Štefan Theis
07.05.12,08:54
Zdá sa mi, že v Novákoch platia pre každého iné zákony.

Starobný dôchodca - môže pracovať na zmluvu...
Žena poberá ČID - pracuje na VPP. Nie ako brigáda, ale ako VPP...Dostáva aj dôchodok, aj za VPP...
Ja som pracoval na VPP. Ochorel som na srdce. Dostal som ČID so zpätnou platnosťou dva roky.
Z balíka peňazí, ktoré som dostal so zpätnou platnosťou mi automaticky stiahli aj sociálnu podporu, aj aktivačné (spolu to bolo 24 x 3600 Sk). Namiesto toho som dostal 24 x 118 Eur ČID.
Bol som na sociálke a pýtal som sa: "Stiahli ste mi sociálku. To je v pariadku. Ale prečo ste mi stiahli aj aktivačné, veď ja som si prácu poctivo odviedol"...
Odpoveď bola Šalamúnska:
"Pre nás (sociálku) ste nerobili, robili ste pre Mestský úrad. Choďte si pýtať na Mestský úrad!"
Podľa môjho názoru mi "aktivačné" mali nechať. Alebo sa mýlim?
Ďakujem!
pepsikova
07.05.12,07:27
...ak si robil aktivačné práce, mal si príjem od mestského úradu,ktorému tieto práce financuje ÚPSVaR..a ak ti bol priznaný ČID so spätnou platnosťou,tak ti stiahli príjem, za tie mesiace, kedy si robil a vyplatili ti len zostatkovú sumu,lebo aktivačné práce financuje UPSVaR,nie mesto...teda máš vyplatený rozdiel medzi príjmom za prácu a dôchodkom..je to správne...
..ak by si bol na sociálnych dávkach, tak aj tie ti odpočítajú zo sumy dôchodku...ak by si robil pre mesto a mal s mestom zmluvu, príjem ti nevezmú..(budem hnusná, ale ani halier navyše ti nedajú)
Štefan Theis
07.05.12,08:33
V podstate súhlasím! Najmä s tým druhým odstavcom, ale nie je mi veľmi jasné toto:
teda máš vyplatený rozdiel medzi príjmom za prácu a dôchodkom..
Prepočítam to na Eurá. Zhruba.

1.položka - socialka - 1600Sk - 53 Eur.
2.položka - aktivačné -2000Sk - 66 Eur - spolu 119 Eur
3.položka - ČID - 118 Eur.
O to nejde, že je menej,ale prečo mi stiahli položku dva - aktivačné.
Do roboty som DVA ROKY poctivo chodil, robotu som si za DVA ROKY poctivo odviedol...
Na druhej strane.
Jedna tam mala 3 000 Sk ČID a išla si na VPP "prizarobiť". Aj dôchodok dostala aj za VPP...
pepsikova
07.05.12,08:38
V podstate súhlasím! Najmä s tým druhým odstavcom, ale nie je mi veľmi jasné toto:
teda máš vyplatený rozdiel medzi príjmom za prácu a dôchodkom..
Prepočítam to na Eurá. Zhruba.

1.položka - socialka - 1600Sk - 53 Eur.
2.položka - aktivačné -2000Sk - 66 Eur - spolu 119 Eur
3.položka - ČID - 118 Eur.
O to nejde, že je menej,ale prečo mi stiahli položku dva - aktivačné.
Do roboty som DVA ROKY poctivo chodil, robotu som si za DVA ROKY poctivo odviedol...
Na druhej strane.
Jedna tam mala 3 000 Sk ČID a išla si na VPP "prizarobiť". Aj dôchodok dostala aj za VPP.....

..no, na aktivačných si mal príjem od štátu, nie od firmy...a spätne priznaným ID si štát svoje vezme späť a dá ti ID...takže tebe relatívne ten príjem nechýba, len prebehol cez štátnu banku...
..a tá jedna,no, ak mala menej ID ako je ŽM, tak mohla dostať aj príjem z aktivačných, tam sa vždy počíta ten rozdiel-medzi ID a ŽM (z dávok HN)...nič navyše jej nedajú...

