jued
11.05.12,12:44
Ahojte,
chcela by som sa opýtať ako postupovať v nasledovnom prípade. Môj klient kúpil nehnuteľnosť v roku 2010. V roku 2011 sa rozhodol , že ju dá zrekonštruovať a bude ju využívať na podnikateľské účely.

1. Môžem túto nehnuteľnosť v roku 2011 vložiť do podnikania, ak áno v akej cene? Nehnuteľnosť sa zatiaľ nevyužívala, využívať na podnikateľské účely sa bude až po rekonštrukcii.

2. Všetky náklady, ktoré boli vynaložené na rekonštrukciu budem účtovať na obstaranie HIM ? Jedná sa o jednoduché účtovníctvo.
KEJKA
11.05.12,15:22
JU nie je mojou doménou, ale skúsim, niekto ma doplní.
Môžeš vložiť do podnikania - zaeviduješ na karte majetku v cene, v akej ju kúpil v r.2010
za rok 2010 vypočítaľ 1/20-nu ceny ako evidencčný odpis - ten si už nebude môcť uplatniť.
všetky náklady na rekonštrukciu dáš ako VNZD, po ukončení zaradíš - zvýšiš pôvodnú OC aj pôvodnú ZC.
Odpisovať budeš ďalších 20 rokov daňovo.
jued
12.05.12,06:18
A môžem si uplatniť odpis už aj za rok 2011, aj keď sa budova ešte nevyužíva? Ja som rozmýšľala, že ju zaradím v tej hodnote zníženú o 1/20-nu z ceny a kým nebude budova dokončená tak preruším odpisovanie. Hoci veľmi by mi pomohlo keby som ten odpis mohla uplatniť, ale neviem či by to DÚ uznal.
A ešte sa chcem opýtať na kúpnej zmluve je napísané že sa kupujú pozemky a stavba, ale pri kúpnej cene je iba jedna suma, zaradím to všetko pod stavby?
KEJKA
12.05.12,07:24
A môžem si uplatniť odpis už aj za rok 2011, aj keď sa budova ešte nevyužíva? Ja som rozmýšľala, že ju zaradím v tej hodnote zníženú o 1/20-nu z ceny a kým nebude budova dokončená tak preruším odpisovanie. Hoci veľmi by mi pomohlo keby som ten odpis mohla uplatniť, ale neviem či by to DÚ uznal.
A ešte sa chcem opýtať na kúpnej zmluve je napísané že sa kupujú pozemky a stavba, ale pri kúpnej cene je iba jedna suma, zaradím to všetko pod stavby?
zaradiť v n zníženej sume neodporúčam. Podľa môjho návodu bude preukázateľné priamo na karte majetku, že ste si neuplatnili odpis za rok 2010. Okrem toho, odpis z pôvodnej ceny a zo zníženej ceny sú dve rozdielne sumy - hádajte, ktorá z nich je správna?
určite neuplatniť DO, ak sa budova nevyužíva.
jednu cenu treba kvalifikovane rozdeliť na cenu za pozemky - neodpisovaný majetok a cenu stavby - odpisovaný majetok.
Bližšie k tomu - "hľadaj" návody v xy príspevkoch., resp. aj na mojom blogu spred niekoľkých rokov?
baculacik
02.11.12,10:05
Dobrý deň, ja mám veľmi komplikovanú otázku tak dúfam, že na ňu bude niekto vedieť odpovedať. FO nepodnikateľ prenajíma dielňu s.r.o.-čke. Tá s.r.o-čka potrebovala väčšie priestory, tak sa dohodla s prenajímateľom, že pristaví ďalšiu dielňu na svoje náklady a budúcich 10 rokov nebude platiť nájomné. Na konci roku 2011 vystavila s.r.o.-čka tejto FO faktúru a v júli 2012 ďalšiu. Medzitým si však táto FO nepodnikateľ založil živnosť a stal sa dobrovoľným platcom DPH. Prístavba dielne ešte nie je dokončená a neuskutočnila sa zatiaľ ešte kolaudácia. Živnostník (majiteľ dielne) sa s firmou dohodol, že zvyšné úkony si chce urobiť sám na vlastné náklady, pretože chce vložiť budovu do podnikania a potom 20 rokov odpisovať. Je toto všetko možné? A ak áno, ako mám zaúčtovať vklad budovy do podnikania, ako budem účtovať všetky budúce náklady na dostavanie dielne, ked budova ešte nie je skolaudovaná? Dúfam, že ma niekto pochopil a bude vedieť poradiť. Ďakujem.
KEJKA
02.11.12,18:26
ak sro vystavila faktúru na FO, to zn. že vynaložila prostriedky, ale prístavba od začiatku je na meno FO, správne?
FO má doklady = dve faktúry o doterajších investíciách plus bude mať dalšie výdavky až do kolaudácie. Budovu vloží do podnikania po kolaudácii - tak?
Nakoľko je živnostník, tak vloží budovu - založí kartu majetku-budova a bude odpisovať. Zrejme mu ide o odpočet DPH, potom však musí prenajímať a odvádzať DPH.
všetky výdavky na ukončenie budovy budú VNZD.
baculacik
04.11.12,17:30
áno presne tak, prístavba je hned od začiatku na FO, nie na sro. To že živnostník bude odvádzať daň za prenájom toho si je vedomý. Radšej by sme vložili budovu do podnikania ešte pred kolaudáciou, aby si mohol uplatňovať DPH a náklady, ktoré sú potrebné na dokončenie stavby. Je to možné ešte pred kolaudáciou?
KEJKA
04.11.12,19:27
je to možné, pokiaľ má doklady - faktúry na IČO SZČO
baculacik
05.11.12,14:02
Nie nemá, takže ak sme teraz uplatňovali dph (za 3.štv.) na dostavbu je to zlé? :(
KEJKA
05.11.12,17:40
ak nemá doklady na firmu, tak z akého dôvodu ste si uplatňovali odpočet DPH - teda ak ste si ho uplatňovali.
Odpočítať DPH si môžeš akurát tak z anonymných bločkov za materiál /ERP/
susan 111979
06.11.12,12:14
Dobrý deń, chcem vás poprosiť o radu..idem kúpiť budovu, na katastri bude vedená na moje rodné číslo. Za 3 mesiace si chcem založiť živnosť, a v tejto budove budem mať obchod.
1.Budem môcť si túto budovu vložiť do obchodného majetku, aby som si mohla veškeré opravy a náklady (elektrika,..) vložiť do účtovníctva (JÚ)???
2.Aj keď bude napr. kúpno-pedajná zmluva stará 3 mesiace?
3.Alebo musím aj na katastri uviesť budovu na IČO?
baculacik
06.11.12,14:34
asi som vás zle pochopila. Všetky tieto faktúry už sú samozrejme na IČO, bez toho by som si nedovolila odpočítať dph. Ja som vás pochopila, že musia byť už na ičo tie ktoré sú za výstavbu od sro, ktorá vykonala prvú výstavbu. Tak potom je to v poriadku :) Ako mám teda účtovať všetky náklady na dostavbu do doby, kým bude budova skolaudovaná? A čo všetko je potrebné ak chce živnostník vložiť túto budovu do podnikania? Je k tomu potrebná nejaká zmluva a tak?
susan 111979
08.11.12,08:35
Dobrý deń, chcem vás poprosiť o radu..idem kúpiť budovu, na katastri bude vedená na moje rodné číslo. Za 3 mesiace si chcem založiť živnosť, a v tejto budove budem mať obchod.
1.Budem môcť si túto budovu vložiť do obchodného majetku, aby som si mohla veškeré opravy a náklady (elektrika,..) vložiť do účtovníctva (JÚ)???
2.Aj keď bude napr. kúpno-pedajná zmluva stará 3 mesiace?
3.Alebo musím aj na katastri uviesť budovu na IČO?
Prosím, vie mi niekto poradiť?
KEJKA
08.11.12,13:46
Dobrý deń, chcem vás poprosiť o radu..idem kúpiť budovu, na katastri bude vedená na moje rodné číslo. Za 3 mesiace si chcem založiť živnosť, a v tejto budove budem mať obchod.
1.Budem môcť si túto budovu vložiť do obchodného majetku, aby som si mohla veškeré opravy a náklady (elektrika,..) vložiť do účtovníctva (JÚ)???
2.Aj keď bude napr. kúpno-pedajná zmluva stará 3 mesiace?
3.Alebo musím aj na katastri uviesť budovu na IČO?
1. môžeš
2. nevadí, len ak tie 3 mesiace budú v rúznych rokoch, prídeš o odpisy za 1.rok /resp. príslušný počet mesiacov/.
3. nie, budova je písaná na občana, osobu=majiteľa a ty sa rozhodneš, že ju vložíš-nevložíš do obchodného majetku.
susan 111979
09.11.12,05:55
Ďakujem za odpoveď. A teraz mi nie je celkom jasné, že aké sú výhody toho, keď si podnikateľ vloží budovu na katastri na IČO.. Iba čo zaplatí väčšiu Daň z nehnuteľnosti.. Vie mi niekto vysvetliť, aý je tam rozdiel???
Zita5
09.11.12,06:25
Ďakujem za odpoveď. A teraz mi nie je celkom jasné, že aké sú výhody toho, keď si podnikateľ vloží budovu na katastri na IČO.. Iba čo zaplatí väčšiu Daň z nehnuteľnosti.. Vie mi niekto vysvetliť, aý je tam rozdiel???

V prípade SZČO(fyzickej osoby ) budovu môžete vložiť do obchodného majetku aj keď je LV na r.č.. Ja osobne by som neprepisovala na IČO , nie je dôvod .

Vyššiu daň z nehnuteľnosti, ktorú používate na podnikateľské účely budete platiť tak či tak.Len to treba nahlásiť .
susan 111979
09.11.12,07:06
A to mám kde nahlásiť? Pokiaľ viem,, vyplním tlačivo k dani nehnuteľnosti na rodné číslo...?