Kralova Anna
10.05.12,11:52
Dobrý deň,

prosím o pomoc ako je to s DPH,
keď slovenský podnikatel 1 platca DPH kúpi tovar od Poliaka platcu DPH a tento predá slovenskéj firme 2 tiež platcu DPH ale na uzemi ČR a tá ho následne preda zase slovenskej firme 3 tiež platcu DPH ale na územi Českej republiky a až tento to preda firme z Čiech.
Je to správne ak,
poliak fakturuje slovákovi bez DPH - samozdanenie,
Firma SR1 Firme SR2 fakturuje s DPH,
Firma SR2 Frime SR 3 fakturuje s DPH,
Firma SR3 Firme z ČR fakturuje bez DPH - samoydanie,

alebo je to úplne ináč, má nato vplyv to, že obchod prebieha v ČR?

prosím poraďte, s týmto vôbec nemám skúsenosti
Kralova Anna
10.05.12,10:06
Dobrý deň,

prosím o pomoc ako je to s DPH,
keď slovenský podnikatel 1 platca DPH kúpi tovar od Poliaka platcu DPH a tento predá slovenskéj firme 2 tiež platcu DPH ale na uzemi ČR a tá ho následne preda zase slovenskej firme 3 tiež platcu DPH ale na územi Českej republiky a až tento to preda firme z Čiech.
Je to správne ak,
poliak fakturuje slovákovi bez DPH - samozdanenie,
Firma SR1 Firme SR2 fakturuje s DPH,
Firma SR2 Frime SR 3 fakturuje s DPH,
Firma SR3 Firme z ČR fakturuje bez DPH - samoydanie,

alebo je to úplne ináč, má nato vplyv to, že obchod prebieha v ČR?

prosím poraďte, s týmto vôbec nemám skúsenosti
Kralova Anna
10.05.12,10:08
Prosím, vie niekto reagovať na môj dotaz. Vopred ďakujem
JAJA11
10.05.12,10:18
Dobrý deň,

prosím o pomoc ako je to s DPH,
keď slovenský podnikatel 1 platca DPH kúpi tovar od Poliaka platcu DPH a tento predá slovenskéj firme 2 tiež platcu DPH ale na uzemi ČR a tá ho následne preda zase slovenskej firme 3 tiež platcu DPH ale na územi Českej republiky a až tento to preda firme z Čiech.
Je to správne ak,
poliak fakturuje slovákovi bez DPH - samozdanenie,
Firma SR1 Firme SR2 fakturuje s DPH,
Firma SR2 Frime SR 3 fakturuje s DPH,
Firma SR3 Firme z ČR fakturuje bez DPH - samoydanie,

alebo je to úplne ináč, má nato vplyv to, že obchod prebieha v ČR?

prosím poraďte, s týmto vôbec nemám skúsenosti

Ide o tzv. reťazový obchod. V tomto prípade. Nie je mi jasné, či sa tovar presúva z Polska do Čiech alebo sa jedná o tovar, ktorý sa celý čas nachádza v ČR. Ak sa tovar presúva z PL do ČR, tak k zdaniteľnému plneniu dochádza v ČR. Z toho vyplýva, že sa slovenská firma musí zaregistrovať pre českú DPH. Potom Poliak vystaví fa bez DPH a Slovák musí urobiť samozdanenie v ČR a ak ten tovar predá, tak DPH odviesť v ČR. Rovnako aj ďalší Slovák sa musí zaregistrovať v ČR a z nakúpeného a následne predaného tovaru odviesť DPH. (uplatní si ju na vstupe a aj na výstupe). A rovnako aj 3 firma zo SR sa musí zaregistrovať v ČR a postupovať v súlade so zákonmi ČR. Vzhľadom na to, že tovar nemení územie , je povinnosť odviesť DPH pre každú firmu zo SR v ČR a tam aj byť registrovaný pre DPH.... Nejedná sa o 3-stranný obchod...
Teda dúfam, že je môj názor správny, prosím o potvrdenie :o.
SilMar Group
10.05.12,10:29
Podľa môjho názoru naozaj nejde o trojstranný obchod a každú transakciu treba posudzovať samostatne. V otázke je však nedostatok informácií na správnu odpoveď. Ako tovar fyzicky putuje po jednotlivých štátoch? Ide na územie SR a následne do ČR (ak áno, pri ktorom obchode?) ? Alebo ide priamo z Poľska do ČR? Skús to viac popísať, pretože od toho závisí, ktoré dodanie bude oslobodené od DPH a ktoré nie, pri ktorom treba urobiť samozdanenie atď.... Tie slovenské firmy v ČR - to sú nejaké organizačné zložky, alebo sú len registrované pre DPH v ČR?
zlatica76
10.05.12,10:33
Trošku mi chýba informácia o tom, ako bude fyzicky tovar premiestňovaný.
Pri predpoklade, že fyzický pohyb tovaru je identický s faktúrami.

