verads
08.05.12,10:57
Dobrý den. Chcela by som sa opýtat , že uznali mi plný invalidný dôchodok pred 10 mesiacmi a manžel je takmer rok v predčasnom dôchodku , ja poberám 190 € manžel 230 € , manžel bol živnostník platil si odvody cca 150 €mesačne , zarábal 1000-1500 mesačne , teraz žijeme z 420 € býva s nami dospela dcéra ktora momentalne pracuje na dohodu a pobera 62 € a zarobi ako kedy okolo 100 -120 € , za byt platíme 290 € (bez internetu telefonu) chcela by som sa opýtat či by som mohla požiadat o nejaky príspevok na bývanie ? Dakujem
veronikasad
08.05.12,09:05
Kolko rokov má dcéra ?
ivka70
08.05.12,09:10
Kolko rokov má dcéra ?

Tipujem, ze asi viac ako 25, ked pobera davku v hmotnej nudzi 62 EUR ....
veronikasad
08.05.12,09:13
Nevidím tam dávku v hmotnej núdzi, ale príjem na dohodu 62€
verads
08.05.12,09:14
dcera ma 30 rokov zatial pracuje na dohodu ... uchádza sa o to miesto ,len ešte nevedia či ju prijat do zamestnania bez živnostenského listu alebo ako to ma byt...
Xanti
08.05.12,09:15
Príjem pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi je tvoj a manželov dôchodok teda 190+ 230 € spolu 420 eur.

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z invalidného dôchodku,

Za príjem sa nepovažuje 25% z ID teda pre UP je to ako keby si ty dostávala ID vo výške 142,50 eur.
U manžela je to zložitejšie, nakoľko netuším koľko mal odpracovaných rokov ale rátam, že cca 40 rokov. Takže za príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi sa u manžela považuje príjem vo výške 60% z dôchodku teda suma 138 eur.
Spolu pre účely dávky v hmotnej núdzi máte príjem 142,50+ 138 eur tj. 280,50 eur.

Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu je :
105,20 eur + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 eur tj. 4 eurá + príspevok na bývanie 89,20 eur + ochranný príspevok nakoľko si na plnom ID vo výške 63,07 eur spolu 261,47 eur.

Predpokladaná dávka v hmotnej núdzi je 261,47 eur čo je menej ako príjem 280,50 eur.
Takže žiaden nárok na dávku v hmotnej núdzi Vám nevznikne. :(

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
ivka70
08.05.12,09:18
Praveze pobera 62 EUR a prijem na dohodu je 100-120 EUR :)
verads
08.05.12,09:35
Príjem pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi je tvoj a manželov dôchodok teda 190+ 230 € spolu 420 eur.

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z invalidného dôchodku,

Za príjem sa nepovažuje 25% z ID teda pre UP je to ako keby si ty dostávala ID vo výške 142,50 eur.
U manžela je to zložitejšie, nakoľko netuším koľko mal odpracovaných rokov ale rátam, že cca 40 rokov. Takže za príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi sa u manžela považuje príjem vo výške 60% z dôchodku teda suma 138 eur.
Spolu pre účely dávky v hmotnej núdzi máte príjem 142,50+ 138 eur tj. 280,50 eur.

Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu je :
105,20 eur + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 eur tj. 4 eurá + príspevok na bývanie 89,20 eur + ochranný príspevok nakoľko si na plnom ID vo výške 63,07 eur spolu 261,47 eur.

Predpokladaná dávka v hmotnej núdzi je 261,47 eur čo je menej ako príjem 280,50 eur.
Takže žiaden nárok na dávku v hmotnej núdzi Vám nevznikne. :(

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Ja platím mesačne cca 45 € za lieky plnú igelitku každy mesiac ...
Xanti
08.05.12,09:36
:( bohužial skús sa opýtať na svojej ZP či Ti lieky nerefundujú. Tuším na niečo také majú nárok dôchodcovia. Ja som to nevyužila tak neviem presné podmienky.
verads
08.05.12,09:40
ja vie, zákon je zákon , ale bola by som zvedava ako by vyžili z toho ludia z parlamentu a ani my sme nepracovali menej , skôr si myslím viac , ja ked som bola zdrava až do noci a manžel soboty nedele . je to velmi smutné... mimo veci, akurat včera zomrel jeden náš známy dlhé roky bol chorý neuznali mu invalidny dôchodok až v novembri , včera zomrel , bol už aspon 10 rokov velmi chory a davku si užival v uvodzovkach pol roka ....
Xanti
08.05.12,09:42
Holka,
oni by nevyžili. Dávka v hmotnej núdzi je na prežitie nie na život. Ty ak vládzeš tak ešte môžeš robiť na dohody aj na pracovný pomer. A tvoj mng. to isté. Na živnosť nie, lebo by prišiel o dôchodok ale na dohodu môže aj on pracovať a trošku si pomôcť.

