Viktor Vix Baláž
07.05.12,17:31
Dobry den!som zivnostnik a posledne 2 roky som neodovzdal danove priznanie.Posledny rok som nemal ziadne oficialne prijmi a rok predtym si kamarat napisal na mna faktury v hodnote do 4000 eur...Co mozem teraz robit aby som to napravil,nakolko chcem pozastavit cinnost a aka mi hrozi pokuta? Vopred dakujem za odpoved
Alena Šimová
15.10.12,08:16
Dobry den!som zivnostnik a posledne 2 roky som neodovzdal danove priznanie.Posledny rok som nemal ziadne oficialne prijmi a rok predtym si kamarat napisal na mna faktury v hodnote do 4000 eur...Co mozem teraz robit aby som to napravil,nakolko chcem pozastavit cinnost a aka mi hrozi pokuta? Vopred dakujem za odpoved

Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania je 66 € a naviac hrozia pokuty v prípade, ak si bol povinný zaplatiť daň. Ak kamarát na teba napísal faktúry za 4 tis. € a tebe na to nebude stačiť odpočítateľná položka - napr. z dôvodu, že si mal v tom roku aj závislú činnosť, kde bola uplatňovaná odpočítateľná položka - vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.
ucetni_fantozzi
15.10.12,08:49
Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania je 66 € a naviac hrozia pokuty v prípade, ak si bol povinný zaplatiť daň. Ak kamarát na teba napísal faktúry za 4 tis. € a tebe na to nebude stačiť odpočítateľná položka - napr. z dôvodu, že si mal v tom roku aj závislú činnosť, kde bola uplatňovaná odpočítateľná položka - vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.

vychadzas zo zakona 563/2009 Z.z. alebo uz neplatneho 511/1992 ?
Alena Šimová
15.10.12,09:00
vychadzas zo zakona 563/2009 Z.z. alebo uz neplatneho 511/1992 ?
toto je podľa nového zákona 563/2009, v 511/1992 platil 4-násobok ECB a minimálne 15 %, polovičná sadzba pri tom, keď si urobíš sám opravu, tá platí v oboch zákonoch.
Opravujem výšku pokuty za nepodanie daňového priznania, vo výške 66 € bola podľa starého zákona o správe daní a poplatkov č. 511/1992. Podľa nového zákona sa pokuta pohybuje od 30 € do 16 000 €, ak ho nepodá ani po výzve správcu dane, pokuta je od 60 € do 32 000 €.
ucetni_fantozzi
15.10.12,10:12
ano, tu pokutu som myslel... :-)
onical
15.10.12,11:40
............ vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.

Prepáčte,keď ste pri tých pokutách,neviem či sú takéto info v niektorom zákone,chcel by som sa opýtať na jednoduchý príklad a sankcie:
Živnostník podá riadne DP a pri daňovej kontrole napr.o 4 roky mu z nákladov neuznajú napr.500€ a naopak nájdu položky,ktoré mali byť v príjmoch v hodnote 500€.Daňový základ pri kontrole bude teda o 1000€ vyšší,on doplatí na dani z príjmu 190€.Akú sankciu môže očakávať? Je to niekde stanovené,alebo záleží na úradníkovi? Ďakujem.
Alena Šimová
15.10.12,11:52
Prepáčte,keď ste pri tých pokutách,neviem či sú takéto info v niektorom zákone,chcel by som sa opýtať na jednoduchý príklad a sankcie:
Živnostník podá riadne DP a pri daňovej kontrole napr.o 4 roky mu z nákladov neuznajú napr.500€ a naopak nájdu položky,ktoré mali byť v príjmoch v hodnote 500€.Daňový základ pri kontrole bude teda o 1000€ vyšší,on doplatí na dani z príjmu 190€.Akú sankciu môže očakávať? Je to niekde stanovené,alebo záleží na úradníkovi? Ďakujem.

Teraz platí zákon 563/2009, ktorý hovorí:

Sankcie

§ 155
Pokuty


(1) Správca dane uloží pokutu
a) od 30 eur do 16 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) prvého a druhého bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur,
b) od 60 eur do 32 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) tretieho bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 10 eur, najviac však do 6 000 eur,
c) od 60 eur do 20 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. b),
d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur,
e) od 60 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. d) a j); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 1 500 eur,
f) vo výške rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a sumy
1. o ktorú správca dane zvýšil rozhodnutím podľa § 68 daň uvedenú v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní alebo zaplatenú podľa osobitných predpisov bez podania daňového priznania, za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. e) a f),
2. o ktorú správca dane znížil uplatnený nárok podľa osobitných predpisov, 1) za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. g),
3. dane určenej správcom dane podľa pomôcok za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. h),
4. súčtu vlastnej daňovej povinnosti92a) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu92b) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
g) vo výške rovnajúcej sa súčinu 1, 5-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. i).

(2) Ak správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. b), pokuta podľa odseku 1 písm. a) sa neuloží.

(3) Správca dane pri určovaní výšky pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.

(4) Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky v prípadoch podľa odseku 1 písm. f) nedosiahne 10 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 10 % zo sumy podľa odseku 1 písm. f); ak 1, 5-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky v prípadoch podľa odseku 1 písm. g) nedosiahne 5 %, pokuta sa uloží vo výške rovnajúcej sa 5 % z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní podľa odseku 1 písm. g).

(5) Ak daňový subjekt podá ďalšie dodatočné daňové priznania, pokuta sa vypočíta spôsobom podľa odseku 1 písm. g) z rozdielu medzi sumou uvedenou v poslednom dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní.

