JanickoSlniecko
06.05.12,23:05
Dobrý deň, mám viacero otázok a ak sa mi dostane aspoň nejakej odpovede, tak budem veľmi vďačný :)

Kde začať..
Mám pár nápadov na "podnikanie" cez internet. Som fyzická osoba, študent. Zaregistroval som si jednu zahraničnú doménu - zaplatil som za ňu a napadla ma otázka, že keby som neskôr podnikal (napr. pomocou jednej alebo viacerých svojich stránok) ..

Či by som nejakým spôsobom mohol peniaze za registráciu domény dostať späť? Nejak dodatočne dať doménu do nákladov alebo niečo podobné. (začanie podnikania by v tom prípade bolo neskôr ako dátum registrácie domény)

O reklame v podobe Google AdSense som už niečo čítal, len pre istotu by som sa uistil -
Na takýto príjem za žiadnych okolností nie je potrebné oficiálne podnikanie?

Aká je situácia pri bannerovej reklame priamo od nejakej konkrétnej napr. slovenskej spoločnosti? Uzatvára sa nejaká zmluva? Treba v takom prípade byť podnikateľom? Ako zdaniť takýto príjem?

Ďalší web by mal obsahovať fórum a tým pádom moderátorov.. resp. ľudí, ktorí by neboli bežnými návštevníkmi, ale spolupracovali by na obsahu webu. Ako by sa v mojom prípade dalo finančne odmeniť takýchto spolupracovníkov? To už by som povedal, že by chcelo asi oficiálne podnikanie. Ako oficializovať takýto vzťah? Čo by bolo ideálne?



V prípade, že by na webe bola možnosť dobrovoľného príspevku na chod webu - aké právne náležitosti by s tým súviseli? Dane a pod.
Web by teda zarábal z reklamy Google, možno bannerovej reklamy a reklamy určitých výrobkov moderátormi a webom a ešte prípadne z dobrovoľných príspevkov.
Zatiaľ samozrejme je to len v štádiu plánovania a rozhodovania sa, či to má v mojom študentskom postavení na Slovensku nejaký zmysel. Dúfam, že som nepokladal hlúpe otázky.
Za odpovede vopred ďakujem.
Dáša_
07.05.12,03:59
220870
07.05.12,04:03
blavaciko
07.05.12,05:59
Dobrý deň, mám viacero otázok a ak sa mi dostane aspoň nejakej odpovede, tak budem veľmi vďačný :)

Kde začať..
Mám pár nápadov na "podnikanie" cez internet. Som fyzická osoba, študent. Zaregistroval som si jednu zahraničnú doménu - zaplatil som za ňu a napadla ma otázka, že keby som neskôr podnikal (napr. pomocou jednej alebo viacerých svojich stránok) ..

Či by som nejakým spôsobom mohol peniaze za registráciu domény dostať späť? Nejak dodatočne dať doménu do nákladov alebo niečo podobné. (začanie podnikania by v tom prípade bolo neskôr ako dátum registrácie domény) Zalezi ako neskor by to bolo, ale tych 6 dolarov za .com si tam budes moct davat po dalsie roky.
Ak teda nemas zrovna nejaku drahu koncovku :)

O reklame v podobe Google AdSense som už niečo čítal, len pre istotu by som sa uistil -
Na takýto príjem za žiadnych okolností nie je potrebné oficiálne podnikanie? Je to podnikanie

Aká je situácia pri bannerovej reklame priamo od nejakej konkrétnej napr. slovenskej spoločnosti? Uzatvára sa nejaká zmluva? Treba v takom prípade byť podnikateľom? Ako zdaniť takýto príjem? Zmluva je najlepsia, nie? aspon mas vsetko na papieri.

Ďalší web by mal obsahovať fórum a tým pádom moderátorov.. resp. ľudí, ktorí by neboli bežnými návštevníkmi, ale spolupracovali by na obsahu webu. Ako by sa v mojom prípade dalo finančne odmeniť takýchto spolupracovníkov? To už by som povedal, že by chcelo asi oficiálne podnikanie. Ako oficializovať takýto vzťah? Čo by bolo ideálne? Zase bud zmluva alebo dohoda o pracovnej činnosti, alebo pod.



V prípade, že by na webe bola možnosť dobrovoľného príspevku na chod webu - aké právne náležitosti by s tým súviseli? Dane a pod.
Web by teda zarábal z reklamy Google, možno bannerovej reklamy a reklamy určitých výrobkov moderátormi a webom a ešte prípadne z dobrovoľných príspevkov. Veľmi záleží, kto bude web prevádzkovať. Fyzicka osoba? Podnikateľ? S.r.o.? Nezisková organizácia?
Platca dph alebo nie?

Zatiaľ samozrejme je to len v štádiu plánovania a rozhodovania sa, či to má v mojom študentskom postavení na Slovensku nejaký zmysel. Dúfam, že som nepokladal hlúpe otázky.
Za odpovede vopred ďakujem.
...
D.Halas
07.05.12,07:16
Pred riešením všetkých otázok okolo legalizovania zarábania atď by možno bolo dobré skúsiť zistiť, či je daný web schopný vygenerovať aspon nejakú návštevnosť. Odhadom to vyskúšajte tak na 1-2 mesiace a podľa čísiel a na webe dostupných štatistík si vyrátajte, či sa Vám to oplatí.

Čo sa odmeňovanie moderátorov fóra týka, pri navštevovanom fóre sa zvyknú vyprofilovať ľudia, ktorí to budú mať oko hobby.

Naučiť sa niečo o zakladaní/fungovaní živností alebo s.r.o. určite nebude vyhodeným časom, ale náklady s tým spojené by mohli byť vyhodenými peniazmi, preto by som určite postupoval opatrne.
JanickoSlniecko
07.05.12,09:21
Ako prvé Vám ďakujem všetkým za rýchle odpovede :). A ďalej:
blavaciko: čo sa týka tých dobrovoľných príspevkov, tak zatiaľ som fyzická osoba.. a zvažujem ako na to, na tieto moje projekty, ale zatiaľ kým neviem ako by sa stránkam darilo zarábať, ešte by bolo zbytočé oficiálne podnikať. Každopádne nezisková organizácia by to nebola.

Napadlo ma ešte požiadať o finančnú podporu na podnikanie, ale to by bolo dobre spraviť vtedy, keď budem vedieť, či sa bude dariť, len tu je ten problém, že dariť sa môže až keď niečo bude spustené -bude naprogramované, porobená grafika, moderátori budú motivovaní. A keď sa dostáva táto podpora - je ju možé použiť napr. na založenie s.r.o.? Čiže tých 750 eur.

D.Halas: vyskúšam to najskôr :) ďakujem za radu. No čo sa týka moderátorov, môžem skúsiť nájsť aj takých, ktorí by to robili ako hobby, to by bolo super, len tu je ten problém, že to musia byť vysokoškolsky vzdelaní ľudia v danom obore moderovania.. tak kto vie či budú ochotní, no za pokus nič nedám.