Janarma
10.05.12,12:50
Dobry den prajem, prosim Vas, najde sa tu niekto, kto pracoval s DPH este v roku 2002, prip. skor? Jedna sa mi o to, ze nasa spolocnost s.r.o. ide uhradzat rakuskej spolocnosti faktury za sluzby (teda presne za licencne poplatky (know-how)), ktore fakturovala tato spolocnost este v rokoch 1999-2002. Prosim Vas, moze mat tato uhrada za uvedene sluzby nejaky dopad na dnesnu DPH?

Ja myslim, ze nie, ale urcite sa tu najdu skusenejsi a ja ich touto cestou pekne prosim o radu.

Dakujem velmi pekne!
JAJA11
10.05.12,10:52
Dobry den prajem, prosim Vas, najde sa tu niekto, kto pracoval s DPH este v roku 2002, prip. skor? Jedna sa mi o to, ze nasa spolocnost s.r.o. ide uhradzat rakuskej spolocnosti faktury za sluzby (teda presne za licencne poplatky (know-how)), ktore fakturovala tato spolocnost este v rokoch 1999-2002. Prosim Vas, moze mat tato uhrada za uvedene sluzby nejaky dopad na dnesnu DPH?

Ja myslim, ze nie, ale urcite sa tu najdu skusenejsi a ja ich touto cestou pekne prosim o radu.


Dakujem velmi pekne!

Myslím, že úhrada záväzkov za faktpry do r. 2002 nemá vplyv na DPH, tá musela byť vysporiadaná ešte vtedy. :)
Janarma
10.05.12,11:04
Myslím, že úhrada záväzkov za faktpry do r. 2002 nemá vplyv na DPH, tá musela byť vysporiadaná ešte vtedy. :)

Dakujem velmi pekne. No ja si pamatam (no nie som si ista), ze vtedy sa DPH odpocitala az po zaplateni DPH na vstupe. Je to tak, prosím?

Ale my nemame na 343 - vstup ziadnu "staru" neodpocitanu DPH. To asi z dovodu, ze vtedy "dovoz" sluzieb nepodliehal DPH rezimu????

Prosím, poradíte?
SilMar Group
10.05.12,11:06
§85/6 - na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na zdaniteľné plnenia uskutočnené do 30.4.2004 vrátane a ktorá sa vzťahuje na tovar dovezený do 30.4.2004 vrátane, sa vzťahujú doterajšie predpisy s výnimkou odpočítania dane viažucej sa na majetok, ktorú platiteľ môže odpočítať pri registrácii pre daň.

Ak si dobre pamätám, tak odpočet DPH pri starom zákone sa viazal na úhradu - odpčítať DPH sa dala, až keď bola dodávateľovi uhradená. Takže treba pozrieť starý zákon, čo tam bolo písané. Ale toto je z rakúskej spoločnosti - bola tam fakturovaná nejaká DPH?
Janarma
10.05.12,11:15
§85/6 - na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na zdaniteľné plnenia uskutočnené do 30.4.2004 vrátane a ktorá sa vzťahuje na tovar dovezený do 30.4.2004 vrátane, sa vzťahujú doterajšie predpisy s výnimkou odpočítania dane viažucej sa na majetok, ktorú platiteľ môže odpočítať pri registrácii pre daň.

Ak si dobre pamätám, tak odpočet DPH pri starom zákone sa viazal na úhradu - odpčítať DPH sa dala, až keď bola dodávateľovi uhradená. Takže treba pozrieť starý zákon, čo tam bolo písané. Ale toto je z rakúskej spoločnosti - bola tam fakturovaná nejaká DPH?


Nebola tam žiadna DPH... Ani CD nemam ziadne uctovane na 343 este zo starych rokov....

Aj som pozerala stary zakon o DPH, ale tam sa akoby "dovoz" sluzieb ani nespominal....

Tak neviem ako teraz postupovat.... Prosim, pomooooc, prosim.
marjankaj
10.05.12,11:21
Nebola tam žiadna DPH... Ani CD nemam ziadne uctovane na 343 este zo starych rokov....

Aj som pozerala stary zakon o DPH, ale tam sa akoby "dovoz" sluzieb ani nespominal....

