inguska08
10.05.12,12:51
Dobrý deň poraďáci,

chcela by som sa opýtať: Spoločnosť predala hmotný majetok hlboko pod cenu. Z daňového hľadiska: účtovné odpisy a účtovná zostatková cena sú pripočítateľná položka? Daňová zostatková cena je odpočítateľná celá, alebo len do výšky tržby z predaja hmotného majetku?
KEJKA
10.05.12,14:44
Dobrý deň poraďáci,

chcela by som sa opýtať: Spoločnosť predala hmotný majetok hlboko pod cenu. Z daňového hľadiska: účtovné odpisy a účtovná zostatková cena sú pripočítateľná položka? Daňová zostatková cena je odpočítateľná celá, alebo len do výšky tržby z predaja hmotného majetku?
Z daňového hľadiska:
účtovné odpisy a účtovná zostatková cena sú pripočítateľná položka?.......v r. vyradenia áno
Daňová zostatková cena je odpočítateľná celá, ?.........................áno
alebo len do výšky tržby z predaja hmotného majetku...........nie
ešte závisí, komu sa ten majetok predal - závislej či nezávislej osobe?
inguska08
14.05.12,05:21
Dobrý deň, Kejka, vďaka za odpoveď. Chcem sa len utvrdiť: takže limit pre daňovú zostatkovú cenu do nákladov len do výšky tržby z predaja sa týka len postúpenia lesingov? Je to nezávislá osoba, tam platí niečo iné? Ešte raz ďakujem
inguska08
14.05.12,05:32
Ja som medzičasom dávala otázku, ako vysporiadať technické zhodnotenie prenajatého majetku, aby bol čo najmenší daňový dopad pre prenajímateľa aj nájomcu pri zrušení nájomnej zmluvy. Nik mi neodpovedal. Nájomca so súhlasom prenajímateľa vykonal technické zhodnotenie prenajatého majetku, ale zmluvu zrušili. Prenajímateľ zostatkovú cenu zaplatiť nechce, ani nechce platiť daň z nepeňažného príjmu. Myslím, že je to v poriadku, keď nájomca veci rozpredá, aj keď hlboko pod cenu. Teraz nad tým rozmýšľam, že máš Kejka asi na mysli, že aj tá tretia osoba bude mať vlastne nepeňažný príjem, keď to kúpi za pár EUR, ale hodnota je niekoľkotisíc EUR. Mal by si to dať ohodnotiť a zdaniť? Ojój, fakt z toho neviem vykľučkovať.
KEJKA
14.05.12,05:44
súhlas prenajímateľa bol písomný? Ak áno, tak ZC t.z. je nepeňažným príjmom prenajímateľa a nezáleží na tom či chce alebo nechce - platí v prípade, ak to t.z. prevezme a súčasne neuhradí=nekúpi. Daň si vysporiada sám, nájomca s tým už nič nemá - potrebuje však jednoznačne protokol o odovzdaní prenajatej veci-majetku.
Pokiaľ nájomvća chce za t.z. protihodnotu, ktorú nedostane od prenajímateľa, t.z. je domontovateľné a predajné osobitne, tak ho rozpredať môže - platí môj príspevok č.2.
tretia osoba s tým už nemá nič spoločné, pre nadobúdateľa platí kúpna cena. Nadobúdateľom môže byť napr. aj nový nájomca, s ktorým sa dohodne na nejakom "odstupnom" za t.z.


