a.ferko
11.05.12,15:38
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako je to s výpočtom vysluhového dôchodku.
Ak otec pracoval 25 rokov ako profesionálny vojak a poberá výsluhový dôchodok, započítalo sa mu všetkých 25 rokov alebo len napr. 15 rokov a 10 rokov si mu započíta do starobného dôchodku? Výsluhový dôchodok poberá od roku 1999 .

Ďakujem
pavol36
16.05.12,13:44
Nie je jednoduchšie sa na to otca opýtať? Má predsa rozhodnutie o výsluhovom dôchodku z odboru sociálneho zabezpečenia, kde je to čierne na bielom... Odpovedal by som Ti aj priamo, ale je to zvláštna otázka a neviem, z akých pohnútok je kladená...
avalik
16.05.12,13:46
2x zalozena tema, odpoved uz dostala
a.ferko
16.05.12,17:57
na sociálke mu povedali jedno a vojenskej sociálke druhé...tak pátram po správnej odpovedi...
misoft
16.05.12,18:03
Výsluhový dôchodok nespadá pod sociálnu poisťovňu! Tento je vyplácaný VÚSZ (Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia) a pri priznaní dôchodku musel predsa dostať "výmer" (rozhodnutie) o priznaní, kde je napísané za akú dobu služby, aké percento zo služobného príjmu, od kedy a v akej výške.
Pokiaľ 25 rokov pracoval ako profesionál vojak - počíta sa doba aktívnej služby.
Zároveň sú týmto úradom za neho hradené všetky odvody - je poistencom štátu!

Sociálna poisťovňa o tomto vie veľký PRD.
buchač
16.05.12,18:13
a.ferko

vysluhovy dochodok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako je to s výpočtom vysluhového dôchodku.
Ak otec pracoval 25 rokov ako profesionálny vojak a poberá výsluhový dôchodok, započítalo sa mu všetkých 25 rokov alebo len napr. 15 rokov a 10 rokov si mu započíta do starobného dôchodku? Výsluhový dôchodok poberá od roku 1999 .

Ďakujem

http://www.porada.sk/t194035-vysluhovy-a-starobny-dochodok.html#post2059559

Výsluhový dôchodok nespadá pod sociálnu poisťovňu! Tento je vyplácaný VÚSZ (Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia) a pri priznaní dôchodku musel predsa dostať "výmer" (rozhodnutie) o priznaní, kde je napísané za akú dobu služby, aké percento zo služobného príjmu, od kedy a v akej výške.
Pokiaľ 25 rokov pracoval ako profesionál vojak - počíta sa doba aktívnej služby.

Sociálna poisťovňa o tomto vie veľký PRD.

...a tá je maximálne 60 % z príjmu .....
misoft
16.05.12,18:14
..pri 25 rokoch služby súhlasí!
avalik
16.05.12,18:44
na sociálke mu povedali jedno a vojenskej sociálke druhé...tak pátram po správnej odpovedi...

co mu povedali na socialke a co na VUSZ?
buchač
16.05.12,18:52
aj po 50 rokoch ...nik viac nedostane ...
buchač
17.05.12,03:21
co mu povedali na socialke a co na VUSZ?
Sociálka - poslala preč s tým , že to nie je ich vec.......môj názor ;)
VUSZ - ten predsa rozhodnutie o výsluhe posiela na základe personálnych a finančných podkladov...a toto rozhodnutie obsahuje komplet výpočet o započítaných rokoch a následných náležitostiach ...
avalik
17.05.12,03:36
Sociálka - poslala preč s tým , že to nie je ich vec.......môj názor ;)
VUSZ - ten predsa rozhodnutie o výsluhe posiela na základe personálnych a finančných podkladov...a toto rozhodnutie obsahuje komplet výpočet o započítaných rokoch a následných náležitostiach ...


buchy, ja viem co obsahuje rozhodnutie :)
ja by som len rada vedela, ktora "firma" sa vyjadrila, ze 15 rokov na vysluhovy a 10 rokov na starobny
Ferdosondo
17.05.12,04:05
1
avalik
17.05.12,04:32
V novinách som sa dočítal, že priemerný výsluhový dôchodok vojaka je 800 Eur!
Zaujímalo by ma, aký názor majú ľudia na toto, ktorí drú od nevidím do nevidím za 350-400 Eur.

