domacnost
13.02.06,05:15
Prosím vás môžete mi niekto povedať, ktorý parag.platí pri úprave dph z vypočítanej spotreby PHM? Všade som hľadala a všade je aj napísané, že sa pri nadspotrebe musí odviesť dph , ale v zákone o dph som nenašla na to paragraf, prosím poradte mi ktorý to je?
ALBO
13.02.06,07:03
Prosím vás môžete mi niekto povedať, ktorý parag.platí pri úprave dph z vypočítanej spotreby PHM? Všade som hľadala a všade je aj napísané, že sa pri nadspotrebe musí odviesť dph , ale v zákone o dph som nenašla na to paragraf, prosím poradte mi ktorý to je?
V zákone o DPH nič také nie je.
domacnost
13.02.06,07:10
V zákone o DPH nič také nie je.

Ak to teda nie v zákone o dph, tak nemám povinnosť odviesť dph?
Prečo tu teda po niektorý píšu, že treba odviesť aj dph z vypoč.spotreby PHM, skúsim pripnuť aj link.
domacnost
13.02.06,07:19
Prikladám link a je to príspevok č.51 od eviny. Tak ako to vlastne má byť?
http://www.porada.sk/t17630-p6-dph-v-ju.html
stratena
13.02.06,07:31
ak myslis nadspotrebu tak ta sa dava do nakladov ako nedanovy naklad a uplatnis si ho v danovom priznani PO ako pripocitatelnu polozku...dobre som ta pochopila?cize ta nadspotreba bude uvedena v zakone o dani z prijmov
domacnost
13.02.06,07:32
to viem, že budem musieť odúčtovať o tú nadspotrebu daň.výdavok ale čo s dph?
stratena
13.02.06,07:34
nechapem co chces robit este s DPH?
domacnost
13.02.06,07:36
vstúp do tohto linku príspev.č.51
http://www.porada.sk/t17630-p6-dph-v-ju.html:confused: :mee:
stratena
13.02.06,07:42
ty uctujes v JU?
domacnost
13.02.06,07:45
áno účtujem v JÚ, ale ja si myslím, že to nemá vplyv na JÚ a PÚ . Zákony platia rovnako pre obe účtov.sústavy, okrem postupov účtovania.
ALBO
13.02.06,08:41
áno účtujem v JÚ, ale ja si myslím, že to nemá vplyv na JÚ a PÚ . Zákony platia rovnako pre obe účtov.sústavy, okrem postupov účtovania.
Mne sa zdá, že tam riešia nejaké SW problémy, pri čiastkových úhradách. Možno sa chytí evina.Posúvam
domacnost
13.02.06,08:46
Albo od eviny som už dostala odpoveď , takže vám všetkým krásne ďakujem.
Tu je jej vyjadrenie:


Domacnost správna pripomienka ďakujem. Pomiešala som nechtiac dva pojmy /čo mimochodom som tu už niekoľkokrát vysvetľovala, že ide o dva druhy daní, a teda sa majú aj tak posudzovať-daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Nadspotrebu odpočítaš z prevádzkovej réžie a Dph si normálne nárokuješ aj z nákupov neuznaných do DZ dane z príjmu. Vyplýva to priamo z §. 49 zákona o DPH :

Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ...

Takže DPH neznížiš, lebo ako správne uvádzaš zo zákona o DPH to nevyplýva ), ale znížiš prevádzkovú réžiu o nadspotrebu, ako to vyplýva zo zákona o dani z príjmov