toranor
12.02.06,12:07
Zacal som podnikat na zivnost a zaujimalo by ma, ako si mozem dat do nakladov nasledujuce polozky:
-Telefon pausal - momentalne je to bezny pausal, nie na firmu,
-Elektricka energia - mam v predajni podruzne el. hodiny, hlavny elektromer meria spotrebu dvoch prevadzok a ja platim rozdiel medzi hlavnym a mojim podruznym, majitelovi a ten plati elektrarnam. Riesit to nejakou zmluvou alebo ako?
-automobil - je na moje meno,platim len zakonnu poistku.

A ake este dalsie naklady sa daju zahrnut do danoveho zakladu? Bezne, ako nákup tovaru viem, ale este nejake navyse "vyrobit"
Nie som platca DPH.

P.S. Za minuli rok som mal zivnost 3 mesiace, bol som zaroven aj zamestnany, ale ohladne zivnosti som nerobil nic, teda nepodnikal som nijako. Neboli ani naklady, ani vynosi. Ako je to s danovym priznanim? Musim ho podat?
Zita5
12.02.06,11:15
[quote=toranor]Zacal som podnikat na zivnost a zaujimalo by ma, ako si mozem dat do nakladov nasledujuce polozky:
-Telefon pausal - momentalne je to bezny pausal, nie na firmu

pokiaľ máš paušál a využívaš tento telefón preukázateľne na dosahovanie tvojich príjmov , tak s rozumom môžeš uplatniť tento paušál do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane .Doplním : na základe výpisu tel.hovorov pre služobné účely .



-Elektricka energia - mam v predajni podruzne el. hodiny, hlavny elektromer meria spotrebu dvoch prevadzok a ja platim rozdiel medzi hlavnym a mojim podruznym, majitelovi a ten plati elektrarnam. Riesit to nejakou zmluvou alebo ako?

Táto problematika by sa mala riešiť cez zmluvu o podnájme a v prípade platby za odber energie uplatniť ju vo výdavkoch OVZD .

-automobil - je na moje meno,platim len zakonnu poistku.

Použitie takéhoto MV pokiaľ ho používaš v súlade s podnikaním a nemáš ho v evidencii majetku firmy, môžeš uplatniť vo výške náhrad 6,20 SK/km


A ake este dalsie naklady sa daju zahrnut do danoveho zakladu? Bezne, ako nákup tovaru viem, ale este nejake navyse "vyrobit"
Nie som platca DPH.

Navyše náklady , hmm ........... Načo však si nulový.......

P.S. Za minuli rok som mal zivnost 3 mesiace, bol som zaroven aj zamestnany, ale ohladne zivnosti som nerobil nic, teda nepodnikal som nijako. Neboli ani naklady, ani vynosi. Ako je to s danovym priznanim? Musim ho podat?

Daňové priznanie si povinný podať v prípade živnnosti ,aj keď máš DZ nulový .
renča1
12.02.06,12:14
Súhlasim aj s predchádzajúcim príspevkom, ale:


Zacal som podnikat na zivnost a zaujimalo by ma, ako si mozem dat do nakladov nasledujuce polozky:
-Telefon pausal - momentalne je to bezny pausal, nie na firmu,

Tel.treba prepísať na IČO a DIČ, vtedy si z neho môžete uplatniť výdavok ovpl.základ dane

-Elektricka energia - mam v predajni podruzne el. hodiny, hlavny elektromer meria spotrebu dvoch prevadzok a ja platim rozdiel medzi hlavnym a mojim podruznym, majitelovi a ten plati elektrarnam. Riesit to nejakou zmluvou alebo ako?

Súhlasím so Zitkou

-automobil - je na moje meno,platim len zakonnu poistku.

Musíte si zaplatiť cestnú daň, aby ste si môhli uplatniť PHM a kil.náhradu 6,20



odpoved vyznačená v modrom:)
Zita5
12.02.06,12:31
Áno súhlasím s renčou1 ohľadne telefónu , odporúčam prepis na firmu .;)
http://www.porada.sk/showthread.php?t=19366

podobný prípad
toranor
12.02.06,15:25
A ako je to presnejsie s nahradou PHM a kil. nahradou 6.20? Zaplatim si cestnu dan, to je jasne ale kedy si mozem dat tuto nahradu, len ked idem napr. na nakup tovaru, alebo nieco vybavovat ohladom firmy?
Zita5
12.02.06,16:26
A ako je to presnejsie s nahradou PHM a kil. nahradou 6.20? Zaplatim si cestnu dan, to je jasne ale kedy si mozem dat tuto nahradu, len ked idem napr. na nakup tovaru, alebo nieco vybavovat ohladom firmy?

