RERE
10.05.12,12:17
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadom fakturácie .
Firma si u nás objednala generálnu opravu stroja, ktorú sme pre nich zabezpečili u inej firmy, nakoľko my opravy nerobíme. Ide mi o to, či môžem fakturovať firme opravu vo vyššej sume v akej som ju dostala od firmy, ktorá opravu vykonala. Aby to nebola ako refakturácia v tej istej sume, kde by som aj prikladala ich faktúru.
Ďakujem za odpoveď.
JAJA11
10.05.12,10:28
je to vec dohody s firmou, ktorej túto službu budete faktúrovať. Ak ste ju zabezpečovali, mali ste s tým výlohy , kľudne si môžete vyúčtovať vyššiu sumu, ako bola vám vyfaktúrovaná... :o
SilMar Group
10.05.12,10:44
Všetko závisí od toho, ako je postavená zmluva - Či dodávate službu vo svojom mene pre inú osobu, alebo v mene klienta na jeho účet.
Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala, to znamená, že vyfakturujete svoju službu s prirážkou - navýšite si sumu pôvodnej faktúry a budete sa tváriť, že ste dodali službu komplet vy.
V prípade však, že je zmluva stavaná tak, že v mene klienta na jeho účet zabezpečíte opravu, tak si fakturujete len zabezpečenie opravy - a firma, ktorá skutočne opravu robila vystaví svoju vlastnú faktúru priamo na klienta. V prípade, že ste to platili vy, pre Vás sú to prechodné položky a tie nevstupujú do základu dane §22/3 zákona o DPH
RERE
11.05.12,09:02
My sme dostali od firmy objednávku na opravu, kde je aj uvedená dohodnutá suma, ale my túto opravu dáme vykonať inej firme, čiže by som to mohla posudzovať tak, že v mojom mene vykonám službu pre inú s.r.o.? Pýtam sa preto, lebo som mala informáciu, že keď nenáme v OR zapísané, že vykonávame opravy, že nemôžeme opravu fakturovať, ale ju len prefakturovať v tej istej sume.
Ďakujem.
SilMar Group
11.05.12,18:43
No, je to chulostiva tema, je na to vela nazorov a ani danovaci a pravnici sa nezhodnu... Ale v podstate su tu dve roviny - podnikatelska a danova. Z hladiska podnikania vlastne sluzbu nedodate, pretoze ju vykona za Vas niekto iny. Takze je to v podstate len akesi sprostredkovanie. Z hladiska DPH - ak hovoris, ze je to vo vasom mene na ucet vasho klienta, tak zakon o DPH hovori, ze sluzbu akoby ste sami prijali a sami poskytli (§9/4). Vsetko zavisi od toho, ako je postavena zmluva.
Ale ako hovorim, jednoznacny nazor na to nie je...