vanessa2
10.05.12,12:14
Dobry den chcem sa opytat, dali sme si českou firmou platcom dph namontovať do našej predajne kamerový systém do našej predajne na slovensku, v apríli sme museli uhradiť zalohu vo výške 50000 czk, prišla nam zalohova fatkura z čiech. O mesiac nato v máji nam domontovali kamerový systém a vystavili original faktúru na 100.000 czk, na tejto original fakture je napisané zaplatená zalohová faktura 50000, douhrádzať 50000 czk. Neviem čo s platbou ,ktorú sme uhradili v apríli vo výške 50000 czk, mam tuto sumu samozdaniť, alebo urobiť samozdanenie až v 5.mesiaci kedy mam original fakturu z českej firmy. Účtujem v jednoduchom účtovníctve a nemôžem predsa odpisať aprilových 50000 czk zaplatených z faktury,kde mi dali česká firma den dodania 3.5.2012. rozpravala som s konateľom českej firmy,kde sme mu v aprili uhradili 50.000 czk aby mi na tuto sumu poslal original fakturu, ale on povedal,že podľa ich zákona mi pošle original fakturu až po vykonaní prác v máji. Môžem samozdaniť až v máji celú sumu alebo nie? Dakujem za odpovede
Haira
10.05.12,10:20
o zalohovej fakture sa neuctuje, tym padom si v aprili len odpises vydanu zalohu 50000,- CZK cez ucet 314....nasledne v maji, ked ti pride (teda uz aj prisla) original faktura, zalohu zuctujes, original fakturu zauctujes a samozdanis
JAJA11
10.05.12,10:23
o zalohovej fakture sa neuctuje, tym padom si v aprili len odpises vydanu zalohu 50000,- CZK cez ucet 314....nasledne v maji, ked ti pride (teda uz aj prisla) original faktura, zalohu zuctujes, original fakturu zauctujes a samozdanis


V prípade služby sa robí samozdanenie s dátumom zaplatenia zálohy. Aspoň to tak bolo, neviem či sa niečo menilo. :o
Haira
10.05.12,10:58
nevies prosim, ktory § DPH o tom hovori? :)
SilMar Group
10.05.12,10:59
§19/4 zákona o DPH - ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Výnimkou je nadobudnutie tovaru z iného ČŠ, kde sa daňová povinnosť viaže na fyzické prijatie (nadobudnutie) tovaru. V tomto prípade sa jená o dodanie tovaru s montážou, kde daňová povinnosť (§69/2) vzniká aj pri prijatí plaby vopred. Nárok na odpočet rieši zasa § 51/1b v nadväznosti na §49/2b - platiteľ dane môže uplatniť právo na odpočet, ak je daň uvedená v záznamoch. Teda pri prijatej platbe treba v apríli odviesť daň a zároveň si môžete nárokovať aj odpočet DPH, ak je daň uvedená v záznamoch. Netreba na to žiadnu faktúru od dodávateľa. A zbytok sa samozdaní pri ukončenej dodávke - dodaní tovaru aj s montážou.
Haira
10.05.12,11:35
uz to mam aj ja ujasnene :) o zalohovej fakture sa neuctuje, to je v poriadku... pokial sa v dany mesiac uhradi zaloha a do podania DP nestihne prist vyuctovacia faktura, ktora jasne stanovi povinnost na DPH, urobim si zo zalohy danovy doklad, ktory sa mi prenesie do DPH a tym hned aj samozdanim.

dakujem krasne :)