Martin Karas
10.05.12,22:23
Zdravím. Dodnes (10.5. - posledný deň kedy je daňový úrad povinný vrátiť vzniknutý preplatok na dani z príjmu FO) mi neprišiel preplatok. Mám sa ísť spýtať na DÚ tých "super úžasných a milých" tiet alebo mám ešte pár dní počkať? Daňový úrad je vraj povinný zaplatiť úrok z omeškania každému daňovníkovi, ktorému do spomínaného dátumu nevrátil daňový preplatok 10% zo sumy preplatku. Hmm?
srska
10.05.12,20:26
Zdravím. Dodnes (10.5. - posledný deň kedy je daňový úrad povinný vrátiť vzniknutý preplatok na dani z príjmu FO) mi neprišiel preplatok. Mám sa ísť spýtať na DÚ tých "super úžasných a milých" tiet alebo mám ešte pár dní počkať? Daňový úrad je vraj povinný zaplatiť úrok z omeškania každému daňovníkovi, ktorému do spomínaného dátumu nevrátil daňový preplatok 10% zo sumy preplatku. Hmm?a čo keď zo štátnej kasy to poukázali 10.05.2012 a ty to na svojom účte uvidíš až 12.05.2012?
veronikasad
10.05.12,20:27
Odpoveď máš tu

http://www.porada.sk/t193571-vratenie-preplatku-na-daniach-2012-a.html#post2058994

Lehota na vrátenie preplatku je 40 kal. dní od termínu na podanie DP - moji klienti už dnes peniaze dostali. Ak ti do pondelku neprídu, treba sa informovať u správcu dane.

Posledný deň je 12.5. (termín bol 2.4.)
Martin Karas
10.05.12,20:30
mne nejde o tie "penále"..aj tak by to šlo z peňazí nás všetkých - ja som v podstate veľmi nepriamo narážal na tuposť a debilitu celého slovenského systému. Pán Mikloš spravil miliardovú škodu a ešte sa ako kretén usmieva do kamier. Ja nemám tisíce eur ako on. Som študent VŠ - vyšiel mi celkom pekný preplatok na dani a potrebujem peniaze na školu :) a čakám na ne už dlho. toď vsio
veronikasad
10.05.12,20:53
mne nejde o tie "penále"..aj tak by to šlo z peňazí nás všetkých - ja som v podstate veľmi nepriamo narážal na tuposť a debilitu celého slovenského systému. Pán Mikloš spravil miliardovú škodu a ešte sa ako kretén usmieva do kamier. Ja nemám tisíce eur ako on. Som študent VŠ - vyšiel mi celkom pekný preplatok na dani a potrebujem peniaze na školu :) a čakám na ne už dlho. toď vsio
Prečo nepodpíšeš u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov - nemusíš čakať na preplatky do mája.
Martin Karas
11.05.12,07:41
Dnes som mal cestu okolo daňového úradu tak som sa išiel spýtať a stretol som sa s "príjemnou" pani, ktorá si s nadšením vypočula môj problém, zdrbala ma že otravujem kvôli kravinám a povedala mi (doslova sa so mnou hádala) že daňový úrad má zo zákona povinnosť najneskôr do 25.mája. Keď som jej povedal, že nie je to náhodou do 10.5. (teda 12.5.) tak podľa nej si vymýšľam a som veľmi múdry. Vrešťala po mne, urazila ma. Ešteže si pamätám jej meno. Budem sa sťažovať.
veronikasad
11.05.12,07:44
Dnes som mal cestu okolo daňového úradu tak som sa išiel spýtať a stretol som sa s "príjemnou" pani, ktorá si s nadšením vypočula môj problém, zdrbala ma že otravujem kvôli kravinám a povedala mi (doslova sa so mnou hádala) že daňový úrad má zo zákona povinnosť najneskôr do 25.mája. Keď som jej povedal, že nie je to náhodou do 10.5. (teda 12.5.) tak podľa nej si vymýšľam a som veľmi múdry. Vrešťala po mne, urazila ma. Ešteže si pamätám jej meno. Budem sa sťažovať.
Martin, dnes nie je stránkový deň - ku správcovi dane si sa nedostal. Prečo to riešiš na podatelni ?
Martin Karas
11.05.12,07:51
Martin, dnes nie je stránkový deň - ku správcovi dane si sa nedostal. Prečo to riešiš na podatelni ?