(ID-inv. dôch...HN- hmotná núdza...ŽM- živ. minimum...
(a never tej jednej, že štát jej dal aj ID aj aktivačné a to v plnej výške, štát to má dobre zrátané a úradníčky v NO a PD tiež...
Xanti
07.05.12,08:40
Štefan,
mne sa to vôbec nepáči. Nakoľko Ti nemali stiahnuť všetko. Pretože oni mali dorátať dávku v hmotnej núdzi do výšky ID.
Ak máš ID 118 eur. Tak UP malo brať, že tvoj príjem je 75% ID tj. suma 88,50 eur. A ked si bral spolu 119 eur, tak mali odrátať 24x88,50 eur .. a nie celú sumu ID.

Viď :
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z invalidného dôchodku,

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Štefan Theis
07.05.12,08:52
To znamená:
Pri prepočte, ani ja som nedosiahol ŽM...
Mesto získalo prácu odo mňa za dva roky zadarmo.
Tí čo majú pred dôchodkm, nech posledné roky na VPP ani nejdú, lebo budú robiť zadarmo... iba mesto bude mať osoh...
Nepočítam ožranov. Ja som sa pýtal sám robiť a výsledky po mne vidno aj dnes a poniektorí darmožráči a ožrani berú peniaze za nič, ale na tých nikto vraj nemá páky. Ani MÚ, ani NÚP. V mestskej televízii bola táto situácia prebratá a kompetentná z NÚP povedala:"Vieme o tom, ale my na to nemáme páky."...
Štefan Theis
07.05.12,09:04
A ešte voľačo!
Keď mi priznali ČID na 45%, na NÚP ma autoamticky vyradili z evidencie, ale ako som sa dozvedel, že ostatní poberatelia ČID pokračujú...
Čo by som mal robiť, ako to dať do poriadku?
V auguste dovrším 62 rokov. Do starobného ma automaticky preradia? Bez problémov? Na invalidnom už nechcem byť.
Keď som bol zatiaľ akože "polozdravý", robotu som nezohnal. Žiadnu. Jeden zamestnávateľ mi napr. povedal, či ma má celú smenu držať za golier, aby som náhosou na srdce neskaloboval, alebo ma má na vešiak zavesiť a vešiak postaviť k pracovnému miestu...
Xanti
07.05.12,09:24
Podľa môjho názoru mi "aktivačné" mali nechať. Alebo sa mýlim?
Ďakujem! No podľa mňa sa mýliš, lebo aktivačný príspevok patrí do dávky v hmotnej núdzi.
Katy a R
07.05.12,09:27
A ešte voľačo!
Keď mi priznali ČID na 45%, na NÚP ma autoamticky vyradili z evidencie, ale ako som sa dozvedel, že ostatní poberatelia ČID pokračujú...
Čo by som mal robiť, ako to dať do poriadku?
V auguste dovrším 62 rokov. Do starobného ma automaticky preradia? Bez problémov? Na invalidnom už nechcem byť.
Keď som bol zatiaľ akože "polozdravý", robotu som nezohnal. Žiadnu. Jeden zamestnávateľ mi napr. povedal, či ma má celú smenu držať za golier, aby som náhosou na srdce neskaloboval, alebo ma má na vešiak zavesiť a vešiak postaviť k pracovnému miestu...

