zakonporada
08.05.12,21:05
Dobry den,

chcel by som sa spytat ci u nas existuje nieco ako v USA ze platit si celkovo zdravotne poistenie a socialne positenie je dobrovolne. Ze v podstate by sa jednalo o nieco take ze by clovek nic neplatil ziadne odvody. Myslim ze nieco takeho by bolo rozumne zaviest ak nieje pretoze nase nemocnice su v hroznom stave, a z casti tam pracuju nekompetentny ludia. Cesty ulice su rozbite, niekdy su vsade naokolo smeti. Celkovo mi unika podstata platenia dani a inych odvodov. Ak chcete zazit masaker chodte do nemocnice.
zakonporada
08.05.12,19:06
Teda ci by sa dalo oslobodit od tychto odvodov a samozrejme nebola by ziadna starostlivost.
tictac7
08.05.12,19:11
....nech sa páči, nájdi si poslanca a priprav návrh do parlamentu....

...inak, neviem, čo si od toho sľubuješ.... Zrazí Ťa auto, budeš v bezvedomí, odvezú Ťa do nemocnice, odoperujú x operácií, poležíš si tam y dní, príde Ti účet na peknú sumičku - odkiaľ na ňu zoberieš? Nezaplatíš? Budeš splácať? Nebodaj pred doliečením umrieš, Tvoja rodina zdedí mastný dlh.....neviem....skús sa na to pozrieť zo všetkých strán. A sociálnu poisťovňu? Keď nerobíš, nemusíš platiť, to je dobrovoľné.... A keď robíš, tak platíš, ale máš aj nejaké (teraz nebudem rozoberať ich výšku) aké-také záruky, že v prípade, že niečo, tak aj niečo dostaneš.....
srska
08.05.12,19:13
Dobry den,

chcel by som sa spytat ci u nas existuje nieco ako v USA ze platit si celkovo zdravotne poistenie a socialne positenie je dobrovolne. Ze v podstate by sa jednalo o nieco take ze by clovek nic neplatil ziadne odvody. Myslim ze nieco takeho by bolo rozumne zaviest ak nieje pretoze nase nemocnice su v hroznom stave, a z casti tam pracuju nekompetentny ludia. Cesty ulice su rozbite, niekdy su vsade naokolo smeti. Celkovo mi unika podstata platenia dani a inych odvodov. Ak chcete zazit masaker chodte do nemocnice.tu je "kapitalizmus" nie socializmus
tictac7
08.05.12,19:14
mimotemy keď sa Ti páči systém, v USA, nech sa páči - choď a ži tam. Ja neviem....ešte si nikdy nevidel, nepočul o ťažko chorých ľuďoch alebo deťoch, v tej krajine neobmedzených možností, čo nemali ZP, alebo ho nemali v potrebnej výške a preto zomreli?
mzdarka renca
08.05.12,19:15
Teda ci by sa dalo oslobodit od tychto odvodov a samozrejme nebola by ziadna starostlivost.

dobrý pokus o vtip :D
Chobot
08.05.12,21:13
Dobry den,

chcel by som sa spytat ci u nas existuje nieco ako v USA ze platit si celkovo zdravotne poistenie a socialne positenie je dobrovolne. Ze v podstate by sa jednalo o nieco take ze by clovek nic neplatil ziadne odvody. Myslim ze nieco takeho by bolo rozumne zaviest ak nieje pretoze nase nemocnice su v hroznom stave, a z casti tam pracuju nekompetentny ludia. Cesty ulice su rozbite, niekdy su vsade naokolo smeti. Celkovo mi unika podstata platenia dani a inych odvodov. Ak chcete zazit masaker chodte do nemocnice.

Čo sa týka zdravotného poistenia, tak to nie je možné. Zdravotné poistenie je povinné, tzn. každý človek s trvalým pobytom v SR musí byť zdravotne poistený. Nemôžeš sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne s tým, že nebudeš nikde poistený.

Sociálna poisťovňa je dobrovoľná - teda pokiaľ nemáš príjem, nemusíš si hradiť soc. poistenie. Ak máš prijem, tak záleží od toho, z akého zdroja - ak si zamestnancom, tak zamestnávateľ bude odvádzať z tvojho príjmu odvody do SP na príslušné poistenie (starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti, nemocenské, garančný fond a pod.).
korela
09.05.12,13:47
tu je "kapitalizmus" nie socializmus
Poistenie v Nemecku nemajú azda len skupiny na oboch krajných polohách sociálneho rebríčka. Najbohatší Nemci ho prakticky nepotrebujú a za tých úplne najchudobnejších to platí štát.
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/55555/europske-modely-zdravotneho-poistenia
korela
09.05.12,13:58
mimotemy keď sa Ti páči systém, v USA, nech sa páči - choď a ži tam. Ja neviem....ešte si nikdy nevidel, nepočul o ťažko chorých ľuďoch alebo deťoch, v tej krajine neobmedzených možností, čo nemali ZP, alebo ho nemali v potrebnej výške a preto zomreli?
"V USA bolo v tomto roku nepoistených 47 miliónov ľudí, čo je asi 17 percent. V prípade ochorenia si teda musia všetko hradiť alebo ich ošetria len vo „free clinics“, teda „nemocniciach pre chudobných“. USA má zhruba 300 miliónov obyvateľov. "(asi rok 2009)

"USA – jediná vyspelá západná krajina sveta, ktorá svojim občanom nezaručuje právo na zdravotné poistenie. Štát a stará asi o štvrtinu svojich poistencov – mládež, starých, postihnutých, vojnových veteránov a chudobných.

Všetci ostatní sú poistení buď v súkromných, podnikových alebo vládnych (nepovinných) poisťovniach. Výšku poistného výrazne ovplyvňuje zdravotný stav a vek poistenca.
USA vynakladá na zdravotníctvo najviac zo všetkých vyspelých krajín sveta – vyše 15%, no za túto cenu je poistených len 83% obyvateľov.
V USA však rastie počet ľudí, ktorí si nemôžu zdravotné poistenie dovoliť, napriek tomu, že pracujú. Poistné sa totiž zvyšuje omnoho rýchlejšie než platy.

Okrem iného aj preto, lebo administratívne náklady v americkom zdravotnom systéme sú neporovnateľne vyššie než v ktorejkoľvek inej vyspelej krajine sveta. Podľa jednej zo štúdií by kanadský model ušetril Washingtonu ročne až 286 miliárd dolárov."
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/55555/europske-modely-zdravotneho-poistenia

Prečo asi?