Nebol som na podateľni. Šiel som tuším na druhé poschodie (podľa mena) a narazil som tam pri dverách na jednu pani, ktorá sa ma pýtala, že čo potrebujem. Tak som jej vysvetlil a následne mi povedala horeuvedené.
veronikasad
11.05.12,07:54
Nebol som na podateľni. Šiel som tuším na druhé poschodie (podľa mena) a narazil som tam pri dverách na jednu pani, ktorá sa ma pýtala, že čo potrebujem. Tak som jej vysvetlil a následne mi povedala horeuvedené.
Len tvoja správkyňa dane ti dá odpoveď (v stránkových hodinách) kedy, resp. kedy ti bol alebo nebol preplatok vrátený.
Mohol si požiadať posledného zamestnávatela o vykonanie RZD a preplatky by si už mal dávno na účte
Martin Karas
11.05.12,07:58
Len tvoja správkyňa dane ti dá odpoveď (v stránkových hodinách) kedy, resp. kedy ti bol alebo nebol preplatok vrátený.
Mohol si požiadať posledného zamestnávatela o vykonanie RZD a preplatky by si už mal dávno na účte

Mne to takto vyhovuje, že mi daň chodí v apríli/máji :) Len keby neboli tieto problémy.
veronikasad
11.05.12,07:59
Mne to takto vyhovuje, že mi daň chodí v apríli/máji :) Len keby neboli tieto problémy.
Tak už jeden-dva dni počkáš aj bez tých cirkusov. Situáciu na DU nemohli veľmi ovplyvniť samotní pracovníci DU. Sťažnosti adresuj inde.
Martin Karas
11.05.12,08:39
Tak už jeden-dva dni počkáš aj bez tých cirkusov. Situáciu na DU nemohli veľmi ovplyvniť samotní pracovníci DU. Sťažnosti adresuj inde.

Tu nejde o sťažnosť ohľadom dane. Ja sa budem sťažovať na dotyčnú, ktorá po mne kričala, správala sa arogantne, povýšenecky - mal som pocit, že mi strelí facku. A to mi iba stačila odpoveď: dnes nerobia, príďte v pondelok. Ja tiež pracujem na mieste, kde sa stretávam s obrovským množstvom ľudí a aj keď nemám náladu tak nikdy sa nesprávam k zákazníkom takto arogantne. A s dotyčnou pani som už jeden problém mal. Ak nevie zvládať stres v práci nech dá výpoveď!?!
ivka70
11.05.12,08:45
Tu nejde o sťažnosť ohľadom dane. Ja sa budem sťažovať na dotyčnú, ktorá po mne kričala, správala sa arogantne, povýšenecky - mal som pocit, že mi strelí facku. A to mi iba stačila odpoveď: dnes nerobia, príďte v pondelok. Ja tiež pracujem na mieste, kde sa stretávam s obrovským množstvom ľudí a aj keď nemám náladu tak nikdy sa nesprávam k zákazníkom takto arogantne. A s dotyčnou pani som už jeden problém mal. Ak nevie zvládať stres v práci nech dá výpoveď!?!

To si mal riesit na mieste a okamzite sa stazovat jej nadriadenemu.
veronikasad
11.05.12,08:47
Pre zaujímavosť - daj, s ktorou správkyňou DU si mal konflikt ...
Martin Karas
11.05.12,08:51
To si mal riesit na mieste a okamzite sa stazovat jej nadriadenemu.

To je pravda, ale ponáhľal som sa a bol som v takom šoku. Fakt. Ja som sa bál že mi strelí facku. Ja ju na jednej strane chápem, že toho teraz majú veľa ale vravím, ak nevie zvládať stres nech dá výpoveď a ide robiť do kľudnejšej roboty.
srska
11.05.12,08:58
Tu nejde o sťažnosť ohľadom dane. Ja sa budem sťažovať na dotyčnú, ktorá po mne kričala, správala sa arogantne, povýšenecky - mal som pocit, že mi strelí facku. A to mi iba stačila odpoveď: dnes nerobia, príďte v pondelok. Ja tiež pracujem na mieste, kde sa stretávam s obrovským množstvom ľudí a aj keď nemám náladu tak nikdy sa nesprávam k zákazníkom takto arogantne. A s dotyčnou pani som už jeden problém mal. Ak nevie zvládať stres v práci nech dá výpoveď!?!
martin, nepoznáš riešenie na takéto situácie?
nevieš, že dotyčná ma aj nadriadenú osobu?
potom čo sa tu sťažuješ?
srska
11.05.12,09:00
Zdravím. Dodnes (10.5. - posledný deň kedy je daňový úrad povinný vrátiť vzniknutý preplatok na dani z príjmu FO) mi neprišiel preplatok. Mám sa ísť spýtať na DÚ tých "super úžasných a milých" tiet alebo mám ešte pár dní počkať? Daňový úrad je vraj povinný zaplatiť úrok z omeškania každému daňovníkovi, ktorému do spomínaného dátumu nevrátil daňový preplatok 10% zo sumy preplatku. Hmm?a ešte k téme - nemáš náhodou nedoplatok na dani?;) potom čakáš márne
srska
11.05.12,09:04
ešte k tým 10% - to je ročná úroková sadzba a nie 10% z prípadného preplatku;)
Tweety
11.05.12,09:14
a ešte k téme - nemáš náhodou nedoplatok na dani?;) potom čakáš márne
ALebo aj máš preplatok, ale si zabudol uviesť, že oň žiadaš.....
Martin Karas
11.05.12,09:16
martin, nepoznáš riešenie na takéto situácie?
nevieš, že dotyčná ma aj nadriadenú osobu?
potom čo sa tu sťažuješ?

