GABAZ
10.05.12,09:29
Slovenská firma nakúpi tovar od českej firmy a predá ho maďarskej firme. Všetky tri firmy sú registrované pre DPH vo svojej krajine.

Tok faktúr teda bude : ČR - SR - MR

Tovar si maďarský odberateľ odoberie svojim vozidlom priamo v Českej republike a prevezie si ho z ČR cez SR do MR. Náklady na prepravu z ČR po maďarskú hranicu vyfakturuje maďarský odberateľ slovenskej firme (prvému odberateľovi) pričom bude vystupovať ako dodávateľ prepravy pre slovenskú firmu teda prvého odberateľa. Slovenská firma - (prvý odberateľ ) vyfakturuje tovar pre maďarského partnera, pričom cena bude obsahovať tovar aj prepravu.

Tok tovaru bude : ČR - MR (cez Slovensko)

Veľmi by mi pomohol názor niekoho skúseného, či sú splnené všetky podmienky trojstranného obchodu. Mám pochybnosti, čo sa týka prepravy a takisto sa mi nepozdáva to, že tovar sa prevezie cez SR, teda nie priamo z ČR do MR.

Vopred ďakujem za radu.
GABAZ
10.05.12,09:42
Posuniem.
SilMar Group
10.05.12,11:17
Trojstranný obchod rieši §45, pričom o strojstranný obchod ide jedine v tom prípade, ak sú splnené všetky podmienky podľa §45/1. V bode d sa hovorí - "tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ alebo iná osoba na ich účet. Dôležité je, kto prepravu zabezpečil a a na koho účet
To, že tovar prechádza cez SK nemá vplyv na trojstranný obchod, v SK sa nevyskladňuje, len to tadiaľto "pretečie", ak som správne pochopila.
GABAZ
10.05.12,12:07
Ďakujem za odpoveď. Práve tá preprava mi nie je jasná - bude to na účet prvého odberateľa, avšak neviem či môže tým prepravcom byť práve druhý odberateľ.
SilMar Group
10.05.12,12:40
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ alebo iná osoba na ich účet...
takže podľa môjho názoru je dôležité, kto to v konečnom dôsledku zaplatí. Nie je tam písané, že tá iná osoba nemôže byť druhý odberateľ a neviem o tom, žeby to bolo uvedené niekde inde v zákone. A čo zákon nezakazuje...
Problém by bol, keby druhý odberateľ zabezpečil prepravu na vlastné náklady. Vtedy by, podľa mňa, bola porušená podmienka a nejednalo by sa o trojstranný obchod.
Aj keď fakt neviem, prečo to niekto takto vymyslel, a prečo si tam dal zrovna túto podmienku....
Ale pochopiť niekedy našich zákonodarcov je nad moje sily...
GABAZ
11.05.12,03:20
Takto pochopene by sa mi to pacilo, este ma napadla jedna vec ohladom prepravy. Prvy odberatel hradi dopravu na madarsku hranicu, preprava na madarskom uzemi uz je na naklady druheho odberatela - tak dufam, ze toto nevadi.
betka
11.05.12,08:19
Slovenská firma nakúpi tovar od českej firmy a predá ho maďarskej firme. Všetky tri firmy sú registrované pre DPH vo svojej krajine.

Tok faktúr teda bude : ČR - SR - MR

Tovar si maďarský odberateľ odoberie svojim vozidlom priamo v Českej republike a prevezie si ho z ČR cez SR do MR. Náklady na prepravu z ČR po maďarskú hranicu vyfakturuje maďarský odberateľ slovenskej firme (prvému odberateľovi) pričom bude vystupovať ako dodávateľ prepravy pre slovenskú firmu teda prvého odberateľa. Slovenská firma - (prvý odberateľ ) vyfakturuje tovar pre maďarského partnera, pričom cena bude obsahovať tovar aj prepravu.

Tok tovaru bude : ČR - MR (cez Slovensko)

Veľmi by mi pomohol názor niekoho skúseného, či sú splnené všetky podmienky trojstranného obchodu. Mám pochybnosti, čo sa týka prepravy a takisto sa mi nepozdáva to, že tovar sa prevezie cez SR, teda nie priamo z ČR do MR.

Vopred ďakujem za radu.

Riešila som obdobný problém, kedy druhý odberateľ prefakturoval dopravu prvému odberateľovi. (možno ste sa opreli aj o iné príspevky na porade, kde som bola zamotaná). Našťastie Sk spoločnosť bola v tomto obchode osobou povinnou platiť daň. A písmeno d som si vysvetlila tak, ako vy, že je to na účet prvého odberateľa. (teraz viem, po štúdiu materiálov a reťazových obchodov, že to nebolo v súlade. Ale, je možnosť vyhovoriť sa na zákon, a teda nesprávne pochopenie písmena d, s tým, že by sme mali ovládať i smernicu)

Vy to máte horšie, lebo ste prostredná osoba. tu by som bola opatrná.

A teda:

Nejde o trojstranný obchod. Doprava je riešená v druhom zmluvnom vzťahu. Ak by bola riešená v prvom zmluvnom vzťahu, t.j. ČR a SR, išlo by o 3-str. obchod bez pochyby.
HU znáša dopravu na svojom území, už len toto mi hovorí, že nejde o 3-str. obchod, lebo už je to sčasti na účet HU.

Z toho všetkého nám vyplýva:
- HU nadobúda tovar od Slováka v Maďarsku (naš par. 11)
- Sk by sa mal registrovať v ČR a vystaviť FA pre HU bez DPH (naša 43)
- čech FA SK s českou DPH. Ide o nepohyblivú dodávku, kde je miestom dodania miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočńuje-Česko
GABAZ
11.05.12,09:47
Veľká vďaka za názor Betka - uvidím, čo s tým, lebo obchod mal prebehnúť už budúci týždeň.
certik
24.07.12,08:58
Ahojte, neviem si rady s nasledovným prípadom. Ide o obchod, ktorého sa zúčastňujú 3 spoločnosti, ale nejde o trojstranný obchod, lebo tretia spoločnosť je z Ruska.
Spoločnosť A (platiteľ DPH v DE) predala našej spoločnosti B (platiteľ DPH v SR) tovar, ktorý spoločnosť A previezla priamo spoločnosti C (spoločnosť v Rusku) na územie RU. A vyfakturoval B tovar spolu s 19% DPH. My budeme tovar fakturovať spoločnosti C.
Neviem sa z toho vysomáriť. Správne nám vystavila spoločnosť A faktúru s ich DPH?
A my (B) budem fakturovať C bez DPH keďže ide o tretí štát?
Ďakujem za každú radu