Zuzka2510
09.05.12,08:09
Dobrý deň. Potrebovala by som súrne poradiť ako mám postupovať v nasledujúcom probléme. Zamestnávateľ potreboval skončiť prac. pomer zo zamestnancom (neplnil si už svoju prac. úlohu), ale keďže mu nechcel uškodiť tak sa dalo ukončenie dohodou ku dňu 09.05.2012 s jednomesačným odstupným (nevadí že zamestnanec pracoval v spol. viac ako 5 rokov?) zamestnanec sa o tom dozvedel 08.05.2012 a súhlasil stým. Dnes 09.05.2012 došiel podpísať roz. prac. pomeru a zároveň doniesol PN-ku od 07.05.2012, ktorú si samozrejme dnes vybavil. Ako máme v takomto probléme postupovať? Platí to rozviazanie prac. pomeru? Ako je to s PN-kou? čo platí zamestnávateľ a čo sociálka? Prosím potrebujem to nutne. Ďakujem:confused:
veronikasad
09.05.12,06:12
dôvod skončenia prac.pomeru uvedený v dohode ?

Čo sa týka PN-ky, pracovný pomer (ak dohoda už bola podpísaná), končí dohodnutým dňom. Zamestnávatel vyplatí náhradu príjmu za dni do skončenia prac.pomeru. Ostatné dni platí nemocenské sociálna poisťovňa.
Tweety
09.05.12,06:13
Dobrý deň. Potrebovala by som súrne poradiť ako mám postupovať v nasledujúcom probléme. Zamestnávateľ potreboval skončiť prac. pomer zo zamestnancom (neplnil si už svoju prac. úlohu), ale keďže mu nechcel uškodiť tak sa dalo ukončenie dohodou ku dňu 09.05.2012 s jednomesačným odstupným (nevadí že zamestnanec pracoval v spol. viac ako 5 rokov?) zamestnanec sa o tom dozvedel 08.05.2012 a súhlasil stým. Dnes 09.05.2012 došiel podpísať roz. prac. pomeru a zároveň doniesol PN-ku od 07.05.2012, ktorú si samozrejme dnes vybavil. Ako máme v takomto probléme postupovať? Platí to rozviazanie prac. pomeru? Ako je to s PN-kou? čo platí zamestnávateľ a čo sociálka? Prosím potrebujem to nutne. Ďakujem:confused:
AK sa na skončení PP dohodli, tak PP končí dátumom na ktorom sa dohodli, teda 9.5. Pri skončení PP dohodou nie je nárok na odstupné.Od 7.-9.5 mu preplatíte náhradu, potom mu už SP zaplatí nemocenské.
Zuzka2510
09.05.12,06:24
To odstupné sa rozhodol zamestnávateľ že mu poskytne ale nevadí že jednomesačné keď teraz sa dáva podľa toho ako dlho u zamestnávateľa pracuje?
veronikasad
09.05.12,06:28
To odstupné sa rozhodol zamestnávateľ že mu poskytne ale nevadí že jednomesačné keď teraz sa dáva podľa toho ako dlho u zamestnávateľa pracuje?
napíš prosím dôvod skončenia prac.pomeru, ktorý ste uviedli v dohode.
Zuzka2510
09.05.12,06:32
len dohodou, treba uviesť aj dôvod keď sa dohodnú?
tictac7
09.05.12,06:39
len dohodou, treba uviesť aj dôvod keď sa dohodnú?

zamestnávateľ musí vždy uviesť dôvod - odvolávku na konkrétny §. Iba pri ukončení PP v skúšobnej dobej, píše len oznámenie a dôvod nedáva....
Zuzka2510
09.05.12,06:41
a teraz keď už je to podpísané a prevzaté? čo stým?
veronikasad
09.05.12,06:43
len dohodou, treba uviesť aj dôvod keď sa dohodnú?
ak nie je uvedený dôvod, zamestnanec nemá nárok na odstupné. Keď mu chcete dať "jednomesačné odstupné" nad rámec Zákonníka práce, nenazvite to odstupné, ale odmena. odvody a zdaňovanie je úplne rovnaké. "Odstupné" by nebol daňový výdavok zamestnávateľa.
veronikasad
09.05.12,06:45
zamestnávateľ musí vždy uviesť dôvod - odvolávku na konkrétny §. Iba pri ukončení PP v skúšobnej dobej, píše len oznámenie a dôvod nedáva....
nemusí, len ak to zamestnanec požaduje ...

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.
vieraaaa
09.05.12,06:46
Ak mu to zamestnávateľ sľúbil, tak ja by som to riešila vyplatením odmeny (so súhlasom zamestnávateľa) v sľúbenej výške a nenazývala by som to odstupné
Zuzka2510
09.05.12,06:47
Tak už asi papiere o roz. prac. pomeru nezmeníme keďže ich má aj zamestnanec. Už len asi dať pozor aby sme to odstupné nenaúčtovali zamestnávateľovi ako výdavok ako píšete. Ale čo sa týka roz. pomeru je správne z právneho hľadiska ak tam nie je ten dôvod? na ten dôvod ste sa ma pýtali kvôli tomu odstupnému?
veronikasad
09.05.12,06:49
Tak už asi papiere o roz. prac. pomeru nezmeníme keďže ich má aj zamestnanec. Už len asi dať pozor aby sme to odstupné nenaúčtovali zamestnávateľovi ako výdavok ako píšete. Ale čo sa týka roz. pomeru je správne z právneho hľadiska ak tam nie je ten dôvod? na ten dôvod ste sa ma pýtali kvôli tomu odstupnému?
Skončenie prac.pomeru dohodou je platné (aj bez uvedenia dôvodu) ak bolo podpísané obidvoma stranami.
Na odstupné zamestnanec nárok nemá - nazvite to odmenou. Bolo to uvedené v dohode o skončení prac.pomeru ?
Zuzka2510
09.05.12,06:53
Ďakujem pekne za Váš čas veľmi ste mi pomohla. Prajem pekný deň.
alaya1
09.05.12,06:58
Odstupne moze byt aj pri dohopde, ked je to v dohode uvedene.