Ada4
12.02.06,17:54
Dobry den,
sme splocenstvo bytov s 28 bytovymi jednotkami, nas predseda spolocenstva sa vzdal funkcie, nechce dalej spravovat spolocenstvo. Väcsina vlastnikov chce aby som prevzala funkciu ja. A preto by som sa chcela spytat, že keby som prebrala po nej agendu tak na co si mam davat pozor.
Vie mi niekto poradit?
Dakujem
GabiZ
12.02.06,17:24
V prvom rade by si si mala pozrieť zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, aby si vedela, čo všetko predseda robí. Samozrejme, že v náväznosti aj na vašu zmluvu. Neviem, či máte svoju účtovníčku, ktorá sa vám stará o účtovníctvo a ak áno a bude v tom pokračovať, prešla by som si sňou doklady, ktoré boli vystavené v minulom období (získaš tak prehľad aj o tom, čo to všetko obnáša). Ak si to robil predseda sám, a nebude ochotný vysvetliť ti, čo to obnáša, bude to horšie. Ja som sa tiež učila a ešte stále sa učím všetko sama, študovala som všetky možné zákony a nakoniec som sa skontaktovala s jedným predsedom, ktorý to už nejaký čas robí a krok po kroku som sa dostávala do celej problematiky. Funkcia predsedu je veľmi náročná, ale nie nezvládnuteľná. Je dobré, ak máš pri sebe niekoho, kto sa vyzná aj v technickej oblasti (ak sa vyznáš, plus pre teba). Treba si pozrieť zmluvy s dodávateľmi, aj tam vám vyplývajú určité povinnosti. Myslím si, že najviac si treba dať pozor na to účtovníctvo, lebo od peňazí sa odvíja spokojnosť a nespokojnosť ľudí. Treba počítať aj s tým, že táto funkcia si vyžaduje celého človeka, ktorý musí poznať stav domu, zabezpečovať revízie, opravy domu, komunikovať s dodávateľmi v prípade potreby a mal by sa vyznať aj v legislatíve. Hovorím z vlastnej skúsenosti, pretože aj ja som mala robiť predsedu, a hoci ho robiť nemôžem, robí ho človek, ktorý má podstatne viac času ako ja, vyzná sa v technickej oblasti, ale účtovníctvo spracovávam ja a aj vybavovačky zabezpečujem ja. Ono to je vlastne o tom, či človek má záujem urobiť pre ľudí a pre dom všetko, čo je v jeho silách, samozrejme za pomoci ostatných, lebo bez nich si predseda nepomôže a vo veľa veciach má zviazané ruky, lebo potrebuje súhlasy vlastníkov bytov takmer na všetko, čo robí. Stále však hovorím, že veľmi záleží na ľuďoch, ktorý v dome bývajú, pretože ak sa nedokážu dohodnúť, robia si napriek a pri spoločných rozhodnutiach nedokážu zaujať stanovisko, je to veľmi ťažké. Vtedy aj keby si chcela, nemôžeš urobiť nič, len ich neustále presviedčať, že toto alebo toto je potrebné, lebo.... Neviem, akú máte zostavu, či máte radu, ktorá je ochotná spolupracovať, prípadne by vás bolo viac, čo by ste sa o dom starali. Dá sa to zvládnuť, len treba vedieť, ako na ľudí a ostatné je na tebe. Chce to veľa trpezlivosti, času a vedomosti nadobudneš aj vďaka porade. Je tu rozobraných veľa rôznych problémov ohľadom spoločenstiev a poraďáci radi pomôžu.
GabiZ
Ada4
13.02.06,05:27
Velmi pekne dakujem za radu.
Peterf
16.02.06,12:27
Este nieco ja som mal osobne problem s prevyatim dokladov od predchadzajuceho predsedu a preto ak to budes preberat, nestaci len protokol o odovzdani dokladov spolocenstva, zober si aj svedka a prejdite spolu vsetko- uplne kazdy papier.
Vyhnes sa tak mnohym neprijemnostiam v buducnosti.
Vsetko co robis si zapisuj, alebo ja osobne si dolezite dokumenty skenujem- pre istotu. Dolezite je mat podaci dennik. V nom si zapisujes korenspodenciu.
Ak mas nejaky problem a nema Ti kto poradit, pomoct, najlepsie je sa obratit na Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov ZVBS na prislusnu regionalnu kancelariu- ochotne Ti poradia.
A este sa priprav na to, ze spravis super pracu, vyvinies max. usilie aby bolo vsetko OK ale ludia Ta skritizuju a NIKDY NEOCENIA :cool: a zacnu na Teba zazerat susedia, stratis priatelov, lebo maju iny nazor ako Ty a pod.
Je to praca typu: "Pomoz ludom a oser. Ti hlavu" :mad:
Halli
16.02.06,17:15
Peterf ta posledná veta ma pobavila :D je v nej neuveritelne množstvo pravdy...,ale ako sme si dnes pokecali s GabiZ, vidim to tak, že čo nas nezabije,to nas posilni...:eek:
GabiZ
16.02.06,19:09
Presne tak Slavica a súhlasím aj s Peterf. Treba sa vyzbrojiť hromadou trpezlivosti a pripraviť sa na to, že ľudia sú bohužial nevyspytateľní. A treba sa vždy držať jednoho - dôveruj ale preveruj. Všetko si treba dôsledne prejsť a skontrolovať a dať si pozor na papiere, ktoré preberieš. My sme s bývalým správcom mali ohromné problémy a preto každý jeden papierik zakladám, všetko si zapisujem, prefocujem. Opatrnosti nikdy nie je dosť. Prajem všetkých veľa trpezlivosti v tej našej práci, do ktorej vkladáme celého človeka ale nikdy sa zrejme nedočkáme úprimného ďakujem.
ebenova@zoznam.sk
17.02.06,11:27
Re: Spoločenstvo vlastníkov bytov
Dotaz ak môžete reagujte a odpovedajte či postupujeme správne:

