fufu
10.05.12,15:05
Ahojte poradaci,
s.r.o., platca DPH, ma volne financne prostriedky a rozhodla sa nakupit investicne striebro. Investicne striebro nie je oslobodene od DPH ako napr. investicne zlato. Je mozne si uplatnit DPH na vstupe? Su 2 moznosti, nakup v tuzemsku s DPH 20% alebo nakup z EU od platcu DPH - samozdanenie.
Chcem len podotknut ze investicne striebro nebude sluzit na dalsi predaj, ale pojde do majetku spolocnosti... je mozne si uplatnit DPH? kam ho zaradit a ako odpisovat?
Dakujem za rady a postrehy :)
SilMar Group
10.05.12,13:23
Z hľadiska DPH - Nárok na odpočet DPH by som riešila podľa § 49/ 2 - platiteľ môže odpočítat od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. Teda základná otázka znie - za akým účelom bolo striebro nakúpené. Ak sa jedná o investíciu - s cieľom v budúcnosti predať a zarobiť na tom, pri predaji sa odvedie DPH.
Z pohľadu účtovníctva a v nadvaznosti s tým dane z príjmu - podľa mňa sa nejedná o odpisovaný majetok, ale o investíciu (účtovala by som na 069), ale žiadne odpisy by som neriešila - ani daňové, ani účtovné. Celá hodnota by vstúpila do nákladov až pri predaji striebra.
fufu
10.05.12,13:47
SilMar, dakujem za odpoved, DPH si mi potvrdila, ako som cakal. Co sa tyka majetku, vyzera to, ze naozaj nie je odpisovatelne ani danovo, ani uctovne tak ako v pripade financnych investicii alebo umeleckych diel.
anetkabaletka
15.05.12,21:15
Ahojte,
prosím Vás, ako mám rozumieť ods.5 a) §67?
Ak s.r.o. nakúpila invest.zlato od výrobcu s DPH, zaúčtovala ho na účet 069, tak si môže tú DPH odpočítať? A keď ho bude niekedy v budúcnosti - možno o päť rokov predávať, tak ho predá bez DPH?
SilMar Group
16.05.12,08:00
Ahojte,
prosím Vás, ako mám rozumieť ods.5 a) §67?
Ak s.r.o. nakúpila invest.zlato od výrobcu s DPH, zaúčtovala ho na účet 069, tak si môže tú DPH odpočítať? A keď ho bude niekedy v budúcnosti - možno o päť rokov predávať, tak ho predá bez DPH?

Pri investičnom zlate je to trošku zložitejšie - nespráva sa ako štandardný tovar. Výrobca i.zlata sa môže rozhodnúť, či bude dodávať zlato s DPH alebo oslobodené. (§67/4). Ak sa takto výrobca rozhodne, je povinný informovať o tom svojho odberateľa a uviesť to na faktúre (§71/7), pretože tu sa daňová povinnosť prenáša na kupujúceho a ten je povinný daň odviesť §69/10 a zároveň má nárok na odpočet dane §49/2b a §51/1b - teda urobí tzv. samozdanenie.
Pri predaji takéhoto investičného zlata potom fakturujete bez DPH, pretože je to už dodanie i. zlata oslobodené od dane. Pokiaľ viem, tak rozhodnúť, či dodávať s alebo bez DPH sa môže len výrobca.