VRUBE02
09.05.12,15:06
Zdravím,
prosím o vysvetlenie postupu,
ak dnes založím jednoosobovú sro, môžem si už zajtra na spoločnosť kúpiť auto alebo musím čakať až na zápis do registra?
Ďakujem
Economic
09.05.12,19:33
K vystaveniu FA za auto potrebuješ údaj : IČO a DIČ (event IČ pre DPH - záleží či ním budeš hneď a či nie) je to dôležité, aby si mal správne vyhotovenú FA od dodávateľa za náku osobného vozidla.
Spoločnosť vzniká až zápisom do OR.
VRUBE02
10.05.12,03:45
Ďakujem za odpoveď. A ešte prosím info, že ak si dám založiť spoločnosť prostredníctvom inej firmy, t.j. podpíšem splnomocnenie pre založenie firmy a kto potom podpisuje všetky tie dokumenty od zakladateľskej listiny až po zriadenie účtu?
KEJKA
10.05.12,03:50
samotné elektronické podanie na zápis do OR podpisuje splnomocnená osoba so ZEPom - každú listinu, ale to je o inom, to je o podaní.
Listiny ako také podpisuješ bud TY - ZĽ ak tomu aj overený podpis, ďalej splnomocnenie, podpisový vzor,
ale potrebuješ napr. aj sídlo, teda súhlas vlastníka, to zasa podpisuje vlastník, atď.
Economic
10.05.12,04:13
Ďakujem za odpoveď. A ešte prosím info, že ak si dám založiť spoločnosť prostredníctvom inej firmy, t.j. podpíšem splnomocnenie pre založenie firmy a kto potom podpisuje všetky tie dokumenty od zakladateľskej listiny až po zriadenie účtu?

Všetky dokumenty podpisuješ ty. PM dáš na elektronické podanie a vybavenie Osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Pri elektronickom podaní aj žiadosti na živnostenský úrad, aj do OR najviac ušetríš.
Dá sa spraviť aj tak, že ak si vieš všetky papiere dobre spraviť sám, len elektronicky to cez niekoho z nás, kto má ZEP podáš do OR. Aj tak máš výhodu 50 % nákladu na súdnom poplatku.
A tak ako píše KEJKA, musíš mať vyriešené sídlo. Tam je buď nájomná zmluva alebo Súhlas vlastníka (-kov všetkých ak sú viacerí + LV sa prikladá)
VRUBE02
10.05.12,04:53
A ešte sa opýtam, sídlo bude vo vlastnej nehnuteľnosti a je potrebné LV s kolkom alebo stačí z katasterportal?. A druhá otázka, ak to budem robiť klasicky cez papiere, urobím to za max 7 dní. A ak mám papiere hotové dnes a cez ZEP to podám, bude to rýchlejšie?
Ďakujem
KEJKA
10.05.12,04:57
A ešte sa opýtam, sídlo bude vo vlastnej nehnuteľnosti a je potrebné LV s kolkom alebo stačí z katasterportal?. A druhá otázka, ak to budem robiť klasicky cez papiere, urobím to za max 7 dní. A ak mám papiere hotové dnes a cez ZEP to podám, bude to rýchlejšie?
Ďakujem
LV v takomto prípade neprikladám, úplne stačí súhlas vlastníka . teda tvoj.
never, že to bude max. za 7 dní, len tie papiere budeš robiť dva týždne - alebo ten čas nepočítaš? Alebo máš aké bohaté skúsenosti?
Živnostenský už máš? aj ten sa dá elektrońicky, ale tiež to chce 1-3 dni.A
Ak sa to do OR cez ZEP podáš dnes, potvrdia podanie, pridelia sudcu /cca 2-3 dni/ a potom do 3 dní to sudca zapíše.
reálne však vždy dávam klientovi termín 10-14 dní.
výhoda nie je ani tak v rýchlosti, ale že ušetríš 170-190 EUR na poplatkoch.
Economic
10.05.12,04:58
LV stačí stiahnuté z kataster portálu. Lehota na súde na rozhodnutie je rovnaká. Možno pri elektronike sa chvíľku zdrží jeden - maximálne dva dni, pretože súdny poplatok sa platí priamo na účet a to z komerčnej banky do štátnej pokladnice.... a trošíčku trvá.... aj ked to vyjde lacnejšie ako pri papierovom podaní. Ale mne sa už stalo viackrát, že ráno mi prišlo oznámenie o pridelení sudcu a popoludní mi o mojom návrhu aj rozhodol Takže aj takéto veci sa stávajú.
Economic
10.05.12,05:07
LV v takomto prípade neprikladám, úplne stačí súhlas vlastníka . teda tvoj.
never, že to bude max. za 7 dní, len tie papiere budeš robiť dva týždne - alebo ten čas nepočítaš? Alebo máš aké bohaté skúsenosti?
Živnostenský už máš? aj ten sa dá elektrońicky, ale tiež to chce 1-3 dni.A
Ak sa to do OR cez ZEP podáš dnes, potvrdia podanie, pridelia sudcu /cca 2-3 dni/ a potom do 3 dní to sudca zapíše.
reálne však vždy dávam klientovi termín 10-14 dní.
výhoda nie je ani tak v rýchlosti, ale že ušetríš 170-190 EUR na poplatkoch.