Ak si sama nepomôžeš, nikto Ti nepomôže :(
Skús ešte Tie lieky, štvrťročne čosi ZP prepláca zo zákona. Ale nič bližšie o tom neviem.
verads
08.05.12,09:44
Dakujem pekne za odpovede ...Pekný den
veronikasad
08.05.12,09:47
Holka,
oni by nevyžili. Dávka v hmotnej núdzi je na prežitie nie na život. Ty ak vládzeš tak ešte môžeš robiť na dohody aj na pracovný pomer. A tvoj mng. to isté. Na živnosť nie, lebo by prišiel o dôchodok ale na dohodu môže aj on pracovať a trošku si pomôcť.

Ak si sama nepomôžeš, nikto Ti nepomôže :(
Skús ešte Tie lieky, štvrťročne čosi ZP prepláca zo zákona. Ale nič bližšie o tom neviem.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&sqi=2&ved=0CHcQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.health.gov.sk%2F%3Flimity-na-doplatky-za-lieky-1&ei=6PioT6DpOpHzsgaO863MBA&usg=AFQjCNFys4-zV_tffqk7Yh52KQIuHRZjiA&sig2=RUwTXu2rSZtrt5AvDbVvzA
verads
08.05.12,09:47
Xanti dakujem pekne , žial ja som na tom dost zle a manžel dlhé roky pracoval a vela , je už hotový ,vyštavený ,ale možno ja by som mohla z domu ešte niečo , ale asi by som potrebovala živnost či ako to je ?
Xanti
08.05.12,09:49
Verads,
ty kľudne môžeš mať živnosť otvorenú, do ZP zaplatíš polovičné odvody prvým rokom tj. cca 24 eur necelých mesačne.
Xanti
08.05.12,10:13
Xanti dakujem pekne , žial ja som na tom dost zle a manžel dlhé roky pracoval a vela , je už hotový ,vyštavený ,ale možno ja by som mohla z domu ešte niečo , ale asi by som potrebovala živnost či ako to je ?
Ešte ma napadlo, keby si sa evidovala na UP a požiadala po troch mesiacoch o niektorý príspevok http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317 na pomoc pri vytvorení nového pracovného miesta.
Možno sa Ti podarí rozbehnúť aj niečo čo pomôže tvojej dcére a mng. Ti môže tiež pomáhať.
ivka1979
09.05.12,11:34
chcela by som sa opytat som matka 2 deti vo veku (8,10)som v rozvodovom konani rozvod ešte neprebehol iba navrh na rozvod ,kde mi manžel plati 100eur na 1 dieta a sudne nepriznane vyživne na mna 50eur .som vlastnik bytu , ,ale vyživne na mna tam už priratali,moj prijem je 100+100+(50,ktore nemam)+45,08(pridavky) ,so mnou byva matka životne minimum pre nas je 343,13 bez matky,kolko by som mala mat davku
Xanti
10.05.12,13:45
chcela by som sa opytat som matka 2 deti vo veku (8,10)som v rozvodovom konani rozvod ešte neprebehol iba navrh na rozvod ,kde mi manžel plati 100eur na 1 dieta a sudne nepriznane vyživne na mna 50eur .som vlastnik bytu , ,ale vyživne na mna tam už priratali,moj prijem je 100+100+(50,ktore nemam)+45,08(pridavky) ,so mnou byva matka životne minimum pre nas je 343,13 bez matky,kolko by som mala mat davku
Dávka v hmotnej núdzi:
pre jednotlivca s 1-4 deťmi 115,10 € + príspevok na zdravotnú starostlivosť 3x 2€ tj. 6 € + príspevok na bývanie 89,20 € + príspevok ak dieťa plní povinnú školskú dochádzku 2x 17,20 € spolu 244,70 eur.

Tvoj príjem pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi je 250 eur. Nárok na dávku v hmotnej núdzi Ti nevznikne.

