delic
06.05.12,21:27
Dobry den,


V ramci darovacej zmluvy som obdrzal od otca zahradu (pred 3 rokmi ) na ktorom stoji rodicovsky dom, otec medzi tym zomrel.
Teraz bude prebiehat dedicske konanie a budem v nom ucastnikom spolu mojou mamou a dcerou (po zosnulom bratovi, brat uz nezije 15 rokov a dceru vychovala jeho druzka, dcera je jeho vlastna dcera kt priznal a ma jeho meno ).

Kedze otec nezanechal zavet tak by ma zaujimalo na aky podiel mam narok: dedictvo zahrna :
spomenuty dom kde mal otec 1/2, druha 1/2 je mamina,
peniaze na ucte ca. 5000 eur,
akcie v lesnom zdruzeni
dlhy zrejme nemal.

Este sa chcem spytat ci by mohla nejakym sposobom bratova druzka nejak napadnut spominanu darovaciu zmluvu, ak ano za akych okolnosti, resp. da sa to nejak napadnut ?


Dakujem za rady :)

pekny vecer
buchač
06.05.12,19:45
Dobry den,


V ramci darovacej zmluvy som obdrzal od otca zahradu (pred 3 rokmi ) na ktorom stoji rodicovsky dom, otec medzi tym zomrel.
Teraz bude prebiehat dedicske konanie a budem v nom ucastnikom spolu mojou mamou a dcerou (po zosnulom bratovi, brat uz nezije 15 rokov a dceru vychovala jeho druzka, dcera je jeho vlastna dcera kt priznal a ma jeho meno ).

Kedze otec nezanechal zavet tak by ma zaujimalo na aky podiel mam narok: dedictvo zahrna :
spomenuty dom kde mal otec 1/2, druha 1/2 je mamina,
peniaze na ucte ca. 5000 eur,
akcie v lesnom zdruzeni
dlhy zrejme nemal.

Este sa chcem spytat ci by mohla nejakym sposobom bratova druzka nejak napadnut spominanu darovaciu zmluvu, ak ano za akych okolnosti, resp. da sa to nejak napadnut ?


Dakujem za rady :)

pekny vecer

Aj keď je to pekné , že družka vychovala bratovu dcéru ...aj keby nádherne nadštandartné vzťahy medzi nimi panovali .....proste družka má smolu ...

Družka by nededila ani v tom prípade , ak by to bola ich spoločná dcéra ....

Proste zákon je raz tak nastavený , tak sa ničoho nedomôže........a v niektorých prípadoch je to chyba ( môj názor ...)...
Xanti
06.05.12,19:49
Dobry den,


V ramci darovacej zmluvy som obdrzal od otca zahradu (pred 3 rokmi ) na ktorom stoji rodicovsky dom, otec medzi tym zomrel.
Teraz bude prebiehat dedicske konanie a budem v nom ucastnikom spolu mojou mamou a dcerou (po zosnulom bratovi, brat uz nezije 15 rokov a dceru vychovala jeho druzka, dcera je jeho vlastna dcera kt priznal a ma jeho meno ).

Kedze otec nezanechal zavet tak by ma zaujimalo na aky podiel mam narok: dedictvo zahrna :
spomenuty dom kde mal otec 1/2, druha 1/2 je mamina,
peniaze na ucte ca. 5000 eur,
akcie v lesnom zdruzeni
dlhy zrejme nemal.

Este sa chcem spytat ci by mohla nejakym sposobom bratova druzka nejak napadnut spominanu darovaciu zmluvu, ak ano za akych okolnosti, resp. da sa to nejak napadnut ?


Dakujem za rady :)

pekny vecer
Dediť budeš ty, mama a neter rovným dielom. Ak však neter alebo mama budú žiadať započítať dar do dedičstva tak budeš dediť menej o hodnotu daru.
Takže sa nedá presne povedať čo budeš dediť.

Ale dajme tomu, že na pozemok si nespomenú,
tak každý z vás troch zdedí po 1/6 tine rodinného domu
a detto úspory 5000 eur polovica je mamina a z druhej polovice tiež každému bude patriť 1/3.
marjankaj
06.05.12,20:29
Gabika ešte je otázne, či je tá záhrada, na ktorej stojí ten dom, prepísaná na zadávateľa na katastri.
delic
07.05.12,07:30
ahoj vospolok,

dakujem,

dar (zahrada) je prepisana na mna aj na katastri uz 3 roky.
Takze neter moze kludne ziadat aby dar bol zapisany do dedicstva ? ako to ? ved uz i to bolo darovane ?
to by znamenalo ze v podstate to darovanie bolo zbytocne ?
pepsikova
07.05.12,07:46
ahoj vospolok,

dakujem,

dar (zahrada) je prepisana na mna aj na katastri uz 3 roky.
Takze neter moze kludne ziadat aby dar bol zapisany do dedicstva ? ako to ? ved uz i to bolo darovane ?
to by znamenalo ze v podstate to darovanie bolo zbytocne ?..

