jarof
07.05.12,22:26
Poraďáci potrebujem vašu pomoc, začínam účtovať v ALFE (JU, neplatca DPH) a rád by som vedel ktorá z uvedených možností je správna:

A)
1. zaevidujem zálohovú faktúru do knihy záväzkov
2. v peňažnom denníku zaznamenám výdavok z bankového úctu - prevádzková réžia (VOZD) a ako uhrádzaný doklad uvediem zálohovú faktúru
3. zaevidujem ostrú faktúru v knihe záväzkov
4. u ostrej faktúry nastavím v ALFE ako vyrovnávajúci doklad zálohovú faktúru a záväzok plynúci z ostrej faktúry mi program označí ako uhradený.

B)
1. zaevidujem zálohovú faktúru do knihy pohľadávok
2. v peňažnom denníku zaznamenám výdavok z bankového úctu - iný výdavok neovplyvňujúci základ dane (VNZD)
3. zaevidujem ostrú faktúru v knihe záväzkov
4. v peňažnom denníku vytvorím ID – iný výdavok neovplyvňujúci základ dane (VNZD) – suma zo zálohovej faktúry so znamienkom mínus
5. v peňažnom denníku vytvorím ID – prevádzková réžia (VOZD) a ako uhrádzaný doklad uvediem ostrú faktúru
DanielaSL
13.05.12,13:49
Ja používam prvý spôsob. Ale podľa mňa aj ten druhý je správny.
Marta 1
14.05.12,06:31
4. u ostrej faktúry nastavím v ALFE ako vyrovnávajúci doklad zálohovú faktúru a záväzok plynúci z ostrej faktúry mi program označí ako uhradený.
- ako sa nastavuje vyrovnávací doklad?
jarof
14.05.12,08:43
Marta: Mám verziu ALFA plus, v knihe záväzkov kliknem na "Pridaj" (resp. "Opraviť") a vyplním údaje z ostrej faktúry, potom kliknem v dolnej časti dialógového okna na záložku "Vyrovnanie" -> "Pridaj". Typ vyrovnania nastavím ako "Preddavok" a ako "Doklad vyrovnania" nastavím príslušnú zálohovú faktúru.
jarof
14.05.12,08:50
Zaujíma ma, či je nejako postihnuteľné používať postup A), keďže podľa pravidiel účtovania sa zaplatená záloha považuje za pohľadávku a nie záväzok (ak ju však dám do knihy pohľadávok a nie záväzkov, nedá sa v Alfe použiť uvedené vyrovnanie a musím to robiť zdĺhavejším postupom B) cez interné doklady).

Nie som si tiež istý, či v postupe B) v kroku 2. je podľa platných pravidiel výdavok z bankového úctu VNZD alebo už rovno VOZD. Mohol by sa niekto kompetentný k tomu vyjadriť?
DanielaSL
14.05.12,13:01
Veď v Alfe uvádza Kros takýto postup ......
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000062718/Poskytnute_preddavky_pre_neplat_DPH.pdf

Je to postup A.
jarof
15.05.12,04:48
Kros uvádza postup, že zálohová faktúra sa zapisuje do knihy záväzkov a tak je spravený aj ten program, no platné postupy účtovania tvrdia toto:

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

V skutku je aj logické, že zaplatená zálohová faktúra je naša pohľadávka a nie záväzok (záväzok by bola prijatá záloha). Otázkou zostáva, či je nejako postihnuteľné, keď sa budem riadiť postupom Alfy, ktorý je v tomto aspekte v rozpore s postupmi účtovania MF SR. Postup A) je menej pracný, rád by som ho používal, ale nie je úplne kóšer.
jarof
15.07.12,19:04
Nikto kompetentný sa k tejto nejasnosti nevie vyjadriť?
dida2
11.08.12,16:15
Dobrý deň,
pracujem v programe Alfa plus a potrebujem vedieť: ak účtujem prijatú zálohovú faktúru a ostrú faktúru, akú sumu dať do záväzkov na ostrú faktúru ak suma už bola uhradená preddavkom a na ostrej je suma k úhrade: 0,00. Ak dám sumu 0,00 vyrovnávajúci doklad ma nepustí ďalej. Nemá tam ísť suma mínusom opačne ako je na faktúre? Neviem si s tým poradiť. Ak sa dá poprosím celý postup. Skúšala som podľa horeuvedeného postupu 1., ale nejde mi to. A taktiež, aký mám dať dátum vyrovnania - dátum prijatia ostrej faktúry? Veľmi pekne ďakujem
jarof
26.08.12,21:35
Nikto kompetentný sa k tejto nejasnosti nevie vyjadriť?
Nikto neporadí?
roland.b365
18.09.12,10:42
Nedávam sumu k úhrade ale sumu celkom. Suma k úhrade môže byť nula, suma celkom nie.
nika.sum
26.09.12,06:37
Ahoj, neuctujem sice v krose, ale zaujimalo by ma ako uctujete v JU prijate zalohove faktury, resp. zaplatenu zaloh?. Ja to mam este komplikovanejsie, lebo ta zaloha je hradena z dotacie z UP. (V PU je to jednoduchsie :-) )
tictac7
26.09.12,06:41
Ahoj, neuctujem sice v krose, ale zaujimalo by ma ako uctujete v JU prijate zalohove faktury, resp. zaplatenu zaloh?. Ja to mam este komplikovanejsie, lebo ta zaloha je hradena z dotacie z UP. (V PU je to jednoduchsie :-) )

