Tati5
09.05.12,07:44
Dobrý deň,

dňa 2.5.2012 som si založila živnosť, zatiaľ nemám povinnosť platiť si povinné sociálne poistenie. Starám sa však o 4-ročnú dcérku, počula som, že mám možnosť prihlásiť sa do Soc. poisťovne s tým, že do 6 rokov veku dieťaťa mi bude štát platiť dôchodkové poistenie. Je to tak? Ak by som sa rozhodla začať si platiť kompletné dobrovoľné soc. poistenie, je možné kedykoľvek sa odhlásiť z dôchodkového poistenia?

Ďakujem za odpoveď :)

Tati5
veronikasad
09.05.12,05:53
Kým nie si povinne nemocensky poistená osoba ako SZČO, platitelom dôch.poistenia je štát. Pozri § 15 Zákona o soc.poistení

§ 15
Osobný rozsah dôchodkového poistenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Povinne dôchodkovo poistení sú

a) zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 a 2,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
d) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie do 18 rokov jeho veku, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až c), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,

Ak sa prihlásiš ako DPO, dobrovolné poistenie vzniká najskôr doručením prihlášky na reg.liste FO a zaniká najskôr doručením odhlášky na RL FO. Nie je možné samostatné nemocenské poistenie, musíš sa prihlásiť na celý balík dobr.poistenia, najmenej z min. vymer.základu.