Retuska
07.05.12,20:26
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť...v rodine je takáto situácia:
Zomrel dedko(mamin otec)-ostali po nom dedicia-(babka)jeho manzelka+3 deti.Dedí sa byt.Samozrejme,polovicu bytu získava babka a tá zvyšná polovica sa delí medzi 3 deti.Naskytla sa otázka,ktorá forma dedenia by bola najlepsia:
1.babka by prepísala byt na deti a ona by bola ako vecne bremeno.Ak by bola ako doživotné vecné bremeno,deti by s bytom nevedeli hýbať-teda predať,prenajať a pod.Čo ak by nastala situácia,že by babka už bola nesamostatná a musela by bývať u nás prípadne v ústave.Viem ,že vecné bremeno sa dá zrušiť zmluvou,avšak zvykne byť aj nejaká náhrada.Ako by sa to v tomto prípade riešilo?v OZtku som nic konkrétne nenašla.
2.ak by byt vlastnila babka(polovica) a deti(dalsia polovica) potom by predmetov dedenia bola po babke len tá jej polovica.teda od toho by sa vyrátaval aj notársky poplatok?
Vopred ďakujem
Xanti
07.05.12,18:31
Opravím ťa,
dedkovu polovicu bytu dedí babka a jeho 3 deti, takže sú 4 dediči a nie len traja. Notársky poplatok sa ráta len z hodnoty dedičstva.
Retuska
07.05.12,18:32
Samozrejme,pardon,moja chyba :)
marjankaj
07.05.12,18:39
Teda najlepšie by bolo, keby sa babka vzdala svojej 1/8 v prospech detí. Aby sa táto 1/8 nemusela dediť ešte raz. (po babke)
arizona
07.05.12,18:41
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť...v rodine je takáto situácia:
Zomrel dedko(mamin otec)-ostali po nom dedicia-(babka)jeho manzelka+3 deti.Dedí sa byt.Samozrejme,polovicu bytu získava babka a tá zvyšná polovica sa delí medzi 3 deti.Naskytla sa otázka,ktorá forma dedenia by bola najlepsia:
1.babka by prepísala byt na deti a ona by bola ako vecne bremeno.Ak by bola ako doživotné vecné bremeno,deti by s bytom nevedeli hýbať-teda predať,prenajať a pod.Čo ak by nastala situácia,že by babka už bola nesamostatná a musela by bývať u nás prípadne v ústave.Viem ,že vecné bremeno sa dá zrušiť zmluvou,avšak zvykne byť aj nejaká náhrada.Ako by sa to v tomto prípade riešilo?v OZtku som nic konkrétne nenašla.
-Ak najdes kupca,mozes predat /ci prenajat/ aj s vecnym bremenom.
- nikde nie je napisane, ze "vecne bremeno" nemoze v pripade zaujmu /ci nutnosti/ odist byvat niekam inam. Vecne bremeno tym nezanika. Zaniknut moze iba smrtou,obojstrannou dohodou,prip. vo vynimocnych pripadoch rozhodnutim sudu.

2.ak by byt vlastnila babka(polovica) a deti(dalsia polovica) potom by predmetov dedenia bola po babke len tá jej polovica.teda od toho by sa vyrátaval aj notársky poplatok?
Vopred ďakujem poplatok sa vyratava z celkovej sumy dedicstva
v texte
marjankaj
07.05.12,18:53
Janka, babka bude mať 5/8 bytu. Jej podiel predať nemôžu. A zrejme ťažko ju presvedčia, aby svoju polovicu darovala.
Retuska
07.05.12,18:54
Hm..skôr som chápala to vecné bremeno aj tak,že bez súhlasu "bremena" sa byt predať nedá,kedze je tam doživotné užívanie.A práve ak by bremeno nezaniklo,no uznajme,najde sa malokto kto by byt kupil aj s bremenom.ked by bola sanca,zeby -v tomto pripade babka-mala právo sa nastahovat a uživat byt.pripadne najomnici tiez.
Obojstrannou dohodou-dohoda medzi "detmi a babkou"?

Respektive,v pripade ze by byt sa aj rpedal,dany vlastnik by v nom zit nemohol nie?
arizona
07.05.12,18:59
Myslela som pripad, ze by sa babka vzdala dedicstva a zostala "iba vecnym bremenom"
marjankaj
07.05.12,19:00
Hm..skôr som chápala to vecné bremeno aj tak,že bez súhlasu "bremena" sa byt predať nedá,kedze je tam doživotné užívanie.A práve ak by bremeno nezaniklo,no uznajme,najde sa malokto kto by byt kupil aj s bremenom.ked by bola sanca,zeby -v tomto pripade babka-mala právo sa nastahovat a uživat byt.pripadne najomnici tiez.
Obojstrannou dohodou-dohoda medzi "detmi a babkou"?
A rozprávali ste sa o tom už s babkou? Veď práve ona má k tomu najviac čo povedať. Vy budete menšinoví vlastníci. A ona nie je nesvojprávna, ako som vyrozumel.
arizona
07.05.12,19:02
...
Obojstrannou dohodou-dohoda medzi "detmi a babkou"? ano dohoda-ak sa o zruseni VB dohodnu a suhlasia obe strany.