srska ja sa tu nesťažujem. Ja sa budem sťažovať na daňovom úrade. Vravím, nemal som čas a bol som šokovaný s jej správania, že ma to ani nenapadlo ísť za jej nadriadeným.
veronikasad
11.05.12,09:17
srska ja sa tu nesťažujem. Ja sa budem sťažovať na daňovom úrade. Vravím, nemal som čas a bol som šokovaný s jej správania, že ma to ani nenapadlo ísť za jej nadriadeným.
ktorá to bola správkyňa ?
Martin Karas
11.05.12,09:18
ALebo aj máš preplatok, ale si zabudol uviesť, že oň žiadaš.....

Mám preplatok na 100%. A pozeral som si fotokópiu daňového priznania a mám všetky položky správne vyplnené (podpisy, o čo žiadam, dátum a pod.)
Martin Karas
11.05.12,09:19
ktorá to bola správkyňa ?

To si nechám pre seba radšej.
veronikasad
11.05.12,09:19
Mám preplatok na 100%. A pozeral som si fotokópiu daňového priznania a mám všetky položky správne vyplnené (podpisy, o čo žiadam, dátum a pod.)
aj čitatelné číslo účtu ?
Martin Karas
11.05.12,09:23
ešte k tým 10% - to je ročná úroková sadzba a nie 10% z prípadného preplatku;)

Čo som sa dočítal, tak penále sú trojnásobok aktuálnej úrokovej sadzby ECB resp. ak tento súčin nedosahuje 10% tak penále sú 10% za každý deň omeškania.
Martin Karas
11.05.12,09:24
aj čitatelné číslo účtu ?

áno, 2x som ho kontroloval. Daňové priznanie síce bolo vyplnené elektronicky ale číslo účtu som tam dopisoval ja. Začiernil som políčko poštovým poukazom a zakrížikoval som políčko na účet.
Tweety
11.05.12,09:25
áno, 2x som ho kontroloval. Daňové priznanie síce bolo vyplnené elektronicky ale číslo účtu som tam dopisoval ja. Začiernil som políčko poštovým poukazom a zakrížikoval som políčko na účet.
Poštovým poukazom, a zakrúžkovať účet, tak to majú terazky dilemu, lebo to sú dve rozličné možnosti.
srska
11.05.12,09:27
Čo som sa dočítal, tak penále sú trojnásobok aktuálnej úrokovej sadzby ECB resp. ak tento súčin nedosahuje 10% tak penále sú 10% za každý deň omeškania.
z §79 563/2009:
...
Pri výpočte úroku sa použije trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma daňového preplatku podľa tohto zákona vrátená; ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte úroku sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 10 %. Úrok sa priznáva za každý deň omeškania.
srska
11.05.12,09:27
Poštovým poukazom, a zakrúžkovať účet, tak to majú terazky dilemu, lebo to sú dve rozličné možnosti.a sme doma:)
veronikasad
11.05.12,09:28
Čo som sa dočítal, tak penále sú trojnásobok aktuálnej úrokovej sadzby ECB resp. ak tento súčin nedosahuje 10% tak penále sú 10% za každý deň omeškania.
zrejme si chýbal na hodine, keď ste preberali výpočet denného úroku z ročnej úrokovej sadzby.
Martin Karas
11.05.12,09:30
a sme doma:)

Ja som mal pôvodne krížik pri poštovom poukaze. Ale toto políčko som začiernil a dal krížik pri "na účet" a tetuša pri odovzdávaní ho pre istotu pretrela zatieratkom. Čiže jediný krížik, krúžok, bodka, čiarka alebo neviem čo tam bolo, bolo pri účte :)
srska
11.05.12,09:30
áno, 2x som ho kontroloval. Daňové priznanie síce bolo vyplnené elektronicky ale číslo účtu som tam dopisoval ja. Začiernil som políčko poštovým poukazom a zakrížikoval som políčko na účet.2x ti preplatok nepošlú:)
Tweety
11.05.12,09:31
2x ti preplatok nepošlú:)
Možno dilemu vyriešia 50:50.( ale tomu neverím:---) Ale v každom prípade pochybil.
Martin Karas
11.05.12,09:33
zrejme si chýbal na hodine, keď ste preberali výpočet denného úroku z ročnej úrokovej sadzby.

mne výpočty nikdy nešli a nehanbím sa za to...som dobrý v niečom inom :)
Martin Karas
11.05.12,09:35
Možno dilemu vyriešia 50:50.( ale tomu neverím:---) Ale v každom prípade pochybil.