Potom schéma je asi takáto:

PL -> SK 1 -> SK 2 (CZ) -> SK 3 (CZ) -> CZ
je táto schéma v poriadku?

Ak áno, tak SK2 aj SK3 musia mať české daňové číslo.
V prípade PL->SK1 je faktúra bez dane, SK1 robí samozdanenie
SK1 -> SK2 (CZ) - faktúra bez dane, SK2 robí samozdanenie v Čechách (preto už musí identifikačné číslo CZ)
SK2 -> SK3 - faktúra s českou daňou a pokračuje to už ďalej s českou daňou

Pokiaľ tovar ide fyzicky z PL do CZ, cez slovenského partnera, hrozí riziko trojstranného obchodu - pozri § 45 zákona o DPH.
JAJA11
10.05.12,10:38
Trošku mi chýba informácia o tom, ako bude fyzicky tovar premiestňovaný.
Pri predpoklade, že fyzický pohyb tovaru je identický s faktúrami.

Potom schéma je asi takáto:

PL -> SK 1 -> SK 2 (CZ) -> SK 3 (CZ) -> CZ
je táto schéma v poriadku?

Ak áno, tak SK2 aj SK3 musia mať české daňové číslo.
V prípade PL->SK1 je faktúra bez dane, SK1 robí samozdanenie
SK1 -> SK2 (CZ) - faktúra bez dane, SK2 robí samozdanenie v Čechách (preto už musí identifikačné číslo CZ)
SK2 -> SK3 - faktúra s českou daňou a pokračuje to už ďalej s českou daňou

Pokiaľ tovar ide fyzicky z PL do CZ, cez slovenského partnera, hrozí riziko trojstranného obchodu - pozri § 45 zákona o DPH.

táto téma je tu dvakrát, v ďalšej téme je úž viac odpovedí....
JAJA11
10.05.12,10:39
Téme je tu 2 x zadaná, prenášam sem prípsevok Od zalicee 76:

Trošku mi chýba informácia o tom, ako bude fyzicky tovar premiestňovaný.
Pri predpoklade, že fyzický pohyb tovaru je identický s faktúrami.

Potom schéma je asi takáto:

PL -> SK 1 -> SK 2 (CZ) -> SK 3 (CZ) -> CZ
je táto schéma v poriadku?

Ak áno, tak SK2 aj SK3 musia mať české daňové číslo.
V prípade PL->SK1 je faktúra bez dane, SK1 robí samozdanenie
SK1 -> SK2 (CZ) - faktúra bez dane, SK2 robí samozdanenie v Čechách (preto už musí identifikačné číslo CZ)
SK2 -> SK3 - faktúra s českou daňou a pokračuje to už ďalej s českou daňou

