Ekonomka-SR
10.05.12,20:16
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu a pomoc.
Neviete, nemáte skúsenosti ako je to s návrhom na vklad záložného práva.
Idem kupovať pozemok cez PSS, byt chcem založiť (v mojom vlastníctve).
PSS už schválila zmluvy, s nimi mám ísť na kataster a dať návrh na vklad záložného práva na byt, kt. vlastním (úver ručím plombou na byt).
Neviete, kedy banka pošle peniaze? Keď dám návrh na vklad, dá mi kataster nejaké potvrdenie, že som podala návrh a banka mi pošle peniaze. Alebo treba čakať nejakú lehotu a pod.
ďakujem
som už z toho na nervy
robertkozich
10.05.12,18:37
ja som mal v slsp a s opeciatkovanym navrhom z katastra som siel do banky a do 24hod som mal peniaze na ucte
Ekonomka-SR
10.05.12,18:42
ja som mal v slsp a s opeciatkovanym navrhom z katastra som siel do banky a do 24hod som mal peniaze na ucte

a nečakal si 30 dní na plombu. Neviem či si rozumieme. Ja mám na myslí návrh na vklad záložného práva. T. z. , že chcem od banky peniaze, ale musím založiť byt.
A na kataster si dával aj zmluvy aj návrh? To Ti dala banka?
danushka
10.05.12,18:43
Na túto otázku Ti najlepšie odpovie PSS.
Niektorá banka čaká na zápis záložného práva na LV a niektorej banke / poskytovateľovi úveru postačí zavkladovanie záložného práva.
Ale postup vyplácania by mal byť detajlne opísaný aj v úverovej zmluve.
Nie je to tam?
Ekonomka-SR
10.05.12,18:48
[QUOTE=danushka;2058909]Na túto otázku Ti najlepšie odpovie PSS.
Niektorá banka čaká na zápis záložného práva na LV a niektorej banke / poskytovateľovi úveru postačí zavkladovanie záložného práva.
Ale postup vyplácania by mal byť detajlne opísaný aj v úverovej zmluve.
Nie je to tam?

a nevies poradiť este . Ide o to, že máme s realitkou rezervačnú zmluvu. A v nej je uvedené, "že do 60 dní musí byť spísaná Kúpna zmluva, kt. predmetom bude prevod vl. práva na nového vlastníka a úhrada predávajúcemu". Teraz mám strach, či aj tá úhrada musí byť do 60 dní, či to z rezervačnej zmluvy (tak ako som to uviedla) , či to vvyplýva. Mám strach, že sa to nestíhne a zaplatím ešte aj pokutu a zostanem bez pozemku.
buchač
10.05.12,18:51
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu a pomoc.
Neviete, nemáte skúsenosti ako je to s návrhom na vklad záložného práva.
...mám...
Idem kupovať pozemok cez PSS, byt chcem založiť (v mojom vlastníctve).
PSS už schválila zmluvy, s nimi mám ísť na kataster a dať návrh na vklad záložného práva na byt, kt. vlastním (úver ručím plombou na byt).
Neviete, kedy banka pošle peniaze? Keď dám návrh na vklad, dá mi kataster nejaké potvrdenie
...pošle do tých 30 dní ( dľa zákona) príslušný doklad ...
, že som podala návrh a banka mi pošle peniaze. Alebo treba čakať nejakú lehotu a pod.
ďakujem
som už z toho na nervy

PSS posiela peniaze po splnení všetkých náležitostí na účet do 10 pracovných dní .
danushka
10.05.12,18:54
a nevies poradiť este . Ide o to, že máme s realitkou rezervačnú zmluvu. A v nej je uvedené, "že do 60 dní musí byť spísaná Kúpna zmluva, kt. predmetom bude prevod vl. práva na nového vlastníka a úhrada predávajúcemu". Teraz mám strach, či aj tá úhrada musí byť do 60 dní, či to z rezervačnej zmluvy (tak ako som to uviedla) , či to vvyplýva. Mám strach, že sa to nestíhne a zaplatím ešte aj pokutu a zostanem bez pozemku.

Vybavuje sa úver ?
Je v rezervačnej zmluve uvedená aj pokuta za nesplnenie podmienok RZ?

Nedali ste si do RZ dojednanie o tom, že ak nebude poskytnutý úver bankou, tak sa na tento dôvod pokuta nevzťahuje?
Ekonomka-SR
10.05.12,18:56
PSS posiela peniaze po splnení všetkých náležitostí na účet do 10 pracovných dní .

čiže nestačí iba zavkladovanie záložného práva na katastri? Ako dlho Ti trvalo dokial si vybavil úver od podania žiadosti až do dostatia penazí na účet. Kedy pošlú 80% a kedy 20%. Dík
Ekonomka-SR
10.05.12,19:02
Vybavuje sa úver ?
Je v rezervačnej zmluve uvedená aj pokuta za nesplnenie podmienok RZ?