Takto isto som to spravil s daňovým priznaním známeho (ktoré som odovzdával za neho) a jemu prišli peniaze na účet už cca pred týždňom.
Tweety
11.05.12,09:38
Takto isto som to spravil s daňovým priznaním známeho (ktoré som odovzdával za neho) a jemu prišli peniaze na účet už cca pred týždňom.
ALe spravil si to nesprávne, jasne malo byť určené, či poštovým poukazom, alebo na účet. Takže skús zavolať správkyňu a informuj sa, prečo začo,( veď sa tiež môžu rozhodnúť, ako daň vyrovnajú,či? :---)
Martin Karas
11.05.12,09:42
ALe spravil si to nesprávne, jasne malo byť určené, či poštovým poukazom, alebo na účet. Takže skús zavolať správkyňu a informuj sa, prečo začo,( veď sa tiež môžu rozhodnúť, ako daň vyrovnajú,či? :---)

Takto mi to povedala tetuša, ktorej som to odovzdával - povedal som jej, že by som to chcel radšej na účet ako poštovým poukazom. A presne ten istý postup (zatretie "poštovým poukazom" a označenie "na účet") mal aj kamarát na daň. priznaní - pred mojimi očami to robila a jemu peniaze prišli.
veronikasad
11.05.12,09:43
Takto isto som to spravil s daňovým priznaním známeho (ktoré som odovzdával za neho) a jemu prišli peniaze na účet už cca pred týždňom.
Martin, "zopár" DP som už za svojej praxe urobila. Každý správca dane má iný systém (a rozdielny počet daňovníkov), ktorým musí spracovať vrátenie preplatku. Pri väčšom počte vracajú buď podľa abecedy, alebo podľa dátumu odovzdania DP. Ak tvoj kamartát nepatrí k tej istej správkyni, preto ten posun v čase vrátenia
Tweety
11.05.12,09:45
Takto mi to povedala tetuša, ktorej som to odovzdával - povedal som jej, že by som to chcel radšej na účet ako poštovým poukazom. A presne ten istý postup (zatretie "poštovým poukazom" a označenie "na účet") mal aj kamarát na daň. priznaní - pred mojimi očami to robila a jemu peniaze prišli.
Tá tetuša to teda neurobila správne, ale ako som už uviedla, informuj sa priamo u zdroja, povedz, že si to tam neurčil celkom správne, a že čo a ako, či preto meškajú.
Martin Karas
11.05.12,09:45
Martin, "zopár" DP som už za svojej praxe urobila. Každý správca dane má iný systém (a rozdielny počet daňovníkov), ktorým musí spracovať vrátenie preplatku. Pri väčšom počte vracajú buď podľa abecedy, alebo podľa dátumu odovzdania DP. Ak tvoj kamartát nepatrí k tej istej správkyni, preto ten posun v čase vrátenia

Ja chápem, len dúfam, že mi to príde čoskoro - treba platiť za školu. Ale ďakujem za informácie a rady :)
Martin Karas
11.05.12,09:47
Tá tetuša to teda neurobila správne, ale ako som už uviedla, informuj sa priamo u zdroja, povedz, že si to tam neurčil celkom správne, a že čo a ako, či preto meškajú.

Vďaka za radu, v pondelok si buď zavolám alebo sa tam rovno zastavím.
Tweety
11.05.12,09:49
a prečo nie ešte dnes? šak tlf. fungujú a ide o tvoje peniaze
kn-alka
11.05.12,09:49
v každom prípade treba počkať do pondelka, na účet ti môžu nabehnúť peniažky aj niekedy večer. Už bolo spomínané, že termín je do 12.05.2012, takže reklamovať môžeš až po tomto dátume.
Tweety
11.05.12,09:50
a prečo nie ešte dnes? šak tlf. fungujú a ide o tvoje peniaze

AK dnes zavoláš, môžete to ihneď aj vyriešiť a peniažky máš o jeden deň skôr.
Martin Karas
11.05.12,09:53
a prečo nie ešte dnes? šak tlf. fungujú a ide o tvoje peniaze

AK dnes zavoláš, môžete to ihneď aj vyriešiť a peniažky máš o jeden deň skôr.