Pokiaľ tovar ide fyzicky z PL do CZ, cez slovenského partnera, hrozí riziko trojstranného obchodu - pozri § 45 zákona o DPH. V tomto prípade určite nejde o 3-stranný obchdod, Druhý a tretí odberateľ sú zo SR, nie je splnená podmienka, že každý musí byť z iného štátu EU. :o
JAJA11
10.05.12,10:45
presne tak, dôležitejšie ako to, kto faktúruje je pohyb tovaru, podľa toho sa odvíja aj povinnosť odviesť DPH.
zlatica76
10.05.12,12:20
mimotemy
za dobrotu na žobrotu... :)
Nevadí, videla som, že si mi to tam prekopírovala, v každom prípade takýchto ľudí nechápem, prečo zakladajú duplicitné témy... Strašne to zneprehľadňuje poradu a navyše, mám pocit, že zadávateľka sa tu odvtedy neukázala....
Kralova Anna
10.05.12,12:36
mimotemy
za dobrotu na žobrotu... :)
Nevadí, videla som, že si mi to tam prekopírovala, v každom prípade takýchto ľudí nechápem, prečo zakladajú duplicitné témy... Strašne to zneprehľadňuje poradu a navyše, mám pocit, že zadávateľka sa tu odvtedy neukázala....

Prepáč Zlatica,
nechcela som to prekopírovať, len ešte sa tu neviem velmi pohybovať a som naozaj vďačná za každú reakciu, a naozaj som musela odísť ... tak sa ešte raz ospravedlňujem a dodávam
že tovar sa presúva z PĽR priamo do Čiech, ale fakturuje to SR firma 1.
Ešte s a spýtam, ak sa firma z SR musí zaregistrovať pre DPH v Čechách a tam odvádza DPH, ako sa to potom zaúčtuje - som totálne blbá a nerozumiem tomu. Vopred Ďakujem
Kralova Anna
10.05.12,13:07
Ďakujem za pomoc a dodávam, že tovar ide priamo z Poľska do Čiech a tie SR firmy ešte ani nie sú registrované pre DPH v Čechách a nie sú to organizačné zložky.
SilMar Group
10.05.12,13:26
Miesto dodania tovaru - §13/a - ak je spojené s odoslaním alebo prepravou je miesto,kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie začína uskutočňovať., §13/c - bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje.

Takže vlastne všetko závisí od toho, ako si zmluvne stanovia pohyb tovaru a v ktorom momente si budú navzájom fakturovať. Keďže tovar ide z PL rovno do ČR, tak sa, podľa môjho názoru, musí postupovať podľa poľských a českých zákonov a tam zistiť, ako to majú zadefinované.
JAJA11
10.05.12,17:31
Prepáč Zlatica,
nechcela som to prekopírovať, len ešte sa tu neviem velmi pohybovať a som naozaj vďačná za každú reakciu, a naozaj som musela odísť ... tak sa ešte raz ospravedlňujem a dodávam
že tovar sa presúva z PĽR priamo do Čiech, ale fakturuje to SR firma 1.
Ešte s a spýtam, ak sa firma z SR musí zaregistrovať pre DPH v Čechách a tam odvádza DPH, ako sa to potom zaúčtuje - som totálne blbá a nerozumiem tomu. Vopred Ďakujem

Viac odpovedí je v druhej téme...
zlatica76
11.05.12,05:04
duplicitná téma:
http://www.porada.sk/t193940-podnikatel-platca-dph-kupi-od-slovenskeho-podnikat-platcu-dph-tovar-ale-na-uzemi-cr.html

Tovar ide z PL do ČR - ešte stále si myslím, že sa musí overiť, či náhodou nejde o trojstranný obchod (aj keď druhým odberateľom je síce Slovák, ale nadobúda tovar v ČR, čiže by mal byť registrovaný v ČR, v tom prípade sa posudzuje ako český subjekt).

súlhlasím s SilMar-om, málo informácií, treba si to zistiť podrobnejšie.
zlatica76
11.05.12,05:05
Chobot
11.05.12,06:59
Obe témy som spojil, takže všetky reakcie sú teraz v tejto jednej. Niektoré možno aj dva krát.