K tomu vyradeniu - UPSVaR ťa určite nemohol vyradiť z evidencie UoZ z toho dôvodu, že máš prizdnaný ID (40- 70% ) - inak ČID neexistuje;).
Dôvod na vyradenie musel byť iný :confused::confused: .
Ak teda nemáš robotu - tak požiadaj o starobný dôchodok - automaticky nič nikto neurobí;). Dokonca by si mohol požiadať aj o predčasný starobný dôchodok hneď - ale to si treba dobre prepočítať. Počas poberania predčasného dôchodku by si nemal mať PP. A po dovŕšení 62 rokov už môžeš mať aj riadny PP (či už na celý, alebo menší úväzok)
Xanti
07.05.12,09:28
A ešte voľačo!
Keď mi priznali ČID na 45%, na NÚP ma autoamticky vyradili z evidencie nemali ťa vyradiť z evidencie UP, ale technicky tam byť nemusíš lebo do ZP za teba platí odvody štát. , ale ako som sa dozvedel, že ostatní poberatelia ČID pokračujú...
Čo by som mal robiť, ako to dať do poriadku? Odvolať sa proti vyradeniu, ak si ešte v zákonnej lehote. Ak nie tak ísť opäť na úrad práce a dať sa zaevidovať. Ale nemyslím, že je to potrebné. Do augusta byť na UP .
V auguste dovrším 62 rokov. Do starobného ma automaticky preradia? Bez problémov? Na invalidnom už nechcem byť. Prečo si žiadal o invalidný dôchodok? Mohol si požiadať o predčasný, o to môžeš požiadať aj teraz. Ale podľa toho aký vysoký Ti pridelili ID tak zrejme Ti nevznikol kvôli nesplneniu podmienok ( nizky príjem ) nárok na predčasný dôchodok.
Keď som bol zatiaľ akože "polozdravý", robotu som nezohnal. Žiadnu. Jeden zamestnávateľ mi napr. povedal, či ma má celú smenu držať za golier, aby som náhosou na srdce neskaloboval, alebo ma má na vešiak zavesiť a vešiak postaviť k pracovnému miestu...odpovede v texte.
Nemusíš byť evidovaný na UP.
Tvoj príjem je len ten ID? Nemáš vlastný byt či dom? Alebo podiel na byte resp. dome?
Štefan Theis
07.05.12,09:42
Tvoj príjem je len ten ID? Nemáš vlastný byt či dom? Alebo podiel na byte resp. dome?
SKUTOČNE! Nemám! Družka má byt na seba. Ešte dobre, že nepijem, nefajčím a bol som vychovaný v skromných podmienkach...Otec mal ID - silikóza a dôchodok 830 Kčs...
A keď ma vyradili z ÚP, platí niekto za mňa ZP ?
Na ČID ma dali automaticky, na základe "bicykla", kde som nedosiahol ani 50%. Dokonca mi napísali, že žiadne zdravotné kontroly nemusím absolvovať... Čo z toho, keď napr. TK kolíše od 108, až po 145 ??? Raz rýchlo kávu, raz rýchlo Magnézium...
Xanti
07.05.12,09:46
Tvoj príjem je len ten ID? Nemáš vlastný byt či dom? Alebo podiel na byte resp. dome? Ak by si mal niečo z uvedeného, tak by si mohol žiadať o príspevok na bývanie a spolu s dávkou v hmotnej núdzi by Ti čosi doplatili k tvojmu dôchodku.

SKUTOČNE! Nemám! Družka má byt na seba. Ešte dobre, že nepijem, nefajčím a bol som vychovaný v skromných podmienkach...Otec mal ID - silikóza a dôchodok 830 Kčs...
A keď ma vyradili z ÚP, platí niekto za mňa ZP ? Ano platí za teba štát odvody do ZP. Len chod na ZP a odnes im tam rozhodnutie o pridelení ID.

Ako som tak rátala, tak dôchodok starobný Ti výjde bajočko na cca 250 eur, hrubý odhad.
Na ČID ma dali automaticky, na základe "bicykla", kde som nedosiahol ani 50%. Dokonca mi napísali, že žiadne zdravotné kontroly nemusím absolvovať... Čo z toho, keď napr. TK kolíše od 108, až po 145 ??? Raz rýchlo kávu, raz rýchlo Magnézium...v texte.
pepsikova
07.05.12,09:51
..teraz, ak si ID, tak ZP platí za teba štát...a ak v auguste tohto roku dosiahneš dôchodkový vek, môžeš si požiadať na SP o starobný dôchodok...predčasný sa ti moc neoplatí, mysím, že tam sa sťahujú nejaké percentá vo starobného...
...ÚP ta vyradil,avšak nie automaticky, ale tým, že si prešiel z normálneho stavu zdravého žiadateľa o zamestnanie do stavu invalidného dôchodcu, ale to si musel podpísať, či chceš byť evidovaný aj naďalej, alebo nie,lebo sami od seba to urobiť nemôžu...niektoré firmy zamestnávajú len invalidných občanov z ÚP...

