Fila
09.05.12,13:09
Dobrý deň,
prosím vedel by mi niekto poradiť? Podala som trestné oznámenie pre prečin podvodu podľa § 221 ods. 1 Tr. zák.. Polícia vec prešetrila a podala návrh na obvinenie . Teraz mi prišla výzva k účasti na mediácii - mimosúdnom sprostredkovaní riešenia sporu medzi obvineným a poškodeným. Má vôbec zmysel zúčastniť sa sa takejto mediácii s ohľadom na poplatky pre mediátora (kto ich bude platiť ?) a z dôvodu, že obvinený nemá peniaze na vrátenie čiastky o ktorú ma podvodne obral a nieto ešte na uvedené poplatky. Z môjho pohľadu taktiež aký zmysel má prísť o peniaze podvodníkom a ešte sa mi zvýši moja strata aj zaplatením poplatkov mediátorovi. Ďakujem
GabiZ
09.05.12,11:48
Ak osobe zúčastnenej na mediácii, ktorá dala návrh na účasť na mediáciu konkrétneho sporu, nedôjde prijatie návrhu v lehote určenej v návrhu, inak do 14 dní odo dňa, keď návrh došiel druhej osobe zúčastnenej na mediácii, predpokladá sa, že návrh bol odmietnutý. Mediačný úradník napomáha tomu, aby trestná vec mohla byť vo vhodných prípadoch prejednaná v niektorom z osobitných spôsobov trestného konania alebo aby mohol byť uložený a riadne vykonaný trest nespojený s odňatím slobody, alebo aby mohla byť väzba nahradená iným vhodným opatrením. Mediácia je podnikaním, takže aj mediátori vykonávajú svoju činnosť za odmenu. ALE! Je aj Mediačný úradník, ktorý je štátnym zamestnancom a pracuje na okresnom súde. Mediácia, ktorú vykonáva mediačný úradník na súde nie je mediáciou, ktorú vykonáva mediátor ako súkromná osoba. Mediácia na súde sa týka len trestných konaní a smeruje k uzavretiu dohody medzi obvineným a poškodeným. Takže v trestnom konaní poplatky neplatíte. Pokiaľ s mediáciou nesúhlasíte, vec pôjde do rúk prokurátorovi, ktorý dá návrh na obžalobu a v predmetnej veci vás bude zastupovať na súde.
Treba si však uvedomiť, že ak by strany sporu dospeli k dohode, samotná dohoda nie je exekučne vynútiteľná. Môže sa stať exekučne vynútiteľnou len v prípade, ak sa spíše vo forme notárskej zápisnice alebo schváli súdom ako zmier. Možno tieto skutočnosti ovplyvnia váš názor, či s mediáciou súhlasiť, alebo nie.
Fila
10.05.12,05:07
Ďakujem za odpoveď,
pozvánka na mdiáciu mi prišla z Okresného súdu a ja som nedávala návrh na mediáciu sporu (niekde som čítala, že tak musí urobiť Polícia - teda vyšetrovateľ priamo zo zákona v určitých prípadoch). Ak som správne pochopila, tak pokiaľ sa dohodneme pri mediácii, musíme ešte navštíviť notára a tam spísať notársku zápisnicu, inak by to celé nemalo zmysel. Ja som ochotná sa dohodnúť, veď mne nejde o to aby išiel niekto do väzenia, ale o to, aby sa mi vrátili moje peniaze. Predpokladám však, že to nebude také jednoduché, lebo som chcela spor riešiť ešte pred podaním trestného oznámenia, avšak z druhej strany nebol záujem a menovaný mi nedvíhal telefón.
Pomohli ste mi za čo Vám veľmi pekne ďakujem.
GabiZ
10.05.12,05:32
Myslené to bolo tak, že návrh na mediáciu dáva súd, ako ste potvrdili a ak by ste tento návrh do tých 14 dní neprijali, považoval by sa z vašej strany za odmietnutý. Pokiaľ súhlasíte s mediáciou a dôjde k nejakej dohode, tak áno, je potrebné, aby bol súdom schválený zmier (keďže vec sa bude riešiť mediačným úradníkom zo súdu), prípadne notárskou zápisnicou (využíva sa hlavne v občiansko-právnych veciach). K dohode musí dôjsť u oboch strán. Ak k dohode nedôjde, bude sa vec riešiť ďalej podľa trestného zákona, ako som uviedla.
Fila
10.05.12,05:40
Ďakujem Vám za odpoveď .