sanca
07.05.12,09:41
Dobrý deň, pred dvoma rokmi som sa rozviedol. Teraz som zistil, že bývalá manželka ešte počas nášho manželstva zobrala pôžičky od rôznych bánk a nebankových spoločností o ktorých som vôbec netušil. Asi mesiac na to odišla do Veľkej Británie akože za prácou. (Utiekla tam s novým priateľom). Keď som to zistil, tak som podal návrh na rozvod, takže sme sa dva roky po jej úteku rozviedli. Od rozvodu ubehli dva roky, no bývalá manželka chce podať návrh na vysporiadanie BSM. Nemali sme žiadny spoločný majetok, no jej ide o to, aby som za ňu splatil tie jej dlhy, nakoľko ked ich brala tak sme boli manželia. Dlhy už predstavujú sumu cez 2 000 000 korún a to sú len tie, o ktorých som sa dozvedel. Môžem sa proti tomu nejako brániť, keď ja som nič nepodpisoval ani som o ničom netušil? Ďakujem za každú radu.
Mária27
07.05.12,08:57
Sú to iba jej dlhy, nepatria do BSM. Uspokojiť z BSM by ich mohol len exekútor v exekučnom konaní (§ 147 obč.z.), pokiaľ BSM trvá.
Keďže exekútor tu zatiaľ asi nie je, pri delení BSM len dokazuj, že to nie je spoločný dlh. Snaž sa o vyporiadanie BSM čím skôr.

§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
maxyma
07.05.12,09:03
trva BSM 3 roky po rozvode a po tejto lehote to uz nemoze ani exekutor?
sanca
07.05.12,09:10
Exekutor tam už je, pri nebankovkách ma z toho vysekal právnik, pohrozil, že na nich podá žalobu, lebo nikde nefiguruje môj podpis, tak to zabralo. Len sa obávam tých dlhov v bankách, na ktorých je už tiež exekúcia, bývalá manželka ma zablokované účty, mňa zatiaľ našťastie ohľadom bánk nekontaktoval nikto, ale človek nikdy nevie. Práve v bankách sú tie dlhy najväčšie.
maxyma
07.05.12,09:25
vela ti chyba do tych 3 rokov od rozvodu? lebo kedysi bolo, ze ak sa bsm do 3 rokov nevysporiada, potom bsm zanika. len neviem, ci je to i dnes tak, ci nahodou nepredlzili lehotu. ak by to tak este stale bolo, stacilo by ti natahovat to do tych 3 rokov.
sanca
07.05.12,10:51
chýba mi ešte rok a zdá sa, že bývalá ma chce držať v šachu do poslednej chvíle, aby som nevedel na čom vlastne som
Mária27
07.05.12,15:21
Ak ste nemali spoločný majetok, teda nič v BSM, ani exekútor nemôže žiadať splatenie jej dlhov z tvojho výlučného majetku. Keby bol súd, museli by ťa prizvať (§ 255 OSP). Aj podľa § 118 exekučného poriadku exekútor musí upovedomiť o spisovaní vecí aj manžela, resp. bývalého manžela ak ešte nie je BSM vyporiadané.

Manželia zodpovedajú spolu len ak ide o právne úkony o spoločných veciach (§ 145 obč.z.), alebo ak boli obaja účastníkmi zmluvy a sú splnené podmienky § 511.
Ten § 147, že exekútor môže uspokojiť pohľadávku aj z BSM, je o tom, že BSM patrí aj dlžníkovi, teda je to aj jeho majetok.

Nemáš mať z čoho obavy.
hubatá
09.05.12,14:41
Ešte ak ti môžem poradiť: pre istotu nemaj teraz na účte žiadne peniaze, pokiaľ možno všetko plať v hotovosti šekmi, alebo si založ účet na niekoho spoľahlivého (mama, otec) - správaj sa tak aby si nemal žiadny majetok na čo by ti mohli siahnuť.
sanca
15.05.12,09:06
Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede, ukľudnili ste ma, lebo by som fakt veľmi nerád splácal za niekoho dlhy.