť že nie je vyplácaná mzda, napr. zamestnanec bol na PN celý mesiac. Ak tak niekto neurobil automatický dostal pokutu 2000,- SK alebo teraz 66 EUR,-. DU nedáva penále za nepodanie prehĺadu ale pokutu.
Ivana Š
07.05.12,12:55
Samozrejme len vtedy, ak bola povinnosť podania.

podľa toho ako píšete,
zamestnanec nepracoval, - nemal mzdu - nemal ani nárok na daňový bonus
nemusela som podať prehľad ?
nepodala som a dostala som pokutu?
Tweety
07.05.12,12:56
Áno, nebola povinnosť podania.
veronikasad
07.05.12,12:58
podľa toho ako píšete,
zamestnanec nepracoval, - nemal mzdu - nemal ani nárok na daňový bonus
nemusela som podať prehľad ?
nepodala som a dostala som pokutu?
Za aké obdobie ?
Ivana Š
07.05.12,13:01
Áno, nebola povinnosť podania.


a prečo som potom DÚ zasponzorovala?
otázku som si položila a hneď som ju aj odložila, odpoveď viem :mad:
Ivana Š
07.05.12,13:02
Za aké obdobie ?

3Q 2010
veronikasad
07.05.12,13:05
3Q 2010
Mzda nebola vyplatená v žiadnom mesiaci III.Q. ? Z akého dôvodu ?
Tweety
07.05.12,13:09
Mohli ste sa odvolať.
Ivana Š
07.05.12,13:09
objasním situáciu
je to dohodár - dohoda o pracovnej činnosti
robí, keď je treba, akurát v apríli, máji a júni nerobil, tak nemal žiadny príjem
veronikasad
07.05.12,13:11
objasním situáciu
je to dohodár - dohoda o pracovnej činnosti
robí, keď je treba, akurát v apríli, máji a júni nerobil, tak nemal žiadny príjem
V tom období platil § 39 odst. 11 v nasledovnom znení

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Pokúšali ste sa odvolať ?
veronikasad
07.05.12,13:14
Ivka, ale apríl, máj, jún nepatrí do III. štvrťroku - alebo tm máš preklep ?

a odmena dohodárov sa v prehladoch uvádzala mesiac posunutá - nebol problém v tom ?
Ivana Š
07.05.12,13:14
nie, nepokúšala, zaplatila som
ale odvtedy podávam aj nulové prehľady, nech si ich ... založia
Ivana Š
07.05.12,13:16
Ivka, ale apríl, máj, jún nepatrí do III. štvrťroku - alebo tm máš preklep ?

a riadny :D
2 Q nestihla som 30.6. bo sme boli na dovolenke :)
Tweety
07.05.12,13:17
a riadny :D
2 Q nestihla som 30.6. bo sme boli na dovolenke :)
Tak to potom oprávnene dali pokutu, či? No vidíš, a už im ideš krivdiť.:---
veronikasad
07.05.12,13:18
nie, nepokúšala, zaplatila som
ale odvtedy podávam aj nulové prehľady, nech si ich ... založia
chyba ...
veronikasad
07.05.12,13:19
písla, že dohodári v tom štvrťroku nemali žiadny príjem ...
Tweety
07.05.12,13:19
píše, že nestihla podať
Tweety
07.05.12,13:20
ak mala a nestihla termín, tak je oprávnená, akosi mi to nie je jasné
Ivana Š
07.05.12,13:21
Tak to potom oprávnene dali pokutu, či? No vidíš, a už im ideš krivdiť.:---