Nedali ste si do RZ dojednanie o tom, že ak nebude poskytnutý úver bankou, tak sa na tento dôvod pokuta nevzťahuje?

áno, je tam pokuta, ak sa neuzavrie Kúpna zmluva. Ale v Rez. zmluve je uvedené, len že sa musí uzavrieť KZ do 60 dní, predmetom kt. bude prevod vlastníctva k nehnuteľnosti za kúpnu cenu.
Je z toho zrejmé, že do 60 dní to má byť aj uhradené?
áno vybavuje sa úver v PSS, povedali mi, že za 30 dní od podania žiadosti budem mať peniaze a len zmluvy vyhotovovali cez 3 týždne.
buchač
10.05.12,19:03
čiže nestačí iba zavkladovanie záložného práva na katastri? Ako dlho Ti trvalo dokial si vybavil úver od podania žiadosti až do dostatia penazí na účet. Kedy pošlú 80% a kedy 20%. Dík
....júúúúúj .....už si celkom nepamätám.....zo tri roky je tomu nazad ...

Ale cca 2 mesiace ...????...so všetkým všudy ...

Moja PSS poradkyňa povypisovala papiere , ja som pobehal na kataster , kde to trvá najdlhšie ......atď...
Najprv dala PSS tých 80 % a potom zvyšok ...
danushka
10.05.12,19:06
čiže nestačí iba zavkladovanie záložného práva na katastri? Ako dlho Ti trvalo dokial si vybavil úver od podania žiadosti až do dostatia penazí na účet. Kedy pošlú 80% a kedy 20%. Dík

Ekonomka, ak máš istotu vybevania úveru, resp. ak Ti úver odklepli, s RK si dohodnite dodatok k RZ o dojednaní platobných podmienok podľa toho ako budú uvoľené peniaze od posyktovateľa úveru. Seriózna RK komunikuje aj s poskytovateľom úveru a dojednáva podmienky tak, aby všetky strany boli chránené.
danushka
10.05.12,19:09
áno, je tam pokuta, ak sa neuzavrie Kúpna zmluva. Ale v Rez. zmluve je uvedené, len že sa musí uzavrieť KZ do 60 dní, predmetom kt. bude prevod vlastníctva k nehnuteľnosti za kúpnu cenu.
Je z toho zrejmé, že do 60 dní to má byť aj uhradené?
áno vybavuje sa úver v PSS, povedali mi, že za 30 dní od podania žiadosti budem mať peniaze a len zmluvy vyhotovovali cez 3 týždne.

No ak je to takto formulované, tak zrejmý je len fakt uzatvorenia KZ a nie platobné podmienky.
Dbajte pri podpise KZ na to, aby lehoty peňažného plnenia boli viazané na uvoľnenie peňazí poskytovateľom úveru.
robertkozich
11.05.12,04:52
a nečakal si 30 dní na plombu. Neviem či si rozumieme. Ja mám na myslí návrh na vklad záložného práva. T. z. , že chcem od banky peniaze, ale musím založiť byt.
A na kataster si dával aj zmluvy aj návrh? To Ti dala banka?
Ja neviem ako to je s PSS ale banky su prepojene s katastrom..tak staci navrh na vklad a je to. netreba cakat na plombu pokym bude zapisana tarcha v prospech PSS...staci ten navrh vkladu
mixaela
15.06.12,11:14
dobry den,
rada by som ozivila danu temu, ale s tym, ze by som si zvolila moznost zavkladovania zalozneho prava cez zaruceny elektronicky podpis..., samozrejme kvoli poplatkom.
ide mi nielen o usporu casu, ale samozrejme i financii..
chcela by som sa opytat, ci taketo sluzby mozu v danom pripade poskytovat len notari, alebo aj ludia, ktori vlastnia ZEP?
dik za postrehy
Mária27
16.06.12,11:35
Spravovací poriadok pre kataster (Vyhl. 22/2010 ) v § 6 odkazuje na zákon o elektronickom podpise.
(1) Pri prijímaní podaní urobených elektronickými prostriedkami sa postupuje podľa osobitných predpisov.2)
2) Zamestnanec katastrálneho úradu vyhotoví tlačovú podobu podania podľa § 2 ods. 3 písm. a) a c) urobeného elektronickými prostriedkami a zaeviduje ho; to neplatí, ak autorizované programové vybavenie umožňuje uchovávanie elektronicky.
(3) Elektronické adresy, na ktorých prijímajú katastrálne úrady a správy katastra podania podľa odseku 1, sa uverejňujú na webovom sídle Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky.

------
2) § 2 až 5, § 27 až 29 zákona č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
jerry23
04.10.12,12:35
dobry den, ja sa chcem opytat, musim v mieste nehnutelnosti ist na kataster, pri navrhu na vklad zalozneho prava, alebo mozem ist aj na centralny kataster do BA?
Haga
16.10.12,15:16
zdravim, pri navrhu na vklad ZP treba ist na kataster v mieste nehnutelnosti