..a striedanie kávy a magnezia, to ti kto poradil?..na hypertenziu-striedavý tlak, sú predsa lieky, ktoré ti ten tlak upravia...lebo hentak si môžeš akurát privodiť srdcatras a trakšlaf..radšej nie!
Štefan Theis
07.05.12,10:10
"Automaticky" - to som tak myslel. "Vám je zbytočné byť v evidencii. SVašou diagnózou si sotva nejakú robotu nájdete."... Papier som podpísal. Paradoxne. MUDr. Chrenková v PD mi povedala, že pozná pacientov, čo boli na obi dve oči operované a robia... A v Novákoch na socialke:"Poznám 70 ročnú ženu, ktorá je ohodnotená na 70%, je čiperná a podniká."...
Neviem v čom... Nechcem byť sprostý...V jej veku by sotva mala nejakú klientelu...
A kto mi poradil kávu a magnézium? Moja kardiologička...Ale OZAJ!!! Keď som mal 108 TK, zavolal som kardiologičku:" Rýchlo kávu! Aj dve si môžte dať." Keď som mal 145 TK:"Rýchlo dve šumivé magnézia"... "Tak budete už vedieť: kpri nízkom tleku kávu, pri vysokom magnézium."...
Xanti
07.05.12,10:15
Štefan,
v podstate ušetríš čas lebo nemusíš behať teraz na UP. Prácu takto pred dôchodkom ťažko nájdeš. V lete požiadaj o starobný dôchodok.
pepsikova
07.05.12,11:39
"Automaticky" - to som tak myslel. "Vám je zbytočné byť v evidencii. SVašou diagnózou si sotva nejakú robotu nájdete."... Papier som podpísal. Paradoxne. MUDr. Chrenková v PD mi povedala, že pozná pacientov, čo boli na obi dve oči operované a robia... A v Novákoch na socialke:"Poznám 70 ročnú ženu, ktorá je ohodnotená na 70%, je čiperná a podniká."...
Neviem v čom... Nechcem byť sprostý...V jej veku by sotva mala nejakú klientelu...
A kto mi poradil kávu a magnézium? Moja kardiologička...Ale OZAJ!!! Keď som mal 108 TK, zavolal som kardiologičku:" Rýchlo kávu! Aj dve si môžte dať." Keď som mal 145 TK:"Rýchlo dve šumivé magnézia"... "Tak budete už vedieť: kpri nízkom tleku kávu, pri vysokom magnézium.".....