v JÚ predsa neúčtuješ o faktúrach, ale o platbách.... faktúry si len do evidencie dávaš.....
depe
18.01.13,10:48
Dobrý deň,
čítam, že sa tu rieši taký istý problém s preddavkovou fa, ako mám ja. Pretože som úplný začiatočník a nemám ani ekonomické vzdelanie, chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Som neplatca DPH, JÚ.

Ak totiž postupujem podľa x rôznych návodov, nakoniec Alfa+ väčšinou vyhlási nejakú nezrovnalosť.

Dovolím si napísať postup, ktorý používam, bol by som Vám vďačný, keby ste mi napísali, či to je OK, resp. kde robím chybu:

Emailom mi príde preddavková fa na sumu napr. 100€ (napr. za nákup softvéru pre využitie vo firme).
Do záväzkov ju vložím s typom dokladu "Preddavková fa", suma 100€, Stĺpec PD ako "Iný výdavok neovplyv.ZD"
V PD ju uhradím bankou: uhrádzaný doklad je číslo predd. faktúry, ale Stĺpec PD je už "Ostatné výdavky odpočít. od základu dane". Tu mám prvý veľký problém s tými stĺpcami v záväzkoch a PD...
Suma dokladu je 100€ a v Prepojené doklady vidím ten záväzok.

Keď príde ostrá fa, ta je tiež na sumu 100€.
Túto ostrú fa dám znova do záväzkov. Do Externého čísla dám číslo ostrej fa, Typ dokladu je Faktúra Tuzemsko, do Suma dám znova 100€ a do Stĺpec PD dám znova "Ostatné výdavky odpočít. od základu dane".
Nad sumou kliknem na záložku "Vyrovnanie", potom na "Pridaj" a do Typ vyrovnania vyberiem "Preddavok".
V Doklad vyrovnania vyberiem ten záväzok preddavkovej faktúry. V okienku mi ešte svieti needitovateľné šedé "Zostáva uhradiť" 100€ a pod tým "Uhradiť" 100€. Tu keď dám nulu, dáva Alfa+ chybu...
Nechám tam teda tých 100 € a dám OK.
Okno pod tým má toež Suma vyrovnania 100€, nechám ju a dám OK.
V záväzkoch mám teraz dva riadky s rozdielnymi internými a externými číslami, jeden s typom dokladu Preddavková fa a druhý ja Faktúra. Oba riadky majú v stlpcoch EUR/ Suma a Vyrovnané a tiež v stlpcoch Záväzok/Suma hodnotu 100€.
V PD teda vidím iba jedne riadok s EUR Výdavok 100€ a táto suma je aj v stlpci "Výdavok ovplyvňujúci základ dane."
Keď si tento riadok otvorím, v "Prepojené doklady" vidím ten záväzok z predfaktúry.

Popísal som to dosť podrobne, ale to preto, lebo už sa s týmto problémom mordujem dosť dlho a ozaj si neviem rady, či je tento postup OK.

Budem Vám veľmi vďačný, ak mi k tomu napíšte pár slov.
jarof
01.04.13,08:57
Úhrada zálohovej faktúry je hneď prevádzková réžia / materiál alebo je to iný výdavok ovplyvňujúci základ dane?
DanielaSL
01.04.13,09:02
jarof
01.04.13,09:03
Ale ja myslím pre rok 2012