Životné minimum, je len nejaká konštanta ktorá slúži k výpočtu dávok pre nezamestnaných, pre invalidov, pre deti ale nedopláca sa do výšky životného minima.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
katka50
28.06.12,10:07
Dnes bolo zverejnené v Zbierke zákonov v čiastke 42 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o úprave súm životného minima, ktoré prikladám.
jersseyke
04.07.12,07:55
ahojte ja by som sa chcela opýtať či keď mama poberá invalidný dôchodok 130,00eur a je registrovaná na urade práce a už mesiac nemá žiadnu dohodu čiže žiadny iný príjem či jej nevzniká náhodou nárok aby niečo dostala?veď z 130,00 eur sa nedá žiť...:-(
veronikasad
04.07.12,07:56
ahojte ja by som sa chcela opýtať či keď mama poberá invalidný dôchodok 130,00eur a je registrovaná na urade práce a už mesiac nemá žiadnu dohodu čiže žiadny iný príjem či jej nevzniká náhodou nárok aby niečo dostala?veď z 130,00 eur sa nedá žiť...:-(
málo informácii ... Žije sama, alebo sa spoločne posudzuje s inými členmi domácnosti ? Má nárok na príspevok na bývanie ?

Za príjem sa považuje 75 % inv. dôchodku - viac info tu

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Xanti
04.07.12,07:57
ahojte ja by som sa chcela opýtať či keď mama poberá invalidný dôchodok 130,00eur a je registrovaná na urade práce a už mesiac nemá žiadnu dohodu čiže žiadny iný príjem či jej nevzniká náhodou nárok aby niečo dostala?veď z 130,00 eur sa nedá žiť...:-(

S kým žije mamka v spoločnej domácnosti? Má vlastný byt?
jersseyke
04.07.12,08:19
žije sama v podnájme plati nájom okolo 230eur,nepoberá vôbec nič žiadny príspevok na bývanie akurát nejakých 17eur čo si pichá inzulím tak na lieky...
Xanti
04.07.12,08:28
žije sama v podnájme plati nájom okolo 230eur,nepoberá vôbec nič žiadny príspevok na bývanie akurát nejakých 17eur čo si pichá inzulím tak na lieky... To má mamka čiastočný alebo plný invalidný dôchodok? A to má normálnu nájomnú zmluvu? Alebo je ubytovaná "na čierno" ?
jersseyke
04.07.12,08:30
čiastočný...ale už pár mesiacov vybavuje zvýšenie ale tak to ešte trvá a ešte to aj potrvá kedže teraz je vatšinu času v nemocnici a ja si myslím že kým jej ho nenavýšia (ak vôbec) tak mi na niečo mohla mať nárok ved výška život.minima 194eur...
veronikasad
04.07.12,08:31
čiastočný...ale už pár mesiacov vybavuje zvýšenie ale tak to ešte trvá a ešte to aj potrvá kedže teraz je vatšinu času v nemocnici a ja si myslím že kým jej ho nenavýšia (ak vôbec) tak mi na niečo mohla mať nárok ved výška život.minima 194eur...
dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako živ.minimum. Ako je to s tou nájomnou zmluvou ?
jersseyke
04.07.12,08:35
tak má nájomnú zmluvu na jednoizbový byt kde je písané že platí inkaso (cca 160eur) +70eur mesačne, to je všetko,nevlastní nič,žiadnu nehnuteľnosť, deti s už dospelé, samostatné, je rozvedená,
Xanti
04.07.12,08:36
čiastočný...ale už pár mesiacov vybavuje zvýšenie ale tak to ešte trvá a ešte to aj potrvá kedže teraz je vatšinu času v nemocnici a ja si myslím že kým jej ho nenavýšia (ak vôbec) tak mi na niečo mohla mať nárok ved výška život.minima 194eur...
Životné minimum je len konštanta od ktorej sa odvíjajú dávky a rôzne príspevky. Nikto nikdy nedoplácal do životného minima.
Tvoja mamka môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi ak má normálnu nájomnú zmluvu.
Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50 eur + príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eurá + príspevok na bývanie 55,80 eur spolu je to 118,30 eur.
Tvojej mamke sa ráta za príjem 75% z dôchodku, takže 75% z 130 eur je 97,50 eur. A rozdiel vypočítanej dávky 118,30 a dôchodku je 20,80 eur. Čo jej môže UP doplácať k invalidnému dôchodku.

Kedže píšeš, že je chorá tak nech si dá vypísať PN pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi. Kým bude na PN tak vypočítaná dávka v hmotnej núdzi 20,80 eur sa jej zvýši o ochranný príspevok kt. je vo výške 34,69 eur .. takže dokopy môže k dôchodku dostať z UP 55,49 eur.

Ale samozrejme musí mať splnené podmienky, tj. nájomnú zmluvu na byt a samozrejme od lekára vypísanú PN. Ak toto mať nebude nárok na dávku v hmotnej núdzi teda na doplatok jej nevznikne.

