Silvi
12.02.06,17:34
Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
Denda
12.02.06,16:35
Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
Čo myslíte skratkou VZ?
Silvi
12.02.06,16:39
Myslela som hrubú mzdu.
STRELEC
12.02.06,16:44
Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
Je povinný ho spraviť posledný zamestnávateľ, je však možné podať priznanie DP/FO - typ A. Ja by som podal priznanie a nezaťažoval s tým bývalého zamestnávateľa. Istejšie by zrejme bolo požiadať DÚ o vysporiadanie dane (s využitím nezdaniteľnej časti ZD za celý rok).
Denda
12.02.06,16:48
Je povinný ho spraviť posledný zamestnávateľ, je však možné podať priznanie DP/FO - typ A. Ja by som podal priznanie a nezaťažoval s tým bývalého zamestnávateľa. Istejšie by zrejme bolo požiadať DÚ o vysporiadanie dane (s využitím nezdaniteľnej časti ZD za celý rok).
Nie je povinný ho spraviť:) Musí ho spraviť len keď o to požiada do 15.2.
Denda
12.02.06,16:52
Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
Uplatňovali ste si odpočítateľnú položku na seba?
ANNAP
12.02.06,16:52
Predpokladám, že skratkou VZ myslíš vymeriavací základ ale tento termín sa používa pri odvodoch, my hovorme radšej o hrubej mzde, môžeš požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie do 15.2.2006, podpora sa do ročného zúčtovania nezaratáva, len predkladáš na posúdenie aby si dokladovala celý rok 2005, ale v tvojom prípade si zrejme počas zamestnaneckého vzťahu
neplatila žiadnu daň takže sa ti nič nevráti a tvoj príjem počas roka 2005 bol menší ako 43968,- Sk
nemáš povinnosť podať daňové priznanie, je na tvojom uvážení či požiadaš o ročné zúčtovanie.
Silvi
12.02.06,16:57
Áno, je mi jasné, že musím o to bývalého zamestnávateľa požiadať, v tom problém nevidím, sú tam veľmi ochotní, ale skôr ma zaujíma či tam má byť nejakým spôsobom dorátaná moja podpora. A môžem si uplatniť zníženie daň základu o živ. poistku v celkovej sume? V mojom prípade to vychádza okolo 9000,-. Mesačne platím 806,- Sk.
Tweety
12.02.06,16:59
Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
Máš dve možnosti:
buď si podáš DP, alebo požiadaš zamestnávateľa u ktorého si poberala v roku 2005 príjmy zo ZČ do 15.2.2006 o RZD.;)
STRELEC
12.02.06,16:59
Áno, je mi jasné, že musím o to bývalého zamestnávateľa požiadať, v tom problém nevidím, sú tam veľmi ochotní, ale skôr ma zaujíma či tam má byť nejakým spôsobom dorátaná moja podpora. A môžem si uplatniť zníženie daň základu o živ. poistku v celkovej sume? V mojom prípade to vychádza okolo 9000,-. Mesačne platím 806,- Sk.
Podpora je štátna sociálna dávka. Nie je zdaniteľným príjmom. Živ. poistka - v celej uhradenej sume.
Tweety
12.02.06,17:01
Áno, je mi jasné, že musím o to bývalého zamestnávateľa požiadať, v tom problém nevidím, sú tam veľmi ochotní, ale skôr ma zaujíma či tam má byť nejakým spôsobom dorátaná moja podpora. A môžem si uplatniť zníženie daň základu o živ. poistku v celkovej sume? V mojom prípade to vychádza okolo 9000,-. Mesačne platím 806,- Sk.
Podporu nezaratávame do príjmu zo ZČ, životnú poistku si môžeš uplatniť ak splňaš podmienky na jej odpočet.
Zákon o dani z príjmov §11
(7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia
sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života
Denda
12.02.06,17:01
Máš dve možnosti:
buď si podáš DP, alebo požiadaš zamestnávateľa u ktorého si poberala v roku 2005 príjmy zo ZČ do 15.2.2006 o RZD.;)
Má celkové príjmy menšie ako 43968,- tak má aj 3 možnosť, tak ako je v príspevku od AnnaP.
Opravujem:
zle prečítaná otázka príjem 33000,- bol mesačný príjem a nie celkový hrubý príjem.
Odpoveď od Tweety bola správna.:)
Silvi
12.02.06,17:01
Daň som normálne platila, mesačná mzda v hrubom bola cca 33 000,- Sk.
Áno, uplatňovala som i odpoč. položku na daňovníka.
Tweety
12.02.06,17:04
Má celkové príjmy menšie ako 43968,- tak má aj 3 možnosť, tak ako je v príspevku od AnnaP.
No neviem, pretože píše, že mesačná mzda bola 33000.-.
Denda
12.02.06,17:04
Daň som normálne platila, mesačná mzda v hrubom bola cca 33 000,- Sk.
Áno, uplatňovala som i odpoč. položku na daňovníka.
Tak že sa to celé mení. Máte to nejasne napísané v otázke. Doteraz sme sa bavili o celkovom Vašom príjme za rok 33000,- Sk:cool:
Silvi
12.02.06,17:04
Takže pochopila som to spráne?: Požiadam posledného zamestnávateľa o roč. zúčtovanie dane, podpora sa mi tam nezaráta a živ. poistku si uplatním v celkovej sume, ktorú som zaplatila.:-))))
Áno, ospravedlňujem sa, bolo to nejasne napísané. Bola to mesačná mzda.
STRELEC
12.02.06,17:09
Takže pochopila som to spráne?: Požiadam posledného zamestnávateľa o roč. zúčtovanie dane, podpora sa mi tam nezaráta a živ. poistku si uplatním v celkovej sume, ktorú som zaplatila.:-))))
Áno, ospravedlňujem sa, bolo to nejasne napísané. Bola to mesačná mzda.Resp. podám priznanie "A" a daňový úrad mi pošle preplatok na dani na môj účet.