Ja som medzičasom dávala otázku, ako vysporiadať technické zhodnotenie prenajatého majetku, aby bol čo najmenší daňový dopad pre prenajímateľa aj nájomcu pri zrušení nájomnej zmluvy. Nik mi neodpovedal. Nájomca so súhlasom prenajímateľa vykonal technické zhodnotenie prenajatého majetku, ale zmluvu zrušili. Prenajímateľ zostatkovú cenu zaplatiť nechce, ani nechce platiť daň z nepeňažného príjmu. Myslím, že je to v poriadku, keď nájomca veci rozpredá, aj keď hlboko pod cenu. Teraz nad tým rozmýšľam, že máš Kejka asi na mysli, že aj tá tretia osoba bude mať vlastne nepeňažný príjem, keď to kúpi za pár EUR, ale hodnota je niekoľkotisíc EUR. Mal by si to dať ohodnotiť a zdaniť? Ojój, fakt z toho neviem vykľučkovať.
inguska08
14.05.12,06:01
Ešte rozmýšľam nad jednou možnosťou: Ak konateľ spoločnosti/nájomca/ požičal: na účte 365 je napr. 40 000 a TZ je tiež 40 000. Dalo by sa zmluvne dohodnúť započítanie pohľadávok a záväzkov - dlh oproti TZ? Ale potom by nájomca musel odviesť DPH zo 40 000? Malo tam byť reprezentačné sídlo, ale bývalý konateľ sro predal a nový tam sídlo nechce mať. U nájomcu mi ide o to, aby neplatil veľké DPH a u prenajímateľa, aby nemal taký vysoký nepeňažný príjem, ktorý by musel zdaniť.
KEJKA
14.05.12,06:11
Ešte rozmýšľam nad jednou možnosťou: Ak konateľ spoločnosti/nájomca/ požičal: na účte 365 je napr. 40 000 a TZ je tiež 40 000. Dalo by sa zmluvne dohodnúť započítanie pohľadávok a záväzkov - dlh oproti TZ? Ale potom by nájomca musel odviesť DPH zo 40 000? Malo tam byť reprezentačné sídlo, ale bývalý konateľ sro predal a nový tam sídlo nechce mať. U nájomcu mi ide o to, aby neplatil veľké DPH a u prenajímateľa, aby nemal taký vysoký nepeňažný príjem, ktorý by musel zdaniť.
účtuješ oboch? Kto je nájomca - sro? alebo konateľ? nemôžeš uvádzať spojenie "konateľ spoločnosti/nájomca/"
k otázke - predpokladám, že nájomca je sro, prenajímateľ je nezávislá firma X.
Kým sa dohodne započítanie PaZ /uvádzam v inom príspevku-inej téme/, musí najskôr P existovať aj Z existovať.
takže sro predá konateľovi? spoločníkovi? t.z., mimochodom, načo mu ako občanovi bude?
takže sro vystaví faktúru 40000 plus DPH, konateľ nie je zdaniteľná osoba ani platiteľ DPH /???/, DPH si teda neodpočíta................vidíš ten nezmysel?
==============
doplňujúce info podávaš dosť chaoticky akosi pomimo....... žeby prenajímateľom bol naozaj ten konateľ? svoj majetok prenajímal svojej sro?
žeby konateľ=spoločník?
žeby ten pôvodný spoločník predal podiel-svoju sro novému spoločníkovi a ten sa stal konateľom?
čoho sa to t.z. týka? budovy?=sídla frimy?
inguska08
14.05.12,06:35
Myslela som tým, že bývalý konateľ by toto TZ odkúpil ako súkromná osoba, resp. započítal by si to s poskytnutou pôžičkou. Je to Kajka komplikované. Spoločnosť mala nájomnú zmluvu na nehnuteľnosť, v ktorej malo byť reprezentačné sídlo. Súhlas na TZ bolo dohodnuté písomne v zmluve. Je to však nehnuteľnosť, ktorej vlastníkom je rodinný príslušník bývalého konateľa. TZ nebolo vôbec odpisované, nakoľko sa to reprezentačné sídlo nestihlo dokončiť. To znamená, že nebolo vôbec odpisované. Zmluvu dohodou zrušili ja mám za úlohu vlastne vyčistiť 042, tak, aby prenajímateľ nemusel platiť daň z príjmu a nájomca obrovské DPH zo zostatkovej ceny. Tak jediné, čo ma napadlo bolo veci demontovať a predať tretej osobe za minimálnu cenu. Nový konateľ má sídlo inde. Ver, že sa pritom poriadne potím... Aj tak tam vidím ďalší problém, okrem demontovateľných vecí tam boli sumou významné faktúry za prácu
KEJKA
14.05.12,07:19
takže vlastne chceš - máš za úlohu legalizovať podvod - únik na DPH a ešte sa s touto úlohou stotožňuješ, hm.
no comment.
inguska08
14.05.12,07:46
Pýtam sa práveže Kejka, či je to takto v poriadku a legálne. Neviem, s čím prídu a ako sa dohodnú, tak len chcem byť na všetky varianty pripravená. Pre nájomcu to boli veľké, ale zmarené investície, myslím, že nie je jediný, ktorému podnikateľský plán nevyšiel. Zostali mu iba oči pre plač, ale zákon je zákon máš pravdu.
simonova815
30.05.12,08:56
Poradite mi prosim, ako spravne zauctovat a co dat spravne do nakladov? Doteraz som este nikdy neuctovala predaj neodpisaneho majetku.