Spoločenstvo vlastníkov bytov má 24 byty, takže 24 hlasov SVB. Konajú sa voľby predsedu SVB podľa zákona č.182/1993 Zúz. v znení noviel podľa §7c ods.2.
-Otázka č.1: predseda SVB musí získať podľa §7c ods.2 nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome t.j.13 hlasov?

Najviac hlasov získal jeden pán t.j. 5 hlasov z 14 hlasovacích lístkov.

Môj názor je, že predsedom SVB sa nemôže stáť nezískal nadpolovičnú

väčšinu všetkých hlasov vlastníkov t.j. aspoň 13.

Otázka č.2: Môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ktorá nebýva v bytovom dome a nie je ani vlastníkom bytu v bytovom dome?

Môj názor je, že áno pokiaľ získa na hlasovacích lístkoch nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov t.j. aspoň 13 hlasov.

Som o tom presvedčený,že postupujem správne ak nie tak napíšte!!!
Jozef I
17.02.06,11:48
Otázka č.1: podla mna nemôze byt predsedom človek ktory nezíska nadpolovičny pocet hlasov

Otázka č.2: Nevidim dôvod, prečo by predsedom spoločenstva nemohol byť hocikto, ak si ho vlastníci bytov zvolia.

Môj skromný názor.:)
Halli
17.02.06,14:09
S tými hlasmi je to tak, ale zaraža ma troška sposob hlasovania listkami. To sa 24 ludi nevie dohodnut na takej doležitej veci?... a potajomky na listočky pisat? však si to treba povedat narovinu, kto je navrhnutý a hlasovat verejne. Možno Vám to tak vyhovuje,ale upozornujem že sa to v buducnosti nezaobíde bez problemov. :rolleyes:
Heni
17.02.06,14:32
ja by som k tomu hlasovaniu lístkami ešte toľko:
Zákon o vlastníctve bytov a nebyt. priestorov, § 14 ods. 6):

V prípade neúspešného hlasovania sa predmet hlasovania prerokuje na schôdzi vlastníkov podľa odseku 2 (ten hovorí, že sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasou a ak počet zúčastnených vlastníkov hodinu po začatí schôdze neumožňuje právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených). Hlasovanie písomnou formou sa nemôže opakovať.
ebenova@zoznam.sk
20.02.06,08:33
ja by som k tomu hlasovaniu lístkami ešte toľko:
Zákon o vlastníctve bytov a nebyt. priestorov, § 14 ods. 6):

V prípade neúspešného hlasovania sa predmet hlasovania prerokuje na schôdzi vlastníkov podľa odseku 2 (ten hovorí, že sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasou a ak počet zúčastnených vlastníkov hodinu po začatí schôdze neumožňuje právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených). Hlasovanie písomnou formou sa nemôže opakovať.

Hlasovanie písomnou formou podľa §14 ods.6 sa nemôže opakovať to vieme.

Náš predseda si zvolíl hlasovanie písomnou formou načo má predseda nárok podľa tohto §14 ods.6, ale § 7c ods.2 jednoznačné hovorí:
citujem´´Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky´´.

t.j. z 24 bytov musí získať aspoň 13 hlasov
PeterNR
25.03.06,14:11
Táto téma bola uzatvorená z dôvodu duplicity. Diskusia o SVB ďalej pokračuje na téme "Spoločenstvo vlastníkov bytov (http://www.porada.sk/showthread.php?t=2253)".