martin42
10.05.12,08:55
Dobrý deň,

pracujem popri štúdiu a dnes na výplatnej páske som zistil že moja "Dohoda o pracovní činnosti" zahrnuje aj sociálne a zdravotné poistenie, doteraz som pracoval vždy len na "Dohoda o provedení práce" kde som žiadne poistenia neplatil. Pri podpisovaní zmluvy som ako zdravotné poistenie uviedol Slovenskú poistovnu a nikto ma neinfromoval o tom, že by mi malo vzniknú poistenie aj v ČR.
Na internete som našiel, že mám povinnosť sa do osem dní odhlásiť zo slovenskej poistovne ak som poistený na území iného štátu.
Problém je v tom, že sa stále povedzme často zdržiavam na SR a zároveň všetky lekárske väzby mám v SR o ktoré by som logicky prišiel zrušením poistenia. Neexistuje nejaká možnosť zachovania poistenia v SR vzhľadom na to že môja práca je maximálne 20hodnín týždenne (stanovená zákonom pre dohodu o provedení práce) a v ČR som vlastne len prechodne ? Podobne ako mám danové rezidentsvo stále na SR (aspon si to myslím).

Za všetky rady vopred dakujem.
Chobot
11.05.12,22:32
Dobrý deň,

pracujem popri štúdiu a dnes na výplatnej páske som zistil že moja "Dohoda o pracovní činnosti" zahrnuje aj sociálne a zdravotné poistenie, doteraz som pracoval vždy len na "Dohoda o provedení práce" kde som žiadne poistenia neplatil. Pri podpisovaní zmluvy som ako zdravotné poistenie uviedol Slovenskú poistovnu a nikto ma neinfromoval o tom, že by mi malo vzniknú poistenie aj v ČR.
Na internete som našiel, že mám povinnosť sa do osem dní odhlásiť zo slovenskej poistovne ak som poistený na území iného štátu.
Problém je v tom, že sa stále povedzme často zdržiavam na SR a zároveň všetky lekárske väzby mám v SR o ktoré by som logicky prišiel zrušením poistenia. Neexistuje nejaká možnosť zachovania poistenia v SR vzhľadom na to že môja práca je maximálne 20hodnín týždenne (stanovená zákonom pre dohodu o provedení práce) a v ČR som vlastne len prechodne ? Podobne ako mám danové rezidentsvo stále na SR (aspon si to myslím).

Za všetky rady vopred dakujem.


Takže na úvod pár faktických poznámok:

1. Slovenská poisťovňa nie je zdravotnou poisťovňou. Na SK sú 3 zdravotné poisťovne: Všeobecná zdravotná poisťovňa, ZP Dôvera a ZP Union. V jednej z týchto si poistený.

2. Pracovnoprávnu legislatívu v ČR nepoznám, preto ti neviem zodpovedne povedať, či z tvojho pracovného pomeru vo forme "Dohoda o pracovní činnosti" si povinne zdravotne poistený v ČR.

V zmysle zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 podľa § 3 ods. 2 nie je povinne zdravotne poistená osoba, ktorá je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená.

(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
....

Uvádzaš, že si v ČR zdravotne poistený z titulu tvojho pracovného pomeru. Síce to neviem overiť, ale predpokladám, že je to skutočne tak a zamestnávateľ odvádza poistné na zdravotné poistenie v ČR. V tom prípade by si skutočne mal ukončiť tvoje zdravotné poistenie na SK tak, že v tvojej zdravotnej poisťovni nahlásiš zdravotné poistenie a pracovný pomer v zahraničí. Ak chceš ukončiť zdravotné poistenie na SK, môžeš to urobiť aj dodatočne. Skutočná sankcia ti nehrozí (v zákone je síce sankcia zo strany UDZS, ale prakticky neskoré ohlásenie netrestajú), takže prinesieš kópiu pracovnej zmluvy, doklad o zdravotnom poistení (napr. formulár E104 zo zdrav. poisťovne v ČR) a tvoja ZP ti ukončí zdrav. poistenie.

Ale ty uvádzaš, že by si chcel mať zdravotné poistenie aj na SK. Teoreticky by si nemal byť zdravotne poistený, pretože máš ZP v zahraničí. Ak sa ale neodhlásiš, tak budeš zdravotne poistený aj na Slovensku. Slovenská zdravotná poisťovňa sa nemá šancu dozvedieť, že si poistený v zahraničí. Jedine, že by si to vyslovene vyžiadala zo zdrav. poisťovne v ČR, ale zahraničné poisťovne nenahlasujú poistenie slovenský zdrav. poisťovniam. Centrálna evidencia je len v rámci SR - UDZS vedie evidenciu poistencov a občan môže byť poistený len v jednej zdrav. poisťovni na Slovensku.

Takže ak neoznámiš tvojej zdrav. poisťovni, že máš prac. pomer v zahraničí, budeš mať zdrav. poistenie aj na Slovensku aj v zahraničí. Otázne je, kto bude platiteľom ZP na SK. Uvádzaš, že si študent - ak máš potvrdenie zo školy, tak platiteľom bude štát. ZP nebude pátrať po tom, či náhodou nemáš poistenie aj v zahraničí. Takže teoreticky môžeš mať poistenie aj na SK aj v zahraničí.