weeky
09.05.12,10:58
Ahojte vsetci. zacnem asi tym ze som druhy raz vydata a za prveho mnazelstva mam 1 dceru. chceli by sme jej zmenit priezvisko na moje sucasne. moj ex nema o nu zaujem, vyzivne mi posiela tak ze mi skor neposiela.....chcem sa opytat, ze ked sa mi podari cez sud zmenit malej to priezvisko tak moj ex bude mat aj nadalej vyzivovaciu povinnost alebo tym ze sa bude volat po mojom sucasnom manzelovi to zanikne.chapete ako to myslim :) inak vyzivne idem riesit cez exekutora :) Dakujeeeeem
Mila123
09.05.12,09:03
Otec dieťaťa sa nezbaví vyživovacej povinnosti iba zmenou priezviska dieťaťa....

t.j. i naďalej bude musieť platiť....
ivka70
09.05.12,09:07
Ale otec dietata musi suhlasit so zmenou priezviska.
Ak suhlasit nebude, mozete len poziadat sud o vydanie takeho rozhodnutia, co moze trvat dlho.
weeky
09.05.12,09:38
Tak ze to znamena, ak sa mala nebude volat po svojom biologickom otcovi aj tak stale by mi mal platit vyzivne. A on zo zmenou priezviska urcite nebude suhlasit lebo mi pred par rokmi povedal ze je pysny byt otcom....jaaaaj to su reci.
buchač
09.05.12,10:21
Ahojte vsetci. zacnem asi tym ze som druhy raz vydata a za prveho mnazelstva mam 1 dceru. chceli by sme jej zmenit priezvisko na moje sucasne. moj ex nema o nu zaujem, vyzivne mi posiela tak ze mi skor neposiela.....chcem sa opytat, ze ked sa mi podari cez sud zmenit malej to priezvisko tak moj ex bude mat aj nadalej vyzivovaciu povinnost alebo tym ze sa bude volat po mojom sucasnom manzelovi to zanikne.chapete ako to myslim :) inak vyzivne idem riesit cez exekutora :) Dakujeeeeem
...jáááj , nepodarí..........

...respektíve by to teda musel byť teda ale riadne PÁDNY dôvod......aj medzi tie sa určite neráta to platenie - neplatenie výživného...

Nakoľko

§ 11
(1) Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať
a) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
b) miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
c) meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
d) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
e) údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
f) odôvodnenie žiadosti.

V prípade, že otec dieťaťa nedá súhlas na zmenu priezviska, je potrebné sa obrátiť na súd, aby jeho súhlas nahradil.
Ak je vážny dôvod na to, aby bolo priezvisko dieťaťa zmenené a je to v záujme maloletého dieťaťa.
Avšak podstatný je - bude názor súdu, rozhodujúceho sudcu....
arizona
09.05.12,10:24
Tak ze to znamena, ak sa mala nebude volat po svojom biologickom otcovi aj tak stale by mi mal platit vyzivne. A on zo zmenou priezviska urcite nebude suhlasit lebo mi pred par rokmi povedal ze je pysny byt otcom....jaaaaj to su reci.
Ak otec nebude suhlasit, moze o tom rozhodnut sud.Sud berie do uvahy viacere okolnosti, tj. aj prava otca.

Dalsou moznostou je,aby si tvoj manzel dieta osvojil,stava sa oficialnym otcom dietata,tym padom by biol.otec neplatil vyzivne. Ale s tym samozrejme suhlasi malo ktory biol. rodic, jedine ze by sa "ulakomil" na to, ze nemusi viac platit vyzivne.
weeky
09.05.12,10:42
..teraz je tomu 3 roky co o nu nejavi ziadny zaujem. ani k narodeninam, ani meninam, ani vianoce, ani raz ju neprisiel pozriet.uplna ignoracia. ona si ha ani nepamata. bola mala ked nas nechal tak. to by mohol byt dobry dovod na to aby sa volala rovnakym priezviskom ako ja. no nie? sud by to mohol schvalit.