Respektive,v pripade ze by byt sa aj rpedal,dany vlastnik by v nom zit nemohol nie?
vlastnik nie,ale vecne bremeno ano,ak tam ma dozivotne pravo byvania

v texte
Retuska
07.05.12,19:09
A rozprávali ste sa o tom už s babkou? Veď práve ona má k tomu najviac čo povedať. Vy budete menšinoví vlastníci. A ona nie je nesvojprávna, ako som vyrozumel.

rozprávali,ale ona sa do toho velmi nevyzna,preto to enchava na nas
marjankaj
07.05.12,19:16
rozprávali,ale ona sa do toho velmi nevyzna,preto to enchava na nas

No neviem, či nerobí chybu.:confused:
Retuska
07.05.12,19:20
v texte

super,tak som to aj chápala,teda,ze dohodou/zmluvou emdzi stranami sa VB da zrusit.
Retuska
07.05.12,19:22
No neviem, či nerobí chybu.:confused:

no myslím že az tak nie,aj ekd je vela takych pripadov,ale aj ked dedil otec -moj dedko bol VB :) ved aj keby bola babka VB tak ju z bytu vykazat nemozu kedze by mala dozivotne uzivanie:) a aby sa na tom zhodli 3ja ludia by to bolo vela:) sama by som ich zbavila svojpravnosti asi :D
marjankaj
07.05.12,19:32
no myslím že az tak nie,aj ekd je vela takych pripadov,ale aj ked dedil otec -moj dedko bol VB :) ved aj keby bola babka VB tak ju z bytu vykazat nemozu kedze by mala dozivotne uzivanie:) a aby sa na tom zhodli 3ja ludia by to bolo vela:) sama by som ich zbavila svojpravnosti asi :D
Tak aký je dôvod riešiť to už teraz? Keď ja v tom rozdiel nevidím.
Retuska
07.05.12,19:34
no,cela tato vec sa riesi preto,aby sa po pripadnej babkinej smrti platili co najmensie poplatky.aby ste to enchapali tak,ze teraz uz cakame(teda ja nie ale dedicia)kym otrci kopyta a robia si plany :)
marjankaj
07.05.12,19:53
no,cela tato vec sa riesi preto,aby sa po pripadnej babkinej smrti platili co najmensie poplatky.aby ste to enchapali tak,ze teraz uz cakame(teda ja nie ale dedicia)kym otrci kopyta a robia si plany :)
Veď toto sa samé ponúka.
Ale toto sa na dedičskom konaní riešiť nebude. Toto si vyriešte neskôr darovacou alebo kúpnou zmluvou.
Je pravda, že takto sa dá ušetriť na poplatkoch. To je asi jediný morálny dôvod. Veď štát si to vynahradí na iných. Najlepšie na živnostníkoch.:rolleyes:
Retuska
07.05.12,19:56
Ved preto,babka chce,aby sme si to zistili a ona urobi tak aby dedici potom menej platili:)kedze ani jeden nieje nejak..hm..pri peniazoch a teraz platime 400eur.o to tu cele islo :)Okrem toho,notárka povedala,že by bolo najlepšie,aby sa to vyriesilo cele na tomto pojednavani,ak by mala byt bremeno :)
marjankaj
07.05.12,20:16
Ved preto,babka chce,aby sme si to zistili a ona urobi tak aby dedici potom menej platili:)kedze ani jeden nieje nejak..hm..pri peniazoch a teraz platime 400eur.o to tu cele islo :)Okrem toho,notárka povedala,že by bolo najlepšie,aby sa to vyriesilo cele na tomto pojednavani,ak by mala byt bremeno :)
To sú dva rôzne úkony. Dedenie 1/2 a darovanie druhej 1/2. Teda dve jednania. A trochu zvláštna notárka. Oberá sa o prachy. Iní sa snažia čo najviac "ošklbať"
Retuska
07.05.12,20:19
to je pravda,je to divne kedze teraz ide vyslovene o dedicske konanie a nie prepisovanie majetku....mozno je to nejaka dobrosrdecna :D
marjankaj
07.05.12,20:29
to je pravda,je to divne kedze teraz ide vyslovene o dedicske konanie a nie prepisovanie majetku....mozno je to nejaka dobrosrdecna :D
Vlastne je to logické. Tú darovaciu zmluvu by vám mohol napísať aj niekto iný, tak prečo by vás hneď nezinkasovala dvakrát. Za dedičstvo aj za darovanie.
Retuska
07.05.12,20:55
No,mama vravela,ze vraj im notarka povedala tak,ze maj prist s konecnym riesenim,ako to dedicstvo vyporiadat,ci rpepise babka na deti alebo sa oni vzdaju a podobne.takze to bude asi jeden ukon
marjankaj
07.05.12,21:09
No,mama vravela,ze vraj im notarka povedala tak,ze maj prist s konecnym riesenim,ako to dedicstvo vyporiadat,ci rpepise babka na deti alebo sa oni vzdaju a podobne.takze to bude asi jeden ukon
Jeden úkon to teda nebude. prejednávať sa bude dedičstvo. To je jedna polovica bytu po dedkovi. Iné dedičstvo zatiaľ neexistuje.
Erzebeth
08.05.12,20:55
Babka má zrejme jednu polovicu bytu. Dediť môže a nemusí po svojom mužovi. Môže jej zostať polovica a tú po manželovi môže nechať ako dedičstvo deťom. Vlastníctvo a vecné bremeno sú dve rôzne veci. Nikdy by som nežiadala od rodiča, aby mi daroval vlastnú strechu nad hlavou, ani ja by som nikdy svoju nedala. Nehnuteľnosť sa samozrejme dá predať aj s vecným bremenom doživotného užívania a oprávnený z vecného bremena o tom nemusí ani vedieť. Vlastník ho o tom nemusí ani informovať. Nie je to tak ojedinelý prípad, kedy vlastné dieťa predá byt či dom aj s rodičom. A že to nikto nekúpi ? Ale ano, kúpi. Kupujú to hlavne rôzne spoločnosti, no nájdu sa aj jednotlivci.
Notár urobí obidva úkony a pri dedičstve sa často prevádza aj podiel pozostalého manžela na deti.