anlira
08.05.12,02:24
Pozdravujem všetkých Poraďákov.Moja prababka v r. 1934 kúpila pozemok. Kúpno-predajná zmluva bola riadne zaregistrovaná na Okr. súde aj na KN. Všetko bolo v poriadku. V r. 1971 odkúpili susedia (manželia) od prababky a jej dvoch dcér 48 m2, nakoľko mali úzky pozemok. Zmluva bola napísaná bez náležitostí, ale všetci účastníci ju podpísali. Notár kúpno-predajnú zmluvu akceptoval a overil. Zmluva nebola zaregistrovaná na OS, len na KN. Tak susedia začali s výstavbou rodinného domu bez stavebného povolenia. V r. 1978 zomrela moja prababka a v dedičskom konaní z pozemku nechýbalo len 48 m2 ale 410 m2!Susedia si dali v r. 1978 vyhotoviť GP. Nemali zakreslené to, čo v skutočnosti kúpili, ale oveľa viac. Do dnešného dňa je to veľká predzáhradka pred ich rod. domom, ktorú majú ohradenú plotom viac ako 30 rokov. Na časti tejto predzáhradky stojí naše humno. Susedia trvajú na jeho zbúraní po celý čas.V r. 1999 túto predzáhradku získali vydržaním, nakoľko ju dobromyseľne užívali. Moja matka sa nevie pohnúť z tohto blúdneho kruhu. X-krát bola na KN, pýtala sa, písala doporučené listy a nič sa nevyriešilo v jej prospech. Na jeden list jej KN v Žiline dal odpoveď po 2 a pol roku! So susedmi nie je žiadna reč, cítia sa urazení, vraj majú všetko v poriadku.Prosím vás, poraďte, kde začať riešiť tento právny problém. Je platná kúpno-predajná zmluva, keď v tom čase nebola zaregistrovaná aj na okresnom súde? Mne osobne povedala pracovníčka - archivárka OS, že túto zmluvu vyhlási súd za neplatnú. Môže byť moja matka úspešná v súdnom spore, ak predloží kúpno-predajnú zmluvu z r. 1934 a spochybnila by dobromyseľnosť susedov?Vopred všetkým ďakujem za odpoveď!
Mária27
08.05.12,07:45
Kúpna zmluva je platná, aj keby nebola zaregistrovaná - povinnosť prevodu trvala stále. V roku 1971 sa nezapisovalo takmer nič, hoci boli aj zákony aj vyhlášky, všetko sa dodatočne dokazuje. Ak však bola v katastri, tak zaevidovaná bola.

Vydržanie je originálny spôsob nadobudnutia vlastníctva, vždy je tam nejaká neistota, ale jej dodatočné odstraňovanie nie je možné.

Iná vec je, že si dali zapísať viac ako im patrí - to bolo asi dodatočne robené. Asi ste to mali riešiť skôr, napr. v roku 1978. Teraz to pre vás nejde riešiť neplatnosťou zmluvy ani určením vlastníctva ... Nerada píšem, keď nemôžem poradiť, ale podľa môjho názoru by súdny spor nevyhrala, aspoň nie s dôvodmi, ako ich uvádzaš.
ivka70
08.05.12,07:54
Ale zasa mozno by stalo za uvahu vydrzanie miesta pod humnom, kedze ste ho na zaklade znamej kupno-predajnej zmluvy uzivali ako vlastne. :)
anlira
08.05.12,15:09
Áno, humno matka doteraz užíva. Na LV má 60% podielu a susedia ostatok. Nedá sa predsa len nejakým spôsobom podať žalobu na to vydržanie susedmi? Už sa opakujem, ale vedeli, že vlastníkom bola v tom čase moja prababka, takže dobromyseľnosť by sa dala spochybniť. Uvedomujem si aj to, že je to veľa rokov....