http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647) 1 Minute Ago #9189 písala, že dohodári v tom štvrťroku nemali žiadny príjem ...
Tweety
07.05.12,13:22
Takže si nemala povinnosť, a podala si ho neskôr? AK tak, pokutovať nemali
Ivana Š
07.05.12,13:26
nebol v 2Q žiadny príjem
Paula
07.05.12,13:34
Mohli sa v tom zákone viac obkecať a napísať jednoznačne, že nie je poviiné podať prehľad, ak...+ ani nie je povinnosť podať oznámenie, že podať prehľad povinnosť nevznikla. Kým to "+" nedopíšu, nebudeme mať ani my istotu...na ďalších pár rokov.
Nejaká len ústna info od tetušky nie je zárukou.
Ivenka
07.05.12,14:24
Ale veď práve, mala podať oznámenie že nemá povinnosť podávať výkazy a to, že nepodala za to je pokuta, neviem asi sa mýlim, ale vždy vychádzam podám aj keď blud nech ma DU radosť a podnikateľ spokojnosť.
Ivana Š
07.05.12,14:37
Ivenka pozri sa na to takto
to mám fakt radšej podať oznámenie o tom že nemám povinnosť podať prehľad,
ako podať nulový prehľad?
však s nejakým tlačivom na ten DÚ aj tak pôjdem
KEJKA
07.05.12,14:41
stále neviem, prečo je povinnosť podať oznámenie.......zákon, §?
Tweety
07.05.12,14:42
Źeby zásada opatrnosti?
Ivana Š
07.05.12,14:47
mimotemyzlezaradil pripadá mi to zbytočné
ale ako v jednom vtipe je to napísané - všetko musí byť papierovo podložené

a preto sa robia dvojvrstvové toaletné papiere - jedna kópia patrí na daňový úrad
Paula
07.05.12,15:20
stále neviem, prečo je povinnosť podať oznámenie.......zákon, §?


Pravda. No nie je ani riešením nepodať. Lebo ak DÚ nedostane prehľad, zapiští...takže mu treba vysvetliť. Oni na DÚ nevedia, či nebola povinnosť, alebo subjekt sa pozabudol. Keď prídu peniaze z odvodu - pozabudol sa asi s prehľadom. Keď neprídu peniaze, možno sa pozabudol aj s prehľadom aj s peniazmi.
Zamotala som to, však? Takže vidím to oznámenie ako prevenciu, lebo keď DÚ zapiští, musím i tak reagovať.
ada159
07.05.12,15:21
Ivenka pozri sa na to takto
to mám fakt radšej podať oznámenie o tom že nemám povinnosť podať prehľad,
ako podať nulový prehľad?
však s nejakým tlačivom na ten DÚ aj tak pôjdem

ale radšej jedno oznámenie na rok ako 12 prehľadov s 0 + hlásenie.
Ivenka
07.05.12,17:10
Tak ako píše ada...jedno oznámenie, paragraf teraz nemám chuť hľadať ale toto je princíp správkyň, neoznámiš podávaš alebo platíš....
KEJKA
07.05.12,17:16
ak nemám povinnosť oznamovať a ani povinnosť podať, tak pokutu neplatím. To kde sme?
To tu vážne nikto nič nemgarantuje?
Ivenka
07.05.12,17:20
Kejka, aj ja hľadám ten argument aj mám zákon otvorím a nič také tam nevidím, ale všetci to robíme automatický z praxe, a ak sa nemylim asi v predošlom niketorom zákone to tak bolo, sú to prechodné ustanovenia alebo niečo podobné... chceš napadnuť správkyňu ? alebo šéfku vym.oddelenia, neviem....nepochodila som doposiaľ s tým