Tak neviem ako teraz postupovat.... Prosim, pomooooc, prosim.
Pozri §48
SilMar Group
10.05.12,11:23
Ak si dobre pamatam, stary zakon neriešil samozdanenie, takže na tvojom mieste to prosto uhradím a neriešim DPH.
Janarma
10.05.12,11:25
Pozri §48


Dakujem pekne. len to je §, ktory riesi dovoz tovaru a my sme uhradili licencne sluzby. Tak ten sa na nas asi nevztahuje, alebo sa mylim, prosim?
SilMar Group
10.05.12,11:32
§2 starého zákona hovorí:
Na účely tohto zákona sa rozumie
a) tovarom hnuteľná vec, tepelná a elektrická energia, plyn a voda; za tovar sa nepovažujú peniaze s výnimkou bankoviek a mincí slovenskej meny, ak ich dodá výrobca Národnej banke Slovenska (ďalej len „národná banka“) alebo pri ich dovoze národnou bankou, a to pred ich emisiou,
d) službou každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru, dodaním stavby, prevodom a prechodom nehnuteľnosti; za službu sa považuje aj prevod práva, postúpenie práva alebo poskytnutie práva využiť vec a taktiež zdržanie sa konania za odplatu alebo strpenie konania alebo stavu za odplatu,

podľa mňa tie licencie spadajú pod d) a nie pod dovoz tovaru.
VeronikaB
10.05.12,11:35
Dobrý deň, mám takýto problém:
Ide o to, že nám (družstvu) vyfakturovali plynári vyúčtovanie plynu za obdobie od 1.10.2011 do 31.3.2012. Na faktúre neuvádzajú jednoznačne dátum dodania. Dátum vystavenia majú 23.4.2012 (a my berieme tento dátum ako dodanie). Nám do podniku došla faktúra 25.4.2012.
Túto režijnú faktúru účtujeme do mesiaca 4/2012.
Problém je v tom, že ja ešte prefakturovávam našim nájomcom toto vyúčtovanie.
No a – neviem aký dátum dodania mám dať ja na faktúru, ktorú posielam nájomcom. Normálne je, že ako dodanie dávam dátum – posledný deň odberného obdobia. Teda v tomto prípade by som dala dodanie 31.3.2012, a vystavenie 25.4.2012 (čím nedodržím 15 dňovú lehotu vystavenia od dodania, keďže som nemala podklad). ALE! Rozmýšľam, či by som nemala dať ako dodanie 23.4.2012 (teda dátum, kedy SPP vystavili vyúčtovaciu faktúru.)
Sranda je, že takéto vyúčtovacie faktúry nám budú chodiť ešte asi celý rok. A je mi proti srsti, aby som ešte aj napr. v septembri dávala dátum dodania 3/2012 a vystavenie 9/2012.
Za dobré rady ďakujem!
Tweety
10.05.12,11:37
Dobrý deň, mám takýto problém:
Ide o to, že nám (družstvu) vyfakturovali plynári vyúčtovanie plynu za obdobie od 1.10.2011 do 31.3.2012. Na faktúre neuvádzajú jednoznačne dátum dodania. Dátum vystavenia majú 23.4.2012 (a my berieme tento dátum ako dodanie). Nám do podniku došla faktúra 25.4.2012.
Túto režijnú faktúru účtujeme do mesiaca 4/2012.
Problém je v tom, že ja ešte prefakturovávam našim nájomcom toto vyúčtovanie.
No a – neviem aký dátum dodania mám dať ja na faktúru, ktorú posielam nájomcom. Normálne je, že ako dodanie dávam dátum – posledný deň odberného obdobia. Teda v tomto prípade by som dala dodanie 31.3.2012, a vystavenie 25.4.2012 (čím nedodržím 15 dňovú lehotu vystavenia od dodania, keďže som nemala podklad). ALE! Rozmýšľam, či by som nemala dať ako dodanie 23.4.2012 (teda dátum, kedy SPP vystavili vyúčtovaciu faktúru.)
Sranda je, že takéto vyúčtovacie faktúry nám budú chodiť ešte asi celý rok. A je mi proti srsti, aby som ešte aj napr. v septembri dávala dátum dodania 3/2012 a vystavenie 9/2012.
Za dobré rady ďakujem! AK to prefakturovávaš ďale, dodanie je v mesiaci,v ktorom vystavíš fa.
SilMar Group
10.05.12,11:41
pozri §19/3c - ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množsvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.
marjankaj
10.05.12,12:26
Dakujem pekne. len to je §, ktory riesi dovoz tovaru a my sme uhradili licencne sluzby. Tak ten sa na nas asi nevztahuje, alebo sa mylim, prosim?
Máš pravdu, o službách sa tam nehovorí. Ale ak nemáš doklad o tej DPH, tak si ju odpočítať aj tak nemôžeš. A po 10 rokoch ti to kontrolovať aj tak nemôžu. To nemusíš už ani faktúry archivovať.
Janarma
10.05.12,17:47
Máš pravdu, o službách sa tam nehovorí. Ale ak nemáš doklad o tej DPH, tak si ju odpočítať aj tak nemôžeš. A po 10 rokoch ti to kontrolovať aj tak nemôžu. To nemusíš už ani faktúry archivovať.


Ďakujem veľmi pekne. Takže nárok na odpočet nemám a DPH na výstupe by sa ma tiež žiadna nemala týkať pri úhrade licenčných služieb poskytnutých v rokoch 1999-2002, však?

Ste úžasní - veľká vďaka za pomoc!!!