mimotemy..no, názor na tú MUDR sem nedám,lebo by som mohla uraziť to zvieratko,ku ktorému by som ju prirovnala,ale čo už...a 70-ročná žena je dávno na starobnom dôchodku a percentá postihnutia má-vieš kde,aj ona a aj hviezdy na sociálke v NO...mal si sa spýtať tej , čo ti to povedala, že či jej (tej 70 ročnej)dali aj príspevok na podnikanie,a to by si videl, v akej šlamastike by bola tá úradníčka, lebo by ti nevedela odpovedať! (žeby to bola Martinka?na ňu by sa mi to podobalo:rolleyes:......
...a byť tebou, vymením kardiologičku...to už aj taký Elišer je lepší aho hento!..
trisestri
07.05.12,11:45
Štefan,
v podstate ušetríš čas lebo nemusíš behať teraz na UP. Prácu takto pred dôchodkom ťažko nájdeš. V lete požiadaj o starobný dôchodok.-
suhlas do leta nie je daleko a pri predcasnom by si prisiel o nejake to euro-neviem ake percento ale viem urcite ze sa nieco stahuje podla zostatku obdobia ktory zostava od doby poziadania predcasneho dochodku do starobneho dochodku,ak odchadzas normalne na starobny tam dostanes plnu vysku dochodku http://peniaze.pravda.sk/dochodok/clanok/26519-ako-sa-vypocita-vyska-predcasneho-dochodku/
Katy a R
07.05.12,17:16
"Automaticky" - to som tak myslel. "Vám je zbytočné byť v evidencii. SVašou diagnózou si sotva nejakú robotu nájdete."... Papier som podpísal. Paradoxne. MUDr. Chrenková v PD mi povedala, že pozná pacientov, čo boli na obi dve oči operované a robia... A v Novákoch na socialke:"Poznám 70 ročnú ženu, ktorá je ohodnotená na 70%, je čiperná a podniká."...
Neviem v čom... Nechcem byť sprostý...V jej veku by sotva mala nejakú klientelu...
A kto mi poradil kávu a magnézium? Moja kardiologička...Ale OZAJ!!! Keď som mal 108 TK, zavolal som kardiologičku:" Rýchlo kávu! Aj dve si môžte dať." Keď som mal 145 TK:"Rýchlo dve šumivé magnézia"... "Tak budete už vedieť: kpri nízkom tleku kávu, pri vysokom magnézium."...
Stefan, ak chceš seriózne poradiť (a nielen nadávať na niekoho) .. tak sa treba držať faktov. Nemôžeš predsa vedieť, kto má aké postihnutie a či môže, alebo nemôže vykonávať nejakú činnosť len podľa rečí:confused:. Na to sú kompetentní (mali by byť;)) - ale môžeš dať podnet na prešetrenie - ak si myslíš, že to nie je s kostolným poriadkom.
V tvojom prípade - nie je veru pravda, že ťa vyradili (ako si napísal) - ale o vyradenie si vlastne požiadal sám! Takisto ID ti tiež nikto automaticky nedal, ani nenanútil - o ten si tiež musel ty sám požiadať!!! Nuž a bolo treba počítať s tým, že ak dostaneš naraz vyplatený ID za dlhšiu dobu - tie štátne dávky budú krátené (resp ich musíš vrátiť). Samozrejme, treba si to skontrolovať, či to bolo dobre vypočítané!
Teraz v prvom rade máš povinnosť oznámiť ZP že si ID (ako ti už aj bolo poradené) .. lebo ozaj môžeš svietiť ako neplatič:confused: - ktorému môže byť poskytnutá len "neodkladná starostlivosť".
Štefan Theis
07.05.12,17:55
Tu by som trochu polemizoval:
Stefan, ak chceš seriózne poradiť (a nielen nadávať na niekoho) ..
Nemám pocit, že by som na niekoho nadával. Ja som len poukázal na hlúposti, ktoré mi povedala lekárka v PD a na socialke v NY. Nebolo to podľa kostolného poriadku...tak sa treba držať faktov. Nemôžeš predsa vedieť, kto má aké postihnutie a či môže, alebo nemôže vykonávať nejakú činnosť len podľa rečí:confused:. Na to sú kompetentní (mali by byť;)) - ale môžeš dať podnet na prešetrenie - ak si myslíš, že to nie je s kostolným poriadkom.