ja len doplnim, ze priemerna mzda za rok 2011 je 786 Eur ... to len aby sa neporovnavali hrusky s jablkami
Ferdosondo
17.05.12,04:59
ja len doplnim, ze priemerna mzda za rok 2011 je 786 Eur ... to len aby sa neporovnavali hrusky s jablkami
Aby sme neporovnávali hrušky s kalerábom, treba uviesť aj že 786 je hrubá mzda a čistá cca 610 Eur.
buchač
17.05.12,05:30
buchy, ja viem co obsahuje rozhodnutie :)
ja by som len rada vedela, ktora "firma" sa vyjadrila, ze 15 rokov na vysluhovy a 10 rokov na starobny

...ja viem , že vieš ....;) :---

a preto sa aj trochu čudujem ...:confused:
buchač
17.05.12,05:38
1
...aj keď si predošlý príspevok vymazal , čítal som ho ...
...sedel som v čakárni u lekára a na mobile som si krátil chvíľku.....

...šak ma skoro trafilo .....

...že priemerný výsluhový dôchodok je tých 800 €.....
...ej , radšej nereagujem....

Aby sme neporovnávali hrušky s kalerábom, treba uviesť aj že 786 je hrubá mzda a čistá cca 610 Eur.

...a ozaj , slovo PRIEMERNÝ je dôležité ....

Generál berie tých 3.000 € ....poručík cca 600 €....
...ale v priemere majú 1.800 €...

Veru pravdu máš ....neslobodno hrušky s kalerábom ........;)

P.S.:
.......a aj inak by som vedel oponovať .....:rolleyes:
Ferdosondo
17.05.12,06:41
Takže skúsim inak.
Je to spravodlivé ak?
Vojak , ktorý sa dožije 70 rokov dostáva dôchodok vo výške 800Eur mesačne po odrobení 25 rokov. T.j. poberá ho 25 rokov až do smrti.
Občan, ktorý sa dožije 70 rokov dostáva dôchodok vo výške 370 Eur po odrobení 44 rokov. T.j. poberá dôchodok 8 rokov až do smrti.
pavol36
17.05.12,07:43
Pre Ferdosondo

U teba som si všimol už dávno tvoj "žičlivý" prístup k ozbrojeným zložkám a zborom v každom smere. Ak potrebuješ uvoľniť nejaké svoje bloky z mladosti, navštív psychológa alebo psychiatra, ten je na to povolaný.
Ak chceš diskutovať o spravodlivosti alebo nespravodlivosti výsluhových dôchodkov - založ si svoje vlastné vlákno a môžeš na ňom vyplakávať koľko chceš, tu je to mimo misu a mimo témy.
pavol36
17.05.12,07:46
Pre buchač

Generála by som neporovnával, ten má ešte aj doživotnú rentu :) To len na okraj, aby to Ferdosondo mohol potom ešte ďalej rozpitvávať :)
Ferdosondo
17.05.12,08:53
Pre Ferdosondo

U teba som si všimol už dávno tvoj "žičlivý" prístup k ozbrojeným zložkám a zborom v každom smere. Ak potrebuješ uvoľniť nejaké svoje bloky z mladosti, navštív psychológa alebo psychiatra, ten je na to povolaný.
Ak chceš diskutovať o spravodlivosti alebo nespravodlivosti výsluhových dôchodkov - založ si svoje vlastné vlákno a môžeš na ňom vyplakávať koľko chceš, tu je to mimo misu a mimo témy.
Trafená hus zagágala.
Xanti
17.05.12,09:00
Takže skúsim inak.
Je to spravodlivé ak?
Vojak , ktorý sa dožije 70 rokov dostáva dôchodok vo výške 800Eur mesačne po odrobení 25 rokov. T.j. poberá ho 25 rokov až do smrti.
Občan, ktorý sa dožije 70 rokov dostáva dôchodok vo výške 370 Eur po odrobení 44 rokov. T.j. poberá dôchodok 8 rokov až do smrti.
Máš divné počty naozaj,
ja veľa ľudí z ozbrojených zložiek nepoznám ktorý by sa dožili vysokého veku. Mnohí berú dôchodok len pár rokov nakoľko umierajú mladý.
Ešte som nepočula o nijakej osobe z ozbrojených zložiek aby poberal dôchodok 25 rokov. Zvyčajne to stihnú tak 4-6 rokov. A to odchádzajú okolo 50tky zo služby.