(6) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 písm. f) sa uplatňuje základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň doručenia rozhodnutia podľa § 68 a pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 písm. g) sa uplatňuje základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň podania daňového priznania alebo dodatočného daňového priznania.

(7) Správca dane pokutu podľa odseku 1 písm. g) neuloží, ak
a) daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, ktorým si zníži nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu,
b) daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, ktorým si zníži uplatnené vrátenie dane uvedené v daňovom priznaní pred jej vrátením podľa osobitného predpisu.33)

(8) Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť po jeho vrátení alebo započítaní na daň, správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) zo súčtu dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerného odpočtu uvedeného v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného predpisu, správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) len zo sumy dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní.

(9) Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním vrátenie dane uvedené v daňovom priznaní na povinnosť platiť daň po jej vrátení, správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) zo súčtu dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a vrátenej dane uvedenej v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením dane podľa osobitného predpisu, 33) správca dane uloží pokutu podľa odseku 1 písm. g) len zo sumy dane uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní.

(10) Správca dane pokutu neuloží, ak nepresiahne 10 eur; ak je správcom dane obec, pokutu neuloží, ak nepresiahne 3 eurá.

(11) Pokutu nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom
a) sa daňový subjekt dopustil správneho deliktu podľa § 154 ods. 1 písm. a) až d), i) a j),
b) nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie správcu dane, ak sa daňový subjekt dopustil správneho deliktu podľa § 154 ods. 1 písm. e) až h).

(12) Ak bola novým právoplatným rozhodnutím suma rozdielu dane alebo suma nároku podľa osobitných predpisov upravená, upraví sa alebo sa zruší z úradnej moci pokuta uložená podľa odseku 1 písm. f); novým rozhodnutím o pokute sa pôvodné rozhodnutie zrušuje.

(13) Uložením pokuty nezanikajú povinnosti, za porušenie ktorých bola pokuta uložená, ak tento zákon neustanovuje inak.

(14) Pokutu podľa odseku 1 písm. d) a podľa odseku 1 písm. e) za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. j) možno uložiť v rovnakej výške aj opakovane, ak jej uloženie neviedlo k náprave a pokiaľ protiprávny stav trvá.

Vychádza mi, že tá pokuta by bola minimálne 19 €.
marjankaj
15.10.12,12:08
Dobry den!som zivnostnik a posledne 2 roky som neodovzdal danove priznanie.Posledny rok som nemal ziadne oficialne prijmi a rok predtym si kamarat napisal na mna faktury v hodnote do 4000 eur...Co mozem teraz robit aby som to napravil,nakolko chcem pozastavit cinnost a aka mi hrozi pokuta? Vopred dakujem za odpoved
A toto čo má znamenať? Ty si vystavil tie faktúry alebo kamarát ich vystavil tebe a ty si mu ich zaplatil?
Trochu zrozumiteľnejšie by to nešlo povedať?:eek:

Ak si nemal žiadne príjmy, ale si dosiahol stratu, tak si bol povinný podať daňové priznanie. Odvody si predsa platil, či nie?



§ 154
Správne delikty


(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
a) nepodá daňové priznanie v
1. ustanovenej lehote,
2. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 1,
3. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 2,
onical
15.10.12,12:13
Teraz platí zákon 563/2009, ktorý hovorí:

Sankcie

§ 155
Pokuty

Vychádza mi, že tá pokuta by bola minimálne 19 €.

Ďakujem za odpoveď.Stále mám však pocit,že tá sankcia je nízka,vzhľadom na to,čo rozprávali kolegovia.
Alena Šimová
15.10.12,12:15
Ďakujem za odpoveď.Stále mám však pocit,že tá sankcia je nízka,vzhľadom na to,čo rozprávali kolegovia.

Minimálne 19 € - to je 10 % z dorúbenia dane, v tomto prípade zo 190,- €.
marjankaj
15.10.12,12:17
Ďakujem za odpoveď.Stále mám však pocit,že tá sankcia je nízka,vzhľadom na to,čo rozprávali kolegovia.
No tento rok je to 30 € ale predtým to bolo za cca 66 €(2000 Sk) pre PO a 33 €(1000 Sk) pre FO.
Alena Šimová
15.10.12,12:27
tých 19 € je sankcia za nesprávne vyčíslenú daň - dorúbenie dane vo výške 190,- € na základe kontroly daňového úradu. Sankcia 30 € je za oneskorené podanie daňového priznania.
srska
15.10.12,12:56
Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania je 66 € a naviac hrozia pokuty v prípade, ak si bol povinný zaplatiť daň. Ak kamarát na teba napísal faktúry za 4 tis. € a tebe na to nebude stačiť odpočítateľná položka - napr. z dôvodu, že si mal v tom roku aj závislú činnosť, kde bola uplatňovaná odpočítateľná položka - vtedy sa pokuta počíta ako trojnásobok základnej úrokovej sadzby ECB. Ak tento trojnásobok nedosiahne 10 %, pokuta sa počíta vo výške 10 % z dlžnej sumy. Ak si na chybu prídeš sám, počíta sa polovica z tejto čiastky.66? nie - 30 eur, môžem doložiť
Alena Šimová
15.10.12,12:59
66? nie - 30 eur, môžem doložiť
v ďalšom príspevku som sa opravila, 66 € bolo podľa starého zákona, teraz je 30 €.
marjankaj
16.10.12,14:02
No ak ešte tri roky vytrímeš, tak si v pohode.:---