Ja len k tomu LV napíšem. Ja tvrdím, že LV je potrebné doložiť k súhlasu so zriadením sídla, aby sa súdu preukázalo, že ten, čo to vyhlasuje je podľa LV aj skutočný vlastník. Takých súhlasov by sa inak dalo nasekať....
právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo, alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom
KEJKA
10.05.12,05:13
ja súhlasím, že by sa to dalo sekať a sekať........ ale podpisom vlastník tvrdí, že je to jeho vlastníctvo.
Neviem, či si to overujú, pri zápise asi ťažko. Ale stiahnuť z kataster portálu si to môžu aj oni.
nepolemizujem, len uvádzam fakt, že LV nevyžadujú, nie je to podmienka na zápis sro, a tvrdím to z vlastnej skúsenosti.
Economic
10.05.12,05:19
Súhlasím. No napíšem jednu poslednú skúsenosť v praxi. S jedným známym zakladáme v ZA na istom sídle spoločnosti. A si predstav, že sám vlastník prišiel na to, že na tom sídle sú firmy, ktorým súhlas vôbec nepodpísal..... a ani s my s tými firmami nemali nič spoločné. Tam potom vlastník musí robiť úkony a písomné podnety.... jednoducho povedané, niekto ho zrejme podľa môjho názoru sfalšoval na súhlas. A my dvaja s tým známym vieme, aký spôsobom nám dáva tie súhlasy pre nás... No chlap vlastník tej nehnuteľnosti má hlavu v smútku a sú ohrozené ďalšie naše kšefty vďaka "niekomu a nevieme komu"
KEJKA
10.05.12,05:24
a čo by k tomuto pomohol LV stiahnutý z katasterportalu?
Ako prílad dobré, ale nesúvisí s tým, či je alebo nie je nutný LV.
Ked dokazali sfalšovať podpis na liste vlastníctva, LV je už ozaj zbytočné.
Economic
10.05.12,05:29
Na LV sa podpis nedáva, ale na súhlase s umiestnením sídla.....

Pozri je iné, keď si dávame súhlas na našu nehnuteľnosť, kde máme napríklad aj trvalý pobyt. No keď sa jedná o inú nehnuteľnosť a iných vlastníkov.... tú je treba preukázať. Moja prax je taká ako píšem a vyhnem sa čomukoľvek. V praxi som sa stretla už aj s horšími vecami, ale o tom tu nechcem....
VRUBE02
10.05.12,10:46
No tak už to mám všetko pripravené, musím počkať na ŽL, ak sa zadarí, tak aj zajtra. Návrh na zápis predsa len okrem iného dokladám aj listom vlastníctva.
Ďakujem za podporu a čas.
JAJA11
10.05.12,10:50
aj ja mám túto skúsenosť, nebol potrebný LV, ale ono je to rôzne, asi záleží na súde...