Dnes majú vraj nestránkový deň.
kn-alka
11.05.12,09:53
Spýtať sa, či je všetko OK a informovať sa môže kekykoľvek, ale "reklamovať",prečo preplatok nedostal, môže až v pondelok :)
Tweety
11.05.12,09:54
Dnes majú vraj nestránkový deň.
Ale zavolať môžeš.
kn-alka
11.05.12,09:56
Mimochodom, ak mali nejaké nejasnosti na DÚ, tak sa tetušky ozvali telefonicky alebo poslali predvolanie na doplnenie, príp. vysvetlenie.

Minulý týždeň som mala 2 prípady, kedy si predvolali daňovníka na doplnenie údajov, jeden menil trvalý pobyt a keďže žiadal preplatok poslať poštovou poukážkou, vyzvali ho na upresnenie adresy, a druhý prípad bol, že chýbalo potvrdenie zo školy dieťaťa, na ktoré sa žiadal daňový bonus.

Takže, ak boli nejaké problémy s daňovým priznaním, tetušky by sa už ozvali.
Martin Karas
11.05.12,09:58
Ale zavolať môžeš.

Nikto mi to nedvíha :)
Martin Karas
11.05.12,09:59
Mimochodom, ak mali nejaké nejasnosti na DÚ, tak sa tetušky ozvali telefonicky alebo poslali predvolanie na doplnenie, príp. vysvetlenie.

Minulý týždeň som mala 2 prípady, kedy si predvolali daňovníka na doplnenie údajov, jeden menil trvalý pobyt a keďže žiadal preplatok poslať poštovou poukážkou, vyzvali ho na upresnenie adresy, a druhý prípad bol, že chýbalo potvrdenie zo školy dieťaťa, na ktoré sa žiadal daňový bonus.

Takže, ak boli nejaké problémy s daňovým priznaním, tetušky by sa už ozvali.

No mne sa nikto neozval ani nič :)
Katy a R
11.05.12,10:12
No mne sa nikto neozval ani nič :)
Keď sa nikto nezval z DU - tak to máš dobre .. a DU určite v termíne vyplatí - ešte furt nie je 12.teho;) (nebudú platiť penále, lebo to by museli zo zákona!)
A nevyplácajú to v jednom termíne.. podľa toho, ako stíhajú. (napr u nás 3.5. a 9.5. som videla už pripísané na účte. a napr poštou prišlo už v pondelok.
A tiež nezabudni, že aj banky môžu rôzne pripisovať platbu. :confused:
- nemáš tam ozaj prečo chodiť! - iba čo si tlak zvyšuješ :D http://www.porada.sk/t192715-vratenie-dani-kedy.html#post2045545
Martin Karas
11.05.12,10:30
Keď sa nikto nezval z DU - tak to máš dobre .. a DU určite v termíne vyplatí - ešte furt nie je 12.teho;) (nebudú platiť penále, lebo to by museli zo zákona!)
A nevyplácajú to v jednom termíne.. podľa toho, ako stíhajú. (napr u nás 3.5. a 9.5. som videla už pripísané na účte. a napr poštou prišlo už v pondelok.
A tiež nezabudni, že aj banky môžu rôzne pripisovať platbu. :confused:
- nemáš tam ozaj prečo chodiť! - iba čo si tlak zvyšuješ :D http://www.porada.sk/t192715-vratenie-dani-kedy.html#post2045545

No dúfam, že to dnes príde. :) Ešte ma napadla jedna vec - ja som za rok 2011 vyhral dve výhry - jedna v hodnote 400€ a druhá v hodnote 500€. Ale keďže som zarobil za minulý rok "iba" 1000€ v hrubom - daň by som platiť nemal. Možno aj pre toto to mešká.
tuta
11.05.12,11:08
ale z výhier daň platíš, tam nie je nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky
Xanti
11.05.12,11:11
No dúfam, že to dnes príde. :) Ešte ma napadla jedna vec - ja som za rok 2011 vyhral dve výhry - jedna v hodnote 400€ a druhá v hodnote 500€. Ale keďže som zarobil za minulý rok "iba" 1000€ v hrubom - daň by som platiť nemal. Možno aj pre toto to mešká.
No vera hej, ako sa píše,
daň z výhier platíš. Teda máš zle vyplnené daňové priznanie, zrejme. A preplatok nebude ako očakávaš skoro 200 eur ale len dákych 20 eur.
veronikasad
11.05.12,11:13
No dúfam, že to dnes príde. :) Ešte ma napadla jedna vec - ja som za rok 2011 vyhral dve výhry - jedna v hodnote 400€ a druhá v hodnote 500€. Ale keďže som zarobil za minulý rok "iba" 1000€ v hrubom - daň by som platiť nemal. Možno aj pre toto to mešká.
aký typ DP si podával ?

