mahlienka02
09.05.12,08:49
Dobrý deň,
potrebovala by som pomoc, čo sa týka kreditových systémov v škole. Vo februári som získala 51 kreditov, ćo som doložila riaditeľovi školy. On ma odbil s odpoveďou , źe mesto ani śkola nemajú peniaze na vyplatenie príplatku za získané kredity. Investovala som do kontinuálneho vzdelania 410,- Eur a teraz mi to stojí v šuflíku... Ako možem nárokovať o príplatok k výplate? Je povinný mi to riaditeľ udeliť? Keď dobre viem, tie peniaze neprideľuje mesto, ale dostávajú ich od śtátu....
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
GabiZ
09.05.12,07:02
Riaditeľ školy má od 1.1.2012 právo nepriznať kreditový príplatok. Ak riaditeľ neprizná kreditový príplatok, musí o tom vystaviť písomné vyjadrenie s odôvodnením. Proti nepriznaniu kreditov riaditeľom alebo zriaďovateľom sa môžu učitelia odvolať do 15 dní na príslušnom krajskom školskom úrade. Sťažnosť musí byť vybavená do 60 (resp. 90) dní. Riaditeľ musí zverejniť na verejne prístupnom mieste informácie o tom, komu priznal kredity, za čo ich priznal a koľko ich priznal.

Samotný fakt, že škola nemá peniaze neobstojí. Ak riaditeľ prizná kreditový príplatok, môže o jeho vyplatenie požiadať prostredníctvom zriaďovateľa (obec/mesto) príslušný krajský školský úrad v rámci dohodovacieho konania. Práve teraz sa robí zisťovanie. Na základe tejto žiadosti potom ministerstvo školstva poskytne finančné prostriedky na kreditové príplatky zriaďovateľovi a ten škole. Takže riaditeľa žiadajte o písomné vyjadrenie, prečo vám kredity nechce priznať.
mahlienka02
11.05.12,03:38
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte som zabudla dodať, že sa jedná o základnú umeleckú školu. V tomto prípade sa tiež peniaze získavajú cez KŠÚ ?
GabiZ
11.05.12,05:28
Tak to je veľmi podstatná informácia. Prostredníctvom KŠÚ sú financované kreditové príplatky len pre prenesené kompetencie. ZUŠ je originálnou kompetenciou zriaďovateľa t.j. sú financované prostredníctvom podielových daní. To, že škola nemá na vyplácanie kreditových príplatkov sa však nemôže brať ako dôvod nepriznania kreditového príplatku. Podľa zákona 317/2009 Z.z. riaditeľ nemusí priznať kreditový príplatok, ale platí to, čo bolo uvedené predtým, že musí o tom vydať písomné potvrdenie, prečo ho nepriznáva. Podľa § 47b ods. (1) Proti nepriznaniu kreditov alebo neuznaniu kreditov riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia podľa § 47a môže pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec podať sťažnosť do 15 dní od doručenia písomného vyjadrenia o nepriznaní kreditov alebo o neuznaní kreditov. Na preskúmanie sťažností je
a) príslušné Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pre stredné zdravotnícke školy,
b) príslušné Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pre stredné školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti,
c) príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve, pre školy alebo školské zariadenia, ktoré sa nachádzajú v jeho územnej pôsobnosti, okrem škôl podľa písmen a) a b) - v tomto prípade príslušný KŠÚ.
mahlienka02
13.05.12,07:44
Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Veľmi mi tým pomáhate.
Ak sa riaditeľ vyhovára , že má nariadenie od zriaďovateľa na šetrenie a racionalizaćné opatrenia obstojí to? Zriaďovateľ je povinný akceptovať navýšenie a poskytnúť financie?
GabiZ
14.05.12,05:00
Ako som uviedla predtým, riaditeľ síce nemusí priznať kreditový príplatok, ale nie z dôvodu nedostatku financií. Pokiaľ spĺňate kritéria na priznanie kreditového príplatku podľa príslušného zákona a riaditeľ Vám ich napriek tomu neprizná, musí o tom napísať písomné vyjadrenie s odôvodnením a toto ak s ním nesúhlasíte môžete poslať ako sťažnosť na príslušný KŠÚ. Ten vec prešetrí a vydá stanovisko. Potom už je vec zriaďovateľa ako tieto príplatky bude financovať. Preto požiadajte riaditeľa písomne o priznanie kreditov a on vám musí dať písomné vyjadrenie, s ktorým môžete potom postupovať ďalej.
pavlinka
07.06.12,08:03
Ako zverejňujete kredity a ktoré až tie, ktoré boli uznané v roku 2012?
pavlinka
12.06.12,05:47
Ako zverejňujete kredity a ktoré až tie, ktoré boli uznané v roku 2012?

Zverejňujete tie kredity?
dadka7
18.10.12,11:16
Toto by som fakt chcela vedieť, ako dopadlo... :-) Aj ja učím v ZUŠ, zatiaľ tam takýto problém neriešime, nakoľko tam nikto nezbiera kredity, ale v prípade ich priznávania verím, že by bol podobný problém. PRETO ma to zaujíma.