Veď je to proti logike, aby 70 ročná bola ohodnotená na 70%, je čiperná a podniká... Potom na základe akej diagnózy dostala 70%-né ohodnotenie ? A dostala to právom, keď je čiperná a dokáže ešte aj podnikať???
V tvojom prípade - nie je veru pravda, že ťa vyradili (ako si napísal) - ale o vyradenie si vlastne požiadal sám!
Ako som aj hore písal, vyradili ma okamžite, čo som zo socialky doniesol papier, že mám ID. Výrok pracovníčky som citoval hore. A že som nikde robotu skutočne nezohnal, dokonca som sa stal terčom posmechu, to je pravda...
Takisto ID ti tiež nikto automaticky nedal, ani nenanútil - o ten si tiež musel ty sám požiadať!!!
O dôchodok som požiadal, nakoľko mi to odporúčali zo sociálky, nakoľko NIKTO ma s chorým srdcom nechcel do roboty. Každý sa bál, že skolabujem,...So srdcom nie sú srabdy...Dva dni budem v robote a zamestnávateľ mi bude musieť kúpiť veniec,... To je zopár slov, ktoré mi povedali zamestnávatelia. A po lekárskych vyšetreniach a po predložení nálezov za posledný rok tam nebolo o čom debatovať. A oni mi tam povedali, že so zpätnou platnosťou dva roky. Čiže, nebola to len chrípka...
Nuž a bolo treba počítať s tým, že ak dostaneš naraz vyplatený ID za dlhšiu dobu - tie štátne dávky budú krátené (resp ich musíš vrátiť). Samozrejme, treba si to skontrolovať, či to bolo dobre vypočítané!
Už som to poskytol ekonómovi a tiež pokrúril hlavou, pravdepodobne o nejakých 700 Euro ma pravdepodobne ošklbali. Ale musí si ešte voľačo overiť.
Teraz v prvom rade máš povinnosť oznámiť ZP že si ID (ako ti už aj bolo poradené) .. lebo ozaj môžeš svietiť ako neplatič:confused: - ktorému môže byť poskytnutá len "neodkladná starostlivosť".
Uvidíme, čo sa z toho vykľuje. Mne nesedelo to, že, keď človek ozaj PRACUJE v rámci brigády, dostane za prácu zaplatené a môže mať aj dôchodok. Ja som na VPP poctivo pracoval. Môžte si to overiť u všetkých kompetentných a stiahli mi všetko. A za skutočnú odvedenú prácu som nedostal ani cent. To som mohol dva roky sedieť v parku na lavičke a po pracovnej dobe odísť domov. Po celý čas nepohnúť ani prstom, lebo tak svinsky sa ku mne štát zachoval...
misoft
07.05.12,18:32
S tou "srdciarkou" si povedala svätú pravdu - a mala by asi vrátiť titul MuDr.
Katy a R
07.05.12,18:40
.. k tomu len toľko môžem - neznalosť zákona bohužiaľ nikoho neospravedlňuje !!!... možno v tomto by sa bolo treba podučiť u našich tmavších spoluobčanov (to myslím v dobrom). Si svojprávny - netreba sa dať žiadnej pracovníčke na nič nahovoriť. Ale v podstate s tým vyradením ti dobre poradila - načo by si tam chodil :confused: (ja by som tam určite ani nepáchla)
Takže aspoň trošku si to treba dopredu naštudovať - až potom konať(to vždy doporučujem aj iným - keď idú na "úrady"niečo žiadať) .
Len tak pre tvoju osvetu (nemáš v tom jasno) .. jedna vec je zdravotné postihnutie (miera funkčnej poruchy), a druhá vec je zníženie schopnosti pracovať ( jááj - na Slovensku si aj diagnózy závidíme:mee::mee::D).. posudzuje sa to podľa rôznych zákonov.
Ty si nemal žiadny PP, ale poberal si štátnu dávku - a to je dosť podstatný rozdiel. To platí všade - nielen v Novákoch:)
ID môže podnikať, aj byť zamestnaný - ak mu to jeho zdravotný stav dovoľuje - a ak sa mu chce, ale hlavne ak ho niekto zamestná:confused:. Aj zarobiť môže milióny! Žiadny zákon mu to nezakazuje. Keby si bol mal PP (hoci aj na nižšší úväzok), alebo brigádu podľa ZP - tak by si bol dostal aj celý dôchodok a nič by ti neodrátali!