A sme asi doma - DP máš zle spracované, preplatok dane zo závislej činnosti bol započítaný na nedoplatok dane z výhry (§ 8) a žiadny preplatok ti nevrátia.
Príjem z výhry je pasívny príjem, kde nie je možné uplatniť NČZD.
Martin Karas
11.05.12,11:35
aký typ DP si podával ?

A sme asi doma - DP máš zle spracované, preplatok dane zo závislej činnosti bol započítaný na nedoplatok dane z výhry (§ 8) a žiadny preplatok ti nevrátia.
Príjem z výhry je pasívny príjem, kde nie je možné uplatniť NČZD.

Tak prečo mi na daňovom úrade tvrdili, že ja daň z výhry platiť nebudem? Som študent VŠ denného štúdia. Ja sa do týchto daňových vecičiek nerozumiem, tak som sa bol pekne niekedy vo februári pýtať na daňovom, povedal som im, že som vyhral veci v hodnote 900€, som študent VŠ denného štúdia a môj príjem za minulý rok bol cca 1000€ brutto.
veronikasad
11.05.12,11:42
Tak prečo mi na daňovom úrade tvrdili, že ja daň z výhry platiť nebudem? Som študent VŠ denného štúdia. Ja sa do týchto daňových vecičiek nerozumiem, tak som sa bol pekne niekedy vo februári pýtať na daňovom, povedal som im, že som vyhral veci v hodnote 900€, som študent VŠ denného štúdia a môj príjem za minulý rok bol cca 1000€ brutto.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)



(2) Od dane sú oslobodené aj

...
l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov, 56) a obdobné výhry zo zahraničia
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),

čo nie je tvoj prípad. Či si alebo nie si študentom denného štúdia nemá na zdaňovanie žiadny vplyv. Zmena v zákona (zdaňovanie pasívneho príjmu) platí od 1.1.2011 a tvoj účtovník (bývalý pracovník DU) ju asi nepostrehol.
Martin Karas
11.05.12,11:52
hmm..ja som z toho jeleň. Na daňovom aj môj "účtovník" mi povedali, že ak som nezarobil viac ako 2000 eur aj nejaké drobné tak daň platiť nemusím a vrátia mi preplatok :) no vidím to tak, že tam v pondelok pre istotu pôjdem. Ale keby som to mal zle vyplnené, tak by ma nekontaktovali?
veronikasad
11.05.12,11:56
hmm..ja som z toho jeleň. Na daňovom aj môj "účtovník" mi povedali, že ak som nezarobil viac ako 2000 eur aj nejaké drobné tak daň platiť nemusím a vrátia mi preplatok :) no vidím to tak, že tam v pondelok pre istotu pôjdem. Ale keby som to mal zle vyplnené, tak by ma nekontaktovali?
Tvoj príjem prekročil 1/2 NČZD, nie je možné uplatniť zdaňovanie podľa § 46 ZoDzP. NČZD bola v roku 2011 znížená oproti roku 2010 (v roku 2010 aby si sa do tejto sumy zmestil).
Martin Karas
11.05.12,11:59
Tvoj príjem prekročil 1/2 NČZD, nie je možné uplatniť zdaňovanie podľa § 46 ZoDzP. NČZD bola v roku 2011 znížená oproti roku 2010 (v roku 2010 aby si sa do tejto sumy zmestil).

Ten príjem sa počíta v hrubom či čistom? Idem si pozrieť presnú sumu, moment
veronikasad
11.05.12,12:00
Ten príjem sa počíta v hrubom či čistom? Idem si pozrieť presnú sumu, moment
v hrubom
Martin Karas
11.05.12,12:02
v hrubom

Takže za rok 2011 som zarobil 833,75€ v hrubom.
veronikasad
11.05.12,12:03
Takže za rok 2011 som zarobil 833,75€ v hrubom.
doplň ešte sumu výhry
Martin Karas
11.05.12,12:04
doplň ešte sumu výhry

notebook - 412,34€
mobil - 346€
veronikasad
11.05.12,12:07
notebook - 412,34€
mobil - 346€
hádzal si "cifry" z brucha - nakoniec mám pre teba dobrú správu - je to menej ako 1/2 NČZD, ak máš DP správne vyplnené podľa § 46, DU ti preplatok dane zo závislej činnosti vráti. Ak ti ho účtovník vyplnil nesprávne, môžeš podať dodatočné DP.

To zistíš v pondelok u správkyne dane.
Martin Karas
11.05.12,12:15
hádzal si "cifry" z brucha - nakoniec mám pre teba dobrú správu - je to menej ako 1/2 NČZD, ak máš DP správne vyplnené podľa § 46, DU ti preplatok dane zo závislej činnosti vráti. Ak ti ho účtovník vyplnil nesprávne, môžeš podať dodatočné DP.