Vtedy si ju uplatníš , keď auto použiješ na dosahovanie svojich príjmov čiže na podnikateľské účely .
renča1
12.02.06,16:56
A ako je to presnejsie s nahradou PHM a kil. nahradou 6.20? Zaplatim si cestnu dan, to je jasne ale kedy si mozem dat tuto nahradu, len ked idem napr. na nakup tovaru, alebo nieco vybavovat ohladom firmy?

Kilometrovú náhradu 6,20 si môžeš uplatniť iba vtedy , ak nemáš os.auto zaradené v majetku firmy. Uplatníš si ju tak, že za mesiac si spočítaš sumár kilometrov, ktoré si nabehal výlučne na firemné účely /napr: nákup tovar, mater.,zákazky..../ a vynásobiš 6,20. K tejto náhrade si zvlášť budeš ešte počítať spotrebu PHM.
toranor
13.02.06,08:17
Ako preukážem oprávnené kilometre? Nejakym dokladom od nakupeného tovaru, alebo sa to určuje nejako inak? Ved nemôžem napísať aj súkromné kilometre.
Cestnú daň platím, aj keď automobil nemám v majetku firmy? Teda živnosti.
renča1
13.02.06,11:40
musíš mať knihu jázd a do nej si značiť kde,kedy , kam a koľko kilom.si ubehol na firem.účely. Do knihy treba písať aj kedy bol nákup PHL, počet litrov, účel jazdy. Jazdy na súkromné účely sa do knihy jázd neuvádzajú.
toranor
13.02.06,12:52
http://porada.sk/showthread.php?t=17787&page=2
Tomuto úplne nerozumiem:
Citát:
Pôvodca textu príspevku: serena
Nasla som dalsie diskusne stranky na internete, a tam mi napisali, ze ked FO-SZCO ma auto vo svojom vlastnictve, tak do vydavkov moze dat len 6,2/km a PHM nie. Tak ako to je?

Ak má MV vo svojom vlastníctve, t.j. ako súkromná osoba a nie SZČO( v majetku SZČO), tak nemá nárok na zúčtovanie PHM a ostatných nákladov.:eek: Účtuje iba o náhradách za používanie MV
Automobil je napisany na mna, ako na sukr. osobu. Mam teda len tie nahrady za pouzivanie MV? t.j. 6,20 Sk/kilometer
renča1
14.02.06,05:36
http://porada.sk/showthread.php?t=17787&page=2
Tomuto úplne nerozumiem:
Citát:
Pôvodca textu príspevku: serena
Nasla som dalsie diskusne stranky na internete, a tam mi napisali, ze ked FO-SZCO ma auto vo svojom vlastnictve, tak do vydavkov moze dat len 6,2/km a PHM nie. Tak ako to je?

Ak má MV vo svojom vlastníctve, t.j. ako súkromná osoba a nie SZČO( v majetku SZČO), tak nemá nárok na zúčtovanie PHM a ostatných nákladov.:eek: Účtuje iba o náhradách za používanie MV
Automobil je napisany na mna, ako na sukr. osobu. Mam teda len tie nahrady za pouzivanie MV? t.j. 6,20 Sk/kilometer


Ak používaš súkromné auto pre účely podnikania tak v tomto prípade sa stav tachometra nesleduje ani neeviduje v KJ. Eviduješ si len prejazdené kilometre. A nesleduješ ani zostatok v nádrži ani nič podobné. :)
Uvediem ti príklad , ako budeš počítať, nie je z mojej hlavy skopírovala som ho z ineho príspevku:
Musíš si vypočítať náhradu za 1 km a to podľa priemernej spotreby uvedenej v TP auta.
Napr.
Spotreba auta je 8 lit./100km
Cena PHM napr. 40 Sk/lit
Náklad na PHM na 1km = 8x40/100= 3,2 Sk
Náklad na 1km s pauš. náhradami = 6,20+3,2=9,4 Sk
Ak za mesiac najazdí 1000 km tak x 9,4 = 9400,- Sk zaúčtuješ ako VOZD, napíšeš VPD a vybereš z pokladne.

Prikladám ti celý link, v ktorom ti zaručujem , že je to v poriadku. Prečítaj si ho celý:
http://www.porada.sk/t16690-ako-zauetova.html
toranor
15.02.06,06:36
Vdaka, uz tomu konecne chapem, a to som ukoncil Obchodnu akademiu, no tam sme si na uctovnictve kreslili sibenicky, a pisali Ma dat a Dal.