..logicky neter nemôže, lebo je to tvoje...a nemôže, pretože nie je plnoletá a tak potrebuje zákonného zástupcu, ak by chcela tvoj majetok napadnúť súdne...ale naše zákony sú nepekne pokrútené, takže všetko je možné...
ivka70
07.05.12,07:49
ahoj vospolok,

dakujem,

dar (zahrada) je prepisana na mna aj na katastri uz 3 roky.
Takze neter moze kludne ziadat aby dar bol zapisany do dedicstva ? ako to ? ved uz i to bolo darovane ?
to by znamenalo ze v podstate to darovanie bolo zbytocne ?

Nie, zahrada nebude zapocitana do dedicstva, ale neter moze ziadat, aby tvoj podiel bol znizeny o hodnotu datu, ktoru si dostal za zivota otca.
Cize priklad: ak by napr. hodnota zahrady bola 1000 EUR a podiel na dome po otcovi 9000 EUR nededili by ste kazdy po 3000 EUR ale ty by si dedil
iba 2000 EUR a mama a neter po 3500 EUR - vyjadrene v podielooch na dome.
pepsikova
07.05.12,08:49
Nie, zahrada nebude zapocitana do dedicstva, ale neter moze ziadat, aby tvoj podiel bol znizeny o hodnotu datu, ktoru si dostal za zivota otca.
Cize priklad: ak by napr. hodnota zahrady bola 1000 EUR a podiel na dome po otcovi 9000 EUR nededili by ste kazdy po 3000 EUR ale ty by si dedil
iba 2000 EUR a mama a neter po 3500 EUR - vyjadrene v podielooch na dome...

..dedičstvo sa nedelí podľa počtu dedičov, ale tak, že matka (pozostalá manželka)má polovicu a z tej druhej polovice sa delia dediči plus matka, každý 1/3...
ivka70
07.05.12,08:59
..

..dedičstvo sa nedelí podľa počtu dedičov, ale tak, že matka (pozostalá manželka)má polovicu a z tej druhej polovice sa delia dediči plus matka, každý 1/3...

1. uz pisal, ze matka ma polovicu domu a ze ide o tu druhu
2. pisem o otcovom podiele na dome, takze dedi sa ten rovnakymi podielmi dedicov
3. bol to priklad, aby si to vedel predstavit
luja5
07.05.12,10:23
...
Cize priklad: ak by napr. hodnota zahrady bola 1000 EUR a podiel na dome po otcovi 9000 EUR nededili by ste kazdy po 3000 EUR ale ty by si dedil
iba 2000 EUR a mama a neter po 3500 EUR - vyjadrene v podielooch na dome.

K uvedenému príkladu mám iný názor z dôvodu, že obdarovaný dedič by dostal v rámci dedičstva o 1.500 menej oproti druhému dedičovi a o 1.500 menej oproti tretiemu dedičovi, pričom hodnota daru bola len 1.000.
Myslím si, že (využijúc daný príklad) započítanie daru by sa malo vykonať tzv. koláciou, t.j. hodnota dedičstva 9.000 + hodnota daru 1.000 = 10.000 : 3 = 3.333,33 (na jedného dediča). Obdarovanému dedičovi by patrilo 3.333,33 – 1.000 (hodnota daru) = 2.333,33. Druhému a tretiemu dedičovi by patrilo po 3.333,33 (9.000 - 2.333,33 = 6.666,67 : 2 = 3.333,33). Zníženie dedičského podielu obdarovaného dediča o hodnotu daru (o 1.000) by bolo naplnené voči každému dedičovi.
delic
07.05.12,15:20
hm takze mi znizia podiel o cenu zahrady to je fakt sila, a co keby som ju ja medzitym predal napr svojmu synovi?

taktiez by sa prihliadalo na to ze som dostal zahradu darom a postupovalo rovnako ze cena za zahradu by odpocitala zo ceny mojho podielu ?

a co keby som zahradu predal za symbolicke euro ?
asi by sa vychadzalo s ceny kt stanovuje nejaky sudom urceny odhadca alebo ?