No ty máš asi v okolí oveľa zdravších ľudí zdá sa.
pavol36
17.05.12,16:19
Ferdo, ja sa nemám prečo hanbiť za to, že som policajt. A nenavážam sa do nikoho len preto, že zarobí viac ako ja, resp. má nejaké výhody. Povolanie a zamestnanie si vyberal každý slobodne. Som zvedavý, či by si so mnou menil aj v tých dobách, keď som zarábal 2.200 Kčs mesačne a môj plat bol veľmi úbohý v porovnaní s väčšinou iných profesií v tej dobe. Ale tvoja úbohosť a obmedzenosť ma dojíma.

P.S: Toho psychológa alebo psychiatra fakt skús. Alebo začni tipovať, možno sa ti zadarí...
buchač
17.05.12,18:02
Takže skúsim inak.
Je to spravodlivé ak?
Vojak , ktorý sa dožije 70 rokov dostáva dôchodok vo výške 800Eur mesačne po odrobení 25 rokov. T.j. poberá ho 25 rokov až do smrti.
Občan, ktorý sa dožije 70 rokov dostáva dôchodok vo výške 370 Eur po odrobení 44 rokov. T.j. poberá dôchodok 8 rokov až do smrti.

...aj JA ....

Pri takýchto rečiach , otázkach , mudrovaní ....atď zvyknem odpovedať :

Jozef , Peter , Piťu .....veď čo Ti bránilo onehdá podpísať vojnu ????
Mohol si 2 x ročne na cvičenia ( cca 4 týždne ) chodiť ...
Služby 24 - ky ťahať zo 2x každý týždeň ...
Deti vidieť len úchytkom ...

...a zvyknem na záver vždy poddžubnúť ...neodpustím si toiž iróniu :

Keby si sa lepšie učil , mohol si podpísať vojnu tiež a bral by si teraz takú istú výsluhu ako ja ...do tých 2.000 € ...


Ferdo ...nedá sa totiž porovnávať civil s uniformou ...
Akonáhle jedinec uniformu vyzlečie , je v podstate v aute ...nemá možnosť uplatnenia svoju odbornosť už využiť ...
Buďte radi , že to nie je ako vo Francúzsku .....tam dostane také odchodné , že do smrti nemusí slamky preložiť krížom ...

Poviem aj inak ...pozri sa na podnikateľov ...aj ten najsmiešnejší majiteľ poslednej s.r.o. si nadrbe so nákladov aj ten sracák , čím si celá jeho rodina prdelky utiera ...
Nespomínam a nevravím už o tých oficiálnych únikoch v tejto oblasti " nákladov " do podnikania , keď sa za firemné peniaze kupujú BMW , A , VW ...he , pritom akože maliarska firma v tých fárach šajbovce a kýble farieb prenášajú ....
Považuješ za NORMÁLNE ...???


....a ozaj , preštuduj ......budeš v reále .......nebudeš viac závidieť ....zákon sa zmenil totiž...

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-346
misoft
17.05.12,18:28
...a hlavne nech toto si prečíta:

§ 1
Predmet zákona(2) Na právne vzťahy profesionálneho vojaka pri vykonávaní štátnej služby sa Zákonník práce (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311) vzťahuje len vtedy, ak to ustanovuje tento zákon.


...teda Zákonník práce je OUT, platí, len keď tento zákon to povolí.


Mohol si 2 x ročne na cvičenia ( cca 4 týždne ) chodiť ...
Služby 24 - ky ťahať zo 2x každý týždeň ...
Deti vidieť len úchytkom ...
....byť drbaný za vojakov...
....mať na krku hodnoty v miliónoch...
...pred očami za 3,14-vinu mať #
.. on toto nezažil, teda vie prd, ako sme si "žili".
buchač
17.05.12,18:31
....a preto klikám , mimoriadne , na vyriešené ....