To zistíš v pondelok u správkyne dane.

Ono to bolo fakt dávno a tie sumy som si presne nepamätal...Myslím, že daňové je vyplnené správne - už asi 5 rokov si ho dávam robiť tomu istému a tento rok robil daňové viacerým známym a tí sa už tešia peniazom :) Samozrejme chybička sa mohla vyskytnúť.
veronikasad
11.05.12,12:18
Ono to bolo fakt dávno a tie sumy som si presne nepamätal...Myslím, že daňové je vyplnené správne - už asi 5 rokov si ho dávam robiť tomu istému a tento rok robil daňové viacerým známym a tí sa už tešia peniazom :) Samozrejme chybička sa mohla vyskytnúť.
zoskenuj stranu 8 a prilož na Poradu
Martin Karas
11.05.12,12:25
zoskenuj stranu 8 a prilož na Poradu

Mám len 7 strán a skener mi nefunguje :)
veronikasad
11.05.12,12:26
Mám len 7 strán a skener mi nefunguje :)
prečo 7, keď B-čko má 11? Kde si uviedol príjem z výhry ?
Martin Karas
11.05.12,12:29
príjem z výhry je v oddieli VIII. + doložené dokumenty od usporiadateľov súťaží.
veronikasad
11.05.12,12:31
príjem z výhry je v oddieli VIII. + doložené dokumenty od usporiadateľov súťaží.
Máš A-čko, či B-čko? lebo nesedí ani počet strán, ani odd., ktorý uvádzaš.
Martin Karas
11.05.12,12:37
Máš A-čko, či B-čko? lebo nesedí ani počet strán, ani odd., ktorý uvádzaš.

B-čko. Ale ono je to robené cez PC program. Možno preto tie nezrovnalosti. Ja som si to vlastne dával robiť PO, ktorá má na to program.
veronikasad
11.05.12,12:39
B-čko. Ale ono je to robené cez PC program. Možno preto tie nezrovnalosti. Ja som si to vlastne dával robiť PO, ktorá má na to program.
všetky DP som robila cez účtovný SW a B-čko má 11 strán - musí byť zhodné s "originálom".
Martin Karas
11.05.12,12:42
všetky DP som robila cez účtovný SW a B-čko má 11 strán - musí byť zhodné s "originálom".

tak potom neviem...
srska
11.05.12,13:58
tak potom neviem...a na 11-tej strane DPFO typu B je XVI. oddiel - žiadosť o vrátenie daňového preplatku;)
Martin Karas
11.05.12,14:36
a na 11-tej strane DPFO typu B je XVI. oddiel - žiadosť o vrátenie daňového preplatku;)

Tak toto je u mňa posledná strana :) a mám tam krížik "žiadam o vrátenie daňového preplatku...."
Martin Karas
11.05.12,16:01
Takže pred pár minútami mi pípla sms a daň prišla.
Katy a R
13.05.12,18:07
.. a v ktorejže to banke pripisujú platby po 18-tej hodine ???
maska2
17.05.12,08:37
a mne ešte žiadny preplatok neposlali , vôbec neviem čo si mám o tom myslieť....
Anja111
17.05.12,08:39
a mne ešte žiadny preplatok neposlali , vôbec neviem čo si mám o tom myslieť....
Najlepšie bude zavolať na DU a spýtať sa...
veronikasad
17.05.12,08:48
a mne ešte žiadny preplatok neposlali , vôbec neviem čo si mám o tom myslieť....
Kedy si podávala DP ? zavolaj správcovi dane a dozvieš sa, v čom je problém ...
maska2
17.05.12,10:36
No v polke marca bolo podane. Ved ,ak by mali výhrady tak sa hádam ozvú.....
veronikasad
17.05.12,10:41
No v polke marca bolo podane. Ved ,ak by mali výhrady tak sa hádam ozvú.....
ak si napr.uviedla nesprávne alebo nečitatelné číslo účtu, platba sa im vrátila ... ozvi sa správcovi dane ty.
Zdenka175
17.05.12,10:45
Ja čakám poštou každý deň a nič, no na účet nám prišlo niečo. Len výpis býva neskôr. Mohli z DU poslať bonus na účet, keď som udala pošt. poukážkou? Nechcem volať na DU,ešte počkám. DP bolo podané vo februári..
maska2
17.05.12,10:46
To v tom iste nie je , nakoľko je to ok.....
veronikasad
17.05.12,10:47
Ja čakám poštou každý deň a nič, no na účet nám prišlo niečo. Len výpis býva neskôr. Mohli z DU poslať bonus na účet, keď som udala pošt. poukážkou? Nechcem volať na DU,ešte počkám. DP bolo podané vo februári..
ak si neuviedla č.u. v DP, nemalo by sa to stať (iba ak by mali tvoje číslo účtu z predch.rokov a správkyňa dane ho tam poslala omylom.
maska2
17.05.12,10:55
Kontakt s Daňovým úradom čistý des
veronikasad
17.05.12,10:57
Kontakt s Daňovým úradom čistý des
dnes nie je stránkový deň - v pondelok, stredu by nemal byť žiadny problém.
maska2
17.05.12,10:59
Tak to vtedy veru aj budem musieť riešiť..myslela som ,že ak by bolo niečo zle, zvyknú kontaktovať , vyzvať ,volať ...a nič....prvýkrát žiadam vrátiť a je tu problém....no bude ho treba doriešiť
Ivenka
17.05.12,11:49
Ja som včera tiež riešila jeden preplatok lebo nedošiel a dozvedela som sa toto.
Klient mal trvalý pobyt v r.2010 - žilina a následne 2011,2012 - Košice.
A údajne ho daňový úrad v Žiline ešte nepreregistroval do Košíc, takže treba čakať - lehota, nelehota.
Zdenka175
18.05.12,07:24
U nás je každý deň stránkový
Strankové hodiny:
Po: 08:00-16:00
Ut: 08:00-16:00
St: 08:00-17:00
Šv: 08:00-16:00
Pi: 08:00-14:00