Ešte doplním, ak je rozvedená menej ako 5 rokov tak musí požiadať o výživné na rozvedeného manžela ( od exmanžela, ináč sa jej na UP ani venovať nebudú ) a netreba zabúdať na zákon o rodine a o vyživovacej povinností detí k rodičom.
jersseyke
04.07.12,08:44
wau...to je teda suma...nenormálna pomoc...ale ďakujem pekne za info...a samozrejme že jej rodina pomáha ako vie...ale nepáči sa mi že na úrade jej sama úradníčka nepomôže a nepovie načo všetko môže mať nárok...veď patrí k ľudom,ktorí vetšinu života pracovali, a keď je v zlej situácii tak sa jej štát otočí chrbtom...niekedy až človek ani nevie či je lepšie patriť k normálnym slušným pracujúcim ľudom alebo k našim spoluobčanom, ktorí aj keď nikdy nepracovali dostanú vždy niečo...je to smutné...:-(
Xanti
04.07.12,08:52
wau...to je teda suma...nenormálna pomoc...ale ďakujem pekne za info...a samozrejme že jej rodina pomáha ako vie...ale nepáči sa mi že na úrade jej sama úradníčka nepomôže a nepovie načo všetko môže mať nárok...veď patrí k ľudom,ktorí vetšinu života pracovali, a keď je v zlej situácii tak sa jej štát otočí chrbtom...niekedy až človek ani nevie či je lepšie patriť k normálnym slušným pracujúcim ľudom alebo k našim spoluobčanom, ktorí aj keď nikdy nepracovali dostanú vždy niečo...je to smutné...:-(TO máš pravdu,
aj tá suma je lepšia ako prstom do oka. Dúfam, že som to popísala dosť jasne a tu si nájdete všetko čo treba aj do budúcna ak by mamke zvýšili dôchodok http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
jersseyke
04.07.12,08:57
áno vďaka....len ten pán na úrade,krorý vybavuje moju mamu tak na jej otázku či jej nevzniká nárok na niečo odpovedal..."a ja to mám odkiaľ vedieť"....tak asi tam budem musieť ísť s ňou a nenechať sa obdiť...:-)....ešte raz ďakujem...
Xanti
04.07.12,09:10
áno vďaka....len ten pán na úrade,krorý vybavuje moju mamu tak na jej otázku či jej nevzniká nárok na niečo odpovedal..."a ja to mám odkiaľ vedieť"....tak asi tam budem musieť ísť s ňou a nenechať sa obdiť...:-)....ešte raz ďakujem...No on to naozaj nemôže vedieť, pretože vidíš je veľa činiteľov čo tento nárok ovplyvňujú. Treba podať žiadosť a až potom sa zistí skutočný nárok na dávku.
rozmary
13.03.13,12:22
Mám otázku, mám 36 rokov, uznaný plný invalidný dôchkodok 75% - výška dávky je 189,- Eur, žijem v spoločnej domacnosti s matkou, ktorá je už dôchodkyňa. Mám nárok na vyplatenie rozdielu dávky a životného minima?
Xanti
13.03.13,14:08
Mám otázku, mám 36 rokov, uznaný plný invalidný dôchkodok 75% - výška dávky je 189,- Eur, žijem v spoločnej domacnosti s matkou, ktorá je už dôchodkyňa. Mám nárok na vyplatenie rozdielu dávky a životného minima?Nikto nemá nárok na doplatenie do životného minima. Je to len konštanta slúžiaca na výpočty rôznych dávok odvíjajúcich sa od životného minima.
Vlastníš nehnuteľnosť?
rozmary
14.03.13,12:23
áno, som spoluvlastníkom chalupy na vidieku - neobývanej.
Xanti
14.03.13,18:54
áno, som spoluvlastníkom chalupy na vidieku - neobývanej.
No možno keby si mal tam nahlásený prechodný pobyt ... tak by si mohol požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
Pre teba teda osobu v tvojej situácii berie UP na účely výpočtu dávky v hmotnej núdzi invalidný dôchodok ako príjem. Ale len 75% z neho čo je 141,75 eur.

Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50e + príspevok na zdrav. starostlivosť 2e + príspevok na bývanie 55,80 eur + ochranný príspevok kedže si invalidný občan nad 70% vo výške 63,07 eur ... dokopy to je 181,37 eur ...

Takže UP by ti mohol doplatiť dávku v hmotnej núdzi vo výške 39,62 eur.
rozmary
18.03.13,06:40
Xanti Ďakujem veľmi pekne.