rok 2010
obstaranie DHM v roku 2010 za 9900 € 042/379 (kupene od sukromnej osoby)
zaradenie v 11/2010 022/042
účtovný odpis 2010 412,50 541/082
daňový odpis 2475,00

rok 2011
predaj majetku v 9/2011 za 1991,67 € bez DPH (auto bolo nepojazdné)

predaj 1991,67 311/641
účtovný odpis za rok 2011 1856,25 551/082
zostatková cena 7631,25 541/082
vyradenie majetku 082/022
niekde som citala, ze si nemozem uplatnit danovy odpis.
Teraz si nie som ista, co bude moja pripocitatelna polozka na DP.
Bude to suma 2062,50 (co bol vlastne rozdiel medzi uct. a dan. odpismi v roku 2010), alebo tam mam dat aj rozdiel medzi zostatkovou cenou majetku a predajnou cenou (7631,25-1991,67 = 5639,58)
Alebo je tato strata uznany naklad?
Dakujem!
SilMar Group
30.05.12,14:06
Poradite mi prosim, ako spravne zauctovat a co dat spravne do nakladov? Doteraz som este nikdy neuctovala predaj neodpisaneho majetku.

rok 2010
obstaranie DHM v roku 2010 za 9900 € 042/379 (kupene od sukromnej osoby)
zaradenie v 11/2010 022/042
účtovný odpis 2010 412,50 541/082
daňový odpis 2475,00

rok 2011
predaj majetku v 9/2011 za 1991,67 € bez DPH (auto bolo nepojazdné)

predaj 1991,67 311/641
účtovný odpis za rok 2011 1856,25 551/082
zostatková cena 7631,25 541/082
vyradenie majetku 082/022
niekde som citala, ze si nemozem uplatnit danovy odpis.
Teraz si nie som ista, co bude moja pripocitatelna polozka na DP.
Bude to suma 2062,50 (co bol vlastne rozdiel medzi uct. a dan. odpismi v roku 2010), alebo tam mam dat aj rozdiel medzi zostatkovou cenou majetku a predajnou cenou (7631,25-1991,67 = 5639,58)
Alebo je tato strata uznany naklad?
Dakujem!

Daňový odpis naozaj uplatniť nemôžeš, pretože majetok nie je v evidencii ku koncu účtovného obdobia. Ale za normálnych okolností môžeš uplatniť daňovú zostatkovú cenu. Teda porovnať účtovnú a daňovú zostatkovú cenu a o rozdiel upraviť neúčtovne daňové priznanie (odpočítateľná/pripočítateľná položka).
Za normálnych okolností píšem preto, lebo spomínaš, že auto je nepojazdné. Tu by daňový úrad asi skúmal, z akého dôvodu je nepojazdné, či sa nejedná o škodu, pretože v tom prípade už bude iný režim uplatňovania daňových výdavkov.
karacenka
07.03.13,10:49
Zdravím, sro kúpila v decembri 2012 os. auto v hodnote 10 000 EUR bez dph. Zaradené bolo do sk. 1 t.j. 4 ročný odpis.
V roku 2012 bolo naúčtovaný do účtovníctva len odpis za 12/2012 (10000 : 4 : 12 x 1 = 208 EUR). Auto bolo v majetku k 31.12.12.
Má sro nárok pri vyplňovaní DPPO 2012 do odpočítateľných položiek doplniť odpis za zvyšných 11 mečsiacov . t.j. 2292 EUR. Keď áno, do ktorého riadku DPPO to zapísať ??
SilMar Group
08.03.13,08:16
Zdravím, sro kúpila v decembri 2012 os. auto v hodnote 10 000 EUR bez dph. Zaradené bolo do sk. 1 t.j. 4 ročný odpis.
V roku 2012 bolo naúčtovaný do účtovníctva len odpis za 12/2012 (10000 : 4 : 12 x 1 = 208 EUR). Auto bolo v majetku k 31.12.12.
Má sro nárok pri vyplňovaní DPPO 2012 do odpočítateľných položiek doplniť odpis za zvyšných 11 mečsiacov . t.j. 2292 EUR. Keď áno, do ktorého riadku DPPO to zapísať ??
V každom prípade treba odlíšiť účtovné a daňové odpisy, ale v zásade nemá nárok na ročný odpis - bola zmena v zákone o DP - pozri §27 /2 resp. §28/2a... Na rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi je v DP samostantá tabuľka a tvoria pripočítateľnú alebo odpočítateľnú položku zo ZD.