Asi majú veľa zamestnancov:)
Zdenka175
18.05.12,07:26
ak si neuviedla č.u. v DP, nemalo by sa to stať (iba ak by mali tvoje číslo účtu z predch.rokov a správkyňa dane ho tam poslala omylom.

Nie , ja vždy dávam cez poštovú poukážku:) Potom vám napíšem ako to dopadlo
blondy
27.05.12,11:05
Daňový úrad nám po našej urgencii, neskoršie z neznámych dôvodov, vrátil preplatok až 25.5.2012... Vypočítala som si sankčný úrok, dlžná suma x 10 % x 15 dní omeškania /365... Máme o ten úrok požiadať, alebo ho DU automaticky zaplatí na náš účet. Máte s tým niekto skúsenosti?
blondy
28.05.12,06:41
Daňový úrad nám po našej urgencii, neskoršie z neznámych dôvodov, vrátil preplatok až 25.5.2012... Vypočítala som si sankčný úrok, dlžná suma x 10 % x 15 dní omeškania /365... Máme o ten úrok požiadať, alebo ho DU automaticky zaplatí na náš účet. Máte s tým niekto skúsenosti?
posúvam :D
ZEvina
04.06.12,10:34
Mňa by to tiež zaujímalo.... Môjmu synovi došiel preplatok 1.6.2012 s dátumom podania na DÚ 31.5.2012. Nezmenil trvalé bydlisko a DP mu robím tri roky.
Keby sme sa my omeškali s platbou...... jáááááááááááj!
Aljok
04.06.12,12:04
Daňový úrad nám po našej urgencii, neskoršie z neznámych dôvodov, vrátil preplatok až 25.5.2012... Vypočítala som si sankčný úrok, dlžná suma x 10 % x 15 dní omeškania /365... Máme o ten úrok požiadať, alebo ho DU automaticky zaplatí na náš účet. Máte s tým niekto skúsenosti?

Nemusíš žiadať. Daňový úrad má povinnosť zo zákona rozhodnúť o priznaní úroku zo sumy neskôr vyplateného preplatku...

§ 79
Daňové preplatky a úrok


(3) Ak správca dane vráti daňový preplatok po lehote ustanovenej v odseku 2, je povinný v lehote do 15 dní od vrátenia daňového preplatku rozhodnúť o priznaní úroku zo sumy daňového preplatku. Pri výpočte úroku sa použije trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma daňového preplatku podľa tohto zákona vrátená; ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte úroku sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 10 %. Úrok sa priznáva za každý deň omeškania. Správca dane tento úrok zaplatí do 15 dní od doručenia rozhodnutia o priznaní úroku. Ak správca dane eviduje voči daňovému subjektu daňový nedoplatok, použije tento úrok alebo jeho časť v lehote na jeho zaplatenie podľa § 55 ods. 6 a 7. Rovnako správca dane zaplatí daňovému subjektu úrok aj v prípadoch oneskoreného vrátenia nadmerného odpočtu a spotrebnej dane, na ktorú bolo uplatnené jej vrátenie, ak sa nadmerný odpočet a spotrebná daň nepoužijú podľa § 55 ods. 6 a 7.
Zdenka175
11.12.12,08:57
zabudla som Vám napísať...Tiež som čakala poštou DB a nič,,,,vždy uvádzam uhradiť poštou...A oni ho poslali na firemný účet FO..:eek: