a.ferko
11.05.12,18:30
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako je to s výpočtom vysluhového dôchodku.
Ak otec pracoval 25 rokov ako profesionálny vojak a poberá výsluhový dôchodok, započítalo sa mu všetkých 25 rokov alebo len napr. 15 rokov a 10 rokov si mu započíta do starobného dôchodku? Výsluhový dôchodok poberá od roku 1999 .

Ďakujem
buchač
11.05.12,16:40
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako je to s výpočtom vysluhového dôchodku.
Ak otec pracoval 25 rokov ako profesionálny vojak a poberá výsluhový dôchodok, započítalo sa mu všetkých 25 rokov alebo len napr. 15 rokov a 10 rokov si mu započíta do starobného dôchodku? Výsluhový dôchodok poberá od roku 1999 .

Ďakujem
...žiaden starobný dôchodok v tomto prípade neprichádza do úvahy ...akože v tomto kontexte otázky ...

Má započítaných 25 rokov a vypočítaný dôchodok bol z najlepšieho finančného roka za posledných 10 rokov...
To znamená , že keď dovrší dôchodkový vek ( 62 ) , aj tak bude brať len len ten dôchodok ako doteraz ...

Starobný by prichádzal do úvahy , ak by ešte pracoval niekde 15 rokov - podľa poslednej novely zákona ...donedávna ( minulý rok ??? ) to bolo iba 10 rokov...
Ak by odpracoval aj tých 15 rokov , tak by bral výsluhový v súbehu so starobným ....
kejtlinka
12.05.12,07:22
Dobrý deň,


prosím o informáciu, kedy má moja mama nárok na odchod do starobného dôchodku?


- získala viac ako 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
- rok narodenia: september 1954
- 3 deti

myslím si správne, jún 2012? neviem, či tam prebehla ešte ďalšia novelizácia...:confused:
ďakujem veľmi pekne za informáciu
veronikasad
12.05.12,07:41
Dobrý deň,


prosím o informáciu, kedy má moja mama nárok na odchod do starobného dôchodku?


- získala viac ako 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
- rok narodenia: september 1954
- 3 deti

myslím si správne, jún 2012? neviem, či tam prebehla ešte ďalšia novelizácia...:confused:
ďakujem veľmi pekne za informáciu


počítaš správne - dôch.vek je 57 r., 9 mes. = jún 2012
a.ferko
12.05.12,19:06
Ďakujem za odpoveď.
MAMIKD
15.05.12,15:41
Prosila by som o informáciu, či vzniká nárok na dôchodok aj ľuďom, ktorí v živote nepracovali a ak áno, aká je jeho výška. Ďakujem.
veronikasad
15.05.12,17:20
Prosila by som o informáciu, či vzniká nárok na dôchodok aj ľuďom, ktorí v živote nepracovali a ak áno, aká je jeho výška. Ďakujem.
Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok je dovršenie dôchodkového veku a 15 rokov dôchodkového poistenia, ktoré nemusí byť len zo zamestnania. Počítajú sa aj náhradné doby, napr. u ženy doba starostlivosti o dieťa.
ivka70
15.05.12,17:43
Prosila by som o informáciu, či vzniká nárok na dôchodok aj ľuďom, ktorí v živote nepracovali a ak áno, aká je jeho výška. Ďakujem.


Tak ako pise veronikasad ..treba vediet, co tie osoby robili cely produktivny zivot.
MAMIKD
19.05.12,14:57
Ďakujem za informáciu k prvej časti mojej otázky. Zaujíma ma výška dôchodku, keď dotyčná osoba nikdy nebola v pracovnom pomere a má 4 deti. Ďakujem.
Mária27
22.05.12,07:40
Je treba zistiť, aká náhradná doba platila pri ktorom dieťati. Pôvodne to bývalo 3 roky, potom šesť ... pri prekrývaní sa berie len jedna doba ...
Možno by bolo dobré spýtať sa na bezplatnej linke sociálnej poisťovne 0800 123 123, alebo napísať email dochodky@socpoist.sk
veronikasad
22.05.12,07:42
Ďakujem za informáciu k prvej časti mojej otázky. Zaujíma ma výška dôchodku, keď dotyčná osoba nikdy nebola v pracovnom pomere a má 4 deti. Ďakujem.
uveď aspoň rok narodenia detí.

Do náhradných dôb sa v minulosti započítavala aj doba štúdia.