Eva Dančová
12.02.06,16:42
Prosím o radu, v roku 2001 sme platili postné na zdravotné poistenie, ktoré sme zo zákona platiť nemali. Toto sme si v ďalších rokoch opravili, ale v účtovníctve mi vo vzťahu k zdr. poisťovniam 336 stále tieto sumy ostali. Keďže sa nejedná o významnú položku, cca 3500,- Sk môžem toto zaúčtovať do výnosov daňovo uznaných?:mee:
Tweety
12.02.06,17:13
Prosím o radu, v roku 2001 sme platili postné na zdravotné poistenie, ktoré sme zo zákona platiť nemali. Toto sme si v ďalších rokoch opravili, ale v účtovníctve mi vo vzťahu k zdr. poisťovniam 336 stále tieto sumy ostali. Keďže sa nejedná o významnú položku, cca 3500,- Sk môžem toto zaúčtovať do výnosov daňovo uznaných?:mee:
Zaujímalo by ma, čo treba rozumieť pod pojmom opravili?
Eva Dančová
18.02.06,08:51
Ospravedlňujem sa, že som nereagovala skôr, ale nemala som prístup na internet. Opravili sme toto poistné tak, že sme poisťovni doručili opravné výkazy a finančne sme to takisto vysporiadali, ale v účtovnictve mi toto ostalo zaúčtované v nákladoch, no voči zamestnancom to mám takisto vysporiadané.
Tweety
18.02.06,09:02
Ospravedlňujem sa, že som nereagovala skôr, ale nemala som prístup na internet. Opravili sme toto poistné tak, že sme poisťovni doručili opravné výkazy a finančne sme to takisto vysporiadali, ale v účtovnictve mi toto ostalo zaúčtované v nákladoch, no voči zamestnancom to mám takisto vysporiadané.
Takže postup: Predpis -z miezd,odvod- rovnaká suma.Treba si prejsť celé účtovanie odvodov. Niekde určite máš viac na predpise, ako skutočne odvedených. Vytlač si obraty jednotlivých účtov a chybu zistíš raz dva.:cool: ;)
Eva Dančová
18.02.06,09:07
To som spravila, chybu som našla v starých rokoch, toto som neopravila, pretože mi ohlásili kontrolu z poisťovne, na túto sa však do dnešného dňa nedostavili, dokonca aj ja som chcela aby prišli, že na základe ich predpisu to vysporiadam aj účtovne, no teraz je to už štvrtý rok čo sa to ťahá. Mohla by som opraviť rok 2001, ale to by som nerada, pretože nejde o významnú položku, preto som to chcela jednoducho vysporiadať cez výnosy.
Tweety
18.02.06,09:09
To som spravila, chybu som našla v starých rokoch, toto som neopravila, pretože mi ohlásili kontrolu z poisťovne, na túto sa však do dnešného dňa nedostavili, dokonca aj ja som chcela aby prišli, že na základe ich predpisu to vysporiadam aj účtovne, no teraz je to už štvrtý rok čo sa to ťahá. Mohla by som opraviť rok 2001, ale to by som nerada, pretože nejde o významnú položku, preto som to chcela jednoducho vysporiadať cez výnosy.
Opravy nákladov minulých období, ak sú nevýznamné, účtujeme na tých istých účtoch, teda tam, kde bol náklad pôvodne naúčtovaný.:eek:
K IUD pripni to rozhodnutie od ZP.
Eva Dančová
18.02.06,09:13
Takže jednoducho k 31.12.2005 túto čiastku 3500,-Sk zaúčtujem na 524, keďže som to tam v roku 2001 zaúčtovala, ale mínusom, a bude to daňovo uznané? Kde so dočítam aká čiastka je významnou položkou a naopak.
Tweety
18.02.06,09:15
Takže jednoducho k 31.12.2005 túto čiastku 3500,-Sk zaúčtujem na 524, keďže som to tam v roku 2001 zaúčtovala, ale mínusom, a bude to daňovo uznané? Kde so dočítam aká čiastka je významnou položkou a naopak.
To sa nedočítaš nikde v zákone.Týmto účtovaním vlastne ponížiš náklady, teda budeš mať výnos.:eek:
Eva Dančová
18.02.06,09:33
Jasné, môžu byť radi, že zaplatím viac dane.
Veľmi si mi pomohla, dík.:)
Italiana
10.03.06,08:00
To sa nedočítaš nikde v zákone.Týmto účtovaním vlastne ponížiš náklady, teda budeš mať výnos.:eek:

A čo ak mám situáciu, že doúčtovávam v bežnom roku opravu nákladov minulého roka plusom, teda zvýšim náklady,(lebo som ich zabudla v minulom roku zaúčtovať) a jedná sa o nevýznamnú opravu chýb.

Môžem to nechať v bežnom období bez pripočitateľnej položky k základu dane bežného obdobia? Môžem si v tomto zmysle takto vysvetľovať § 5 Postupov účtovania?
Už som sa pýtala aj na "našej porade", zatiaľ odpoveď nemám, a preto sa zapájam do tejto debaty. Na školení mi povedala prednášajúca, že môžem to zahrnúť do daňových nákladov bež.obdobia. Ale nebola to daniarka, tak neviem...
megyzah
17.03.09,09:55
Dobrý deň, prosím Vás potrebujem zúfalo radu. Ja som už chcela starý rok uzavrieť, keď som zistila , že mám asi chybu. Ide o odvody poistného z miezd zamestnancov. Odvody za organizáciu som za mesiac november a december 2008 zaúčtovala na účet 524. Ibaže tieto odvody viem že budem hradiť až teraz koncom marca, keďže sme nemali peniaze. A tu mi koegyńa hovorí, že v takom prípade som tieto odvody vôbec nemala účtovať na 524 do nákladov ale na ´účet časového rozlíšenia nákladov? Ja sa priznám, že mne to nič nehovorí, vždy som aj mzdy starého roku účtovala do nákladov starého roku bez ohľadu na dátum úhrady a teraz neviem ako ďalej. prosím poradíte mi? Nechcem starý rok uzavrieť kým v tom nebudem mať jasno.
babi2
17.03.09,10:05
Dobre si to zaúčtovala, keďže sú to odvody za 11.a 12.mesiac r.2008, tak v tom roku majú byť aj v náklade