bbeba
07.05.12,13:54
Dobrý deň , naša zamestnankyňa na RD nastúpila do práce v januári, dieťa dovŕši 3 roky v decembri. No teraz mi oznámila, že chce sa vrátiť na RD od júla do augusta( letné prázdniny) a potom opäť chce nastúpiť. Vôbec nám to nevyhovuje, (dovolenkové obdobie). Ako sa môžme proti tomu brániť. Nepotrebuje na to súhlas zamestnávateľa?
veronikasad
07.05.12,11:57
Nepotrebuje súhlas zamestnávatela

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Tweety
07.05.12,11:58
Dobrý deň , naša zamestnankyňa na RD nastúpila do práce v januári, dieťa dovŕši 3 roky v decembri. No teraz mi oznámila, že chce sa vrátiť na RD od júla do augusta( letné prázdniny) a potom opäť chce nastúpiť. Vôbec nám to nevyhovuje, (dovolenkové obdobie). Ako sa môžme proti tomu brániť. Nepotrebuje na to súhlas zamestnávateľa? Jej žiadosti musíte vyhovieť.
ivka70
07.05.12,11:59
Nemozete sa branit, nakolko zamestnankyna ma na to narok.
Oznamila vam nastp na RD dostatocne skoro, povinnost ma najneskor 1 mesiac pred nastupom.
A zamestnavatel ma zo zakona povinnost ju uvolnit.
Rovnako ak vam oznami nastup do zamestnania s mesacnym predstihom, ste povinny ju prijat.

Pomoct moze jedine sa s nou porozpravat a navrhnut jej trebars inu organizaciu prac. casu a pod.
Zjavne potrebuje volno preto, ze nema kam dieta cez leto umiestnit.