Tunco
10.05.12,08:33
Zdravím Vás poraďáci. Pri kontrole sa zistilo, že jedna faktúra je zaúčtovaná duplicitne 2x, pričom v prvom prípade sa dal omylom iný partner. Tak isto je zaúčtovaná aj úhrada faktúr. Je to z roku 2011, rok je už uzavretý samozrejme. Je nutné otvárať celý rok a podávať opravné DP alebo stačí zaúčtovať chybu minulého roka do tochto roka?

Ide o faktúru na opravu auta, suma 90 €. Chvalabohu, dodávateľ nie je platcom DPH.

Ďakujem
Adiks
10.05.12,06:43
Je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2011, v roku 2012 zaúčtuješ storno faktúry 511/321 -90 EUR, pričom táto čiastka bude odpočítateľnou položku od základu dane, dodávateľ ti takisto musí vrátiť duplicitnú úhradu faktúry, ktorú zaúčtuješ 211 (221)/321. Druhou možnosťou je otvorenie účtovných kníh a zaúčtovať storno faktúry do roka 2011.
Tunco
10.05.12,07:04
To znamená, že nie je iná možnosť okrem podania dodatočného DP ? Kedže ide o malú sumu, mal som nádej, že by som to opravil cez tento rok, resp. tak, aby som nemusel vytvárať dodatočné DP.
KEJKA
10.05.12,07:33
To znamená, že nie je iná možnosť okrem podania dodatočného DP ? Kedže ide o malú sumu, mal som nádej, že by som to opravil cez tento rok, resp. tak, aby som nemusel vytvárať dodatočné DP.
verím, že nie je porušenie etikety, ak napíšem - upozorním na toto:
ide o ozaj malú čiastku, z ktorej daň je cca 17 EUR. úroky z omeškania budú max. za rok, ak to premietneš aj ked nesprávne do r. 2012 a zdaníš vlastne v r.2012.
Jasne, že správne riešenie je priznať a zaplatiť dodatočnú daň, ale pri takejto sume by somto nechala na kontrolu, /ktorá môže byť a nemusí/, nech to objavia/neobjavia oni.
Tunco
10.05.12,08:23
verím, že nie je porušenie etikety, ak napíšem - upozorním na toto:
ide o ozaj malú čiastku, z ktorej daň je cca 17 EUR. úroky z omeškania budú max. za rok, ak to premietneš aj ked nesprávne do r. 2012 a zdaníš vlastne v r.2012.
Jasne, že správne riešenie je priznať a zaplatiť dodatočnú daň, ale pri takejto sume by somto nechala na kontrolu, /ktorá môže byť a nemusí/, nech to objavia/neobjavia oni.

Áno, presne tak, ide o pomerne dosť malú sumu a otvárať kvôli tomu starý rok alebo podávať opravné DP je strata času. Zistili sme to až pri fyzickej kontrole, nakoľko pri živnostníkoch sa občas stalo, že dvaja vystavali faktúru na rovnakú sumu. Fyzická kontrola mala prebehnúť skôr, to uznávam, avšak komunikácia s niektorími živnostníkmi je mizerná, nesúlad sa zistil až teraz.

Ako to teda prosím Vás zaúčtujem do tochto roku, aby so to premietlo do zdanenia? Resp. aký účet použijem? Alebo to nemám vôbec účtovať a dúfať, že kontrola nepríde?
KEJKA
10.05.12,08:40
odpoved máš predsa v príspevku 2, len vynecháš daňové dopady.
Tunco
10.05.12,08:58
To znamená 511/321 - 90,- €, ale nebude to odpočítateľnou ale naopak pripočítateľnou položkou, aby sa to zdanilo v roku 2012, chápem to správne? Do textu UP dám oprava chyby min. r. ?
Samozrejme ešte zaúčtujem vrátenie úhrady do pokladne
Tunco
10.05.12,12:49
Alebo to ani nezaraďovať medzi prip. alebo odpoč. položky a zaúčtovať iba mínus 511/321?
KEJKA
10.05.12,12:49
nič nebudeš pripočítavať, ani odpočítavať. Proste to necháš takto zaúčtované.
Ten "mínus náklad" v r. 2012 ti znižuje účtovné náklady, teda zvyšuje zisk a aj splatnú daň z príjmov.
V prípade kontroly, keby ti to našli v r. 2011 a vytkli, tak im budeš vedieť dokázať, že si to zdanil o rok neskôr.
Vypočítajú ti penále z omeškania platby dane a to bude taká mizivá čiastka, že na to ani nedajú výmer.
Tunco
10.05.12,13:58
ĎĎA
Tunco
10.05.12,13:58
Ďakujem veľmi pekne