...ale čo nie je dovolené je zakázané ak mám povinnosť a nie je protiargument, že nemám povinnosť mám na výber ?
Luna
07.05.12,17:29
Vo vyjadrení DÚ mi prišlo že je dobré dať oznámenie lebo na DÚ nemajú vešteckú guľu a ony nemôžu vedieť či niekto pozabudol podať prehĺad alebo nemal povinnosť podať..Skúsim to sem pricapiť. Ja mám odpoveď z roku 2008 kedy DÚ vo veľkom pokutoval d.subjekty a ľudia platili ako divý. Kejka tu nikto nič negarantuje,ale mám istotu.Istotu pokuty za nepodanie prehľadu.
KEJKA
07.05.12,17:49
na takéto prípady má DU možnosť poslať výzvu, v určenej lehote má subjekt právo vec vyjasniť, resp. napraviť bez pokuty,
Pokuta sa dáva za nedodržanie litery zákona nie za absenciu vešteckých gúľ na DU.
Luna
07.05.12,17:53
Kejka, ale takto sa im na tie gule poskladáme všetci. Málokto sa odvolal proti pokute.
Ivenka
07.05.12,17:58
Luna, práveže sme sa odvolali ale presne nie je ten proti argument čo píše Kejka....kedy nemusíš...a to v zákone nie je resp. ako píšeš DU nevie či máš alebo nie povinnosť.
KEJKA
07.05.12,17:58
ja by som sa odvolala. Žiaľ, tiež som platila pokutu, ale mala som povinnosť podať prehľad.
teraz nepodávam, ani minulý rok som nepodávala niekoľko mesiacov - teda Q-ov.
Zatiaľ sa nikto neozval, tak zbieram argumenty.
KEJKA
07.05.12,18:00
Luna, práveže sme sa odvolali ale presne nie je ten proti argument čo píše Kejka....kedy nemusíš...a to v zákone nie je resp. ako píšeš DU nevie či máš alebo nie povinnosť.
práve to by som rada vedieť - v platobnom výmere je predsa zdôvodnenie udelenia pokuty.
srska
08.05.12,05:48
len ako info - terajší stav:

Zákon 563/2009 – o správe daní (daňový poriadok)
§ 67 - Postup pri registrácii
§ 67/2a-8
V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný uviesť
8.dane, ku ktorým žiada registráciu,

§ 67/2b-6
b) právnická osoba, povinný uviesť
6.dane, ku ktorým žiada registráciu,

§ 67/9
9)Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii. Ak daňový subjekt nesplní oznamovaciu povinnosť riadne a včas, príslušné zmeny v registri vykoná správca dane z úradnej moci, hneď ako zistí rozhodujúce skutočnosti.

§ 154 Správne delikty
§ 154/1
b) nesplní registračnú povinnosť v ustanovenej lehote,
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote,

§ 155 Pokuty
§ 155/1d + 3:
1) Správca dane uloží pokutu
d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c)

3) Správca dane pri určovaní výšky pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.

---------------------------------------------------------------------------------------
Zákon 595/2003 o dani z príjmov
§ 39/9a
9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný podávať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49
a) prehľad o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len „prehľad“); v prehľade sa uvádzajú aj osobné údaje zamestnanca uvedené v § 32 ods. 6 písm. a) až c), ktorému bol príjem poskytnutý, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu,

§ 39/12
12) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa , ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
veronikasad
08.05.12,06:39
Srska, presne na toto som myslela. Aby DU v prípade zasielania nulových prehladov, ak zamestnávatel nemá žiadneho zamestnanca nepostupoval v zmysle § 67 odst. 9 + správne delikty za nedodržanie postupu.
martina2006
28.02.13,07:08
Szčo mi teraz priniesla papiere za minulý rok. Má tam zamestnaného dohodára na dobu neurčitú. Mal vyplatenú mzdu 15€ za jún 2012. Daň 0 - podpísal vyhlásenie. Neprihlásila sa na DU na daň zo závislej činnosti a nepodala prehľad za 6/12. Do konca roka už nemal vyplatenú žiadnu mzdu. Ak podá teraz prehľad, tak dostane pokutu. Bude mať pokutu aj za neprihlásenie sa na daň zo závislej činnosti?
kezeso
28.02.13,07:31
Tiež podávam nulové hlásenia, nakoľko dohodárovi alebo zamestnancovi na čiastočný úväzok daň nevychádza. Ale je to povinné.
Melnick
29.04.13,17:52
Zavádzajúca odpoveď