viktoriabalazova
12.05.12,11:45
:mad:
viktoriabalazova
12.05.12,09:50
ako postupovat ak bola zle vypocitana mzda zo strany uctovnickej firmy pracujucej pre firmu kde pracujem????datup nastupu prace je 10,402012 kde v tento den sme vyplnili dotaznik na zaklade ktoreho nam nasledne po dvoch tyzdnoch prisli zmluvy. prva moja vyplata bola 231 eur pricom ostatne tri kolegyne mali 280,dalsia308 a tretia 320 eur pricom sme mali rovnaky odpracovany cas.,jedina si uplatnila danovy bonus na dieta a ta ho ani nedostala . volala som uctovnicke a ta mi tvrdila dost arogantne ze ona zato nemoze ale nema tam podklady moje len dotaznik pricom veduca tvrdi ze ona odfaxovala vsetko potrebne.jednoducho to vyzera tak ze uctovnicka urobila chybu ktoru si nehcce priznat a anilen sa neospravedlnila.peniaze zvysnych 50 eur mi vraj poslu az o rok pri danovom. to mam cakat rok nato ze som robila???ako postupovat ked chcem aby m i peniaze dali ihned pripadne na nasledujucu vyplatu?snazia sa ma umlcat ale ja tie peniaze potrebujem hned ako mam zit s vedomim ze som pracovala rovnako ako ostatny a vyzit mam s 230 eur na mesiac????prosiiiiim poradte
veronikasad
12.05.12,10:47
Prilož výplatnú pásku, možno nemáš uplatnenú NČZD

vypisovala si pri nástupe do zamestnania toto tlačivo ?

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie_na_zdanenie_prijmov_2012.rtf
viktoriabalazova
12.05.12,11:04
ano vypisovala som toto tlacivo,vyplatnu pasku neviem prilozit nakolko sme ani jedna este nedostali a neviem ci aj dostaneme pretoze sa stalo nieco s postou ktora to mala dorucit.
veronikasad
12.05.12,11:08
ano vypisovala som toto tlacivo,vyplatnu pasku neviem prilozit nakolko sme ani jedna este nedostali a neviem ci aj dostaneme pretoze sa stalo nieco s postou ktora to mala dorucit.
Zamestnávatel je povinný vystaviť ti aj náhradnú výplatnú pásku. Len na základe nej budeš vedieť kde sa stala chyba - či ti nezapočítali všetky odpracované hodiny, alebo neuplatnili (zabudli) mesačnú nezd.časť základu dane na základe podpísaného vyhlásenia.
viktoriabalazova
13.05.12,09:06
a ako mam postupovat ked mi oni zle vyratali mzdu cize oni su na chybe?mozem chciet aby mi zvysne peniaze teda dali na buducu vyplatu?toto nema obdobi co robia s ludmi....
veronikasad
13.05.12,09:24
a ako mam postupovat ked mi oni zle vyratali mzdu cize oni su na chybe?mozem chciet aby mi zvysne peniaze teda dali na buducu vyplatu?toto nema obdobi co robia s ludmi....
Kým nemáš výplatnú pásku, nevieš posúdiť akú chybu firma urobila. Žiadaj o zaslanie náhradnej pásky, ak sa originál stratil. Az na základe nej môžeš reklamovať chybu a žiadať o príp. doplatenie.

Akú mzdu máš v pracovnej zmluve ?
viktoriabalazova
13.05.12,09:30
480 eur v hrubom,no uvidim podla tej vyplatnej pasky,ale musela sa stat u nich chyba kedze zvysne kolegyne mali inu lepsiu vyplatua uctovnicka mi v telefone povedala ze ona vobec ani neeviduje moju zmluvu len dotaznik....mna zaujima len to ci mam narok po zisteni ze oni urobili chybu ziadat svoje peniaze hned a nie o rok
KEJKA
13.05.12,09:32
najskôr musíš mať výp. pásku, aby si vedela chybu pomenovať.
1. Ak si ju ešte nedostala, písomne požiadaj o jej vydanie zamestnávateľa.

2. Mzdy sú zväčša tajná info, a neobstojí poukazovanie na výplatu kolegýň. Len pragmatické dôvody - dátum nástupu, počet odpracovaných dní, dohodnutá mesačná/hodinová mzda. Hrubú mzdu si zväčša každý vie vyrátať - takže túto sumu musíš vedieť zdôvodníť = vypočítať a porovnať so sumou na výpl. páske.
takže po druhé - zasa písomne - podaj zamestnávateľovi žiadosť o prepočítanie mzdy za xx/2012.


3. dobrá rada - konfrontačné vystupovanie môže mať za následok vyhadzov v skúšobnej dobe. Zváž spôsob jednania, aj ked samozrejme pri vymáhaní svojich práv ti držím palce, som na tvojej strane. Môžete sa napr. dohodnúť na kompromise, ak ti chýba v hrubom cca50 EUR, zam-eľ ti dá zálohu-pôžičku, či inak nazvanú sumu na vykrytie tohto nedostatku a všetko sa urovná napr. naozaj pri ročnom zúčtovaní. Z hľadiska odborného spracovania miezd to správny postup nie je.


4. ešte dodám - ty nemáš prečo jednať a rozprávať so mzdárkou, ak je to externá firma. ty sa obracaj na svojho zamestnávateľa, on je zodpovedný a jediný kompetentný zjednať nápravu. To, že zabezpečuje účtovníctvo a mzdy externou firmou, je jeho rozhodnutie, problém. Takže všetko adresuj jemu a maj podpísanú kopiu o prevzatí.
veronikasad
13.05.12,09:33
480 eur v hrubom,no uvidim podla tej vyplatnej pasky,ale musela sa stat u nich chyba kedze zvysne kolegyne mali inu lepsiu vyplatua uctovnicka mi v telefone povedala ze ona vobec ani neeviduje moju zmluvu len dotaznik....mna zaujima len to ci mam narok po zisteni ze oni urobili chybu ziadat svoje peniaze hned a nie o rok
Ak sa stala chyba vo výpočte, doplatia ti ju formou zálohy, alebo v najbližšej výplate. Ak nedostali tvoje vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a z toho dôvodu ti neuplatnili nezd.časť základu dane - to môžeš žiadať až v ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní DP, ak si ho budeš robiť sama - v budúcom roku.

Preto je dôležité vedieť o akú chybu ide.
veronikasad
13.05.12,09:40
480 eur v hrubom,no uvidim podla tej vyplatnej pasky,ale musela sa stat u nich chyba kedze zvysne kolegyne mali inu lepsiu vyplatua uctovnicka mi v telefone povedala ze ona vobec ani neeviduje moju zmluvu len dotaznik....mna zaujima len to ci mam narok po zisteni ze oni urobili chybu ziadat svoje peniaze hned a nie o rok
Po prepočte hrubej mzdy mi vychádza, že nemáš uplatnenú nezd.časť základu dane, zamestnávatel nedostal tvoje podpísané Vyhlásenie k zdaň.príjmov.