teraz hlavne rieš tú zdr. poisťovňu !!
misoft
07.05.12,18:41
Tu by som trochu polemizoval: aj ja si "zapolemizujem":
Stefan, ak chceš seriózne poradiť (a nielen nadávať na niekoho) ..
Nemám pocit, že by som na niekoho nadával. Ja som len poukázal na hlúposti, ktoré mi povedala lekárka v PD a na socialke v NY. Nebolo to podľa kostolného poriadku...každá z nich má iné "tabuľky" a iné "smernice" - viac "múdrych" hláv, viac vyjadrení tak sa treba držať faktov. Nemôžeš predsa vedieť, kto má aké postihnutie a či môže, alebo nemôže vykonávať nejakú činnosť len podľa rečí:confused:. Na to sú kompetentní (mali by byť;)) - ale môžeš dať podnet na prešetrenie - ak si myslíš, že to nie je s kostolným poriadkom.
Veď je to proti logike, aby 70 ročná bola ohodnotená na 70%, je čiperná a podniká... Potom na základe akej diagnózy dostala 70%-né ohodnotenie ? A dostala to právom, keď je čiperná a dokáže ešte aj podnikať??? A 100-ročná osoba môže podnikať a môže byť totálny invalid - hlavne, že mu mozgovňa funguje - šak ľudí si nájde, ktorí budú pracovať.
V tvojom prípade - nie je veru pravda, že ťa vyradili (ako si napísal) - ale o vyradenie si vlastne požiadal sám!
Ako som aj hore písal, vyradili ma okamžite, čo som zo socialky doniesol papier, že mám ID. Výrok pracovníčky som citoval hore. A že som nikde robotu skutočne nezohnal, dokonca som sa stal terčom posmechu, to je pravda...
Nevyradili - len preradili medzi ID Takisto ID ti tiež nikto automaticky nedal, ani nenanútil - o ten si tiež musel ty sám požiadať!!!
O dôchodok som požiadal, nakoľko mi to odporúčali zo sociálky, nakoľko NIKTO ma s chorým srdcom nechcel do roboty. Každý sa bál, že skolabujem,...So srdcom nie sú srabdy...Dva dni budem v robote a zamestnávateľ mi bude musieť kúpiť veniec,... To je zopár slov, ktoré mi povedali zamestnávatelia. A po lekárskych vyšetreniach a po predložení nálezov za posledný rok tam nebolo o čom debatovať. A oni mi tam povedali, že so zpätnou platnosťou dva roky. Čiže, nebola to len chrípka...
Nie je práca ako práca - s chorou "pumpu" asi fyzikuš manuál robotoš nemôžeš robiť, ale čo tak niečo menej náročné,kde sa uplatnia hlavne šikovné ruky a najmä hlava? Nuž a bolo treba počítať s tým, že ak dostaneš naraz vyplatený ID za dlhšiu dobu - tie štátne dávky budú krátené (resp ich musíš vrátiť). Samozrejme, treba si to skontrolovať, či to bolo dobre vypočítané!
Už som to poskytol ekonómovi a tiež pokrúril hlavou, pravdepodobne o nejakých 700 Euro ma pravdepodobne ošklbali. Ale musí si ešte voľačo overiť. Over, over, ale SP sa môže mýliť, ale to robí len vtedy, keď "niekto" zabudne "niečo" včas oznámiť.
Teraz v prvom rade máš povinnosť oznámiť ZP že si ID (ako ti už aj bolo poradené) .. lebo ozaj môžeš svietiť ako neplatič:confused: - ktorému môže byť poskytnutá len "neodkladná starostlivosť".
Uvidíme, čo sa z toho vykľuje. Mne nesedelo to, že, keď človek ozaj PRACUJE v rámci brigády, dostane za prácu zaplatené a môže mať aj dôchodok. Ja som na VPP poctivo pracoval. Môžte si to overiť u všetkých kompetentných a stiahli mi všetko. A za skutočnú odvedenú prácu som nedostal ani cent. To som mohol dva roky sedieť v parku na lavičke a po pracovnej dobe odísť domov. Po celý čas nepohnúť ani prstom, lebo tak svinsky sa ku mne štát zachoval... Vysvetlili ti to vyššie.


.