KatarinaNR
12.05.12,13:18
Manžela sú zároveň konatelia v dvoch spoločnostiach. Každý 50:50. Obe spoločnosti sro-čky majú to isté sídlo. Majú tam reštauráciu, pizzériu, penzión, a pod.... Je možné aby jedna dala nájomnú zmluvu druhej? napr.na čo? prenájom priestorov asi nie, či? alebo niečo iné? ďakujem.
KatarinaNR
12.05.12,12:59
prosím, neviete niekto poradiť?
danushka
12.05.12,13:27
A na akom základe obe SRO majú sídla spoločností v daných priestoroch?
Sú podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, sú tam v prenájme a vlastníkom je niekto tretí?
sroservis
12.05.12,13:39
ak je niektora z tych spoloc nosti, vlastnikom nehnutelnosti a druha nie, moze sro ako vlastnik nehnutelnosti prenajat celu nehnutelnost alebo jej cast inemu subjektu, aj majetkovo alebo personalne prepojenemu. myslim, ze je to dost bezne, najma pri nebytovych priestoroch. samozrejme z pohladu danovych vydavkov by pre sro najomcu malo davat zmysel prenajimat si prave dane priestory, napr. preto, ze tam ma sidlo alebo prevadzku, sklad a pod. pekny den
KatarinaNR
12.05.12,14:00
dvaja konatelia majú jednu sro a majú aj druhú sro, obe sro majú sídlo v tých istých priestoroch, na základe ich LV-čka, nakoľko je nehnuteľnosti ich na polovicu, tak isto sú aj konatelia na sro-čiek.
KatarinaNR
12.05.12,14:03
nikto tretí nie je, dve sro-čky sú preto, lebo ich činnosti budú rozmanité, majú na tom istom sídle reštaurácia, penzión, budú tam robiť rodinné oslavy, neskôr po schválení projektu dotácií chcú tam urobiť niečo pre šport, tenis, bazén, skrášľovanie tela a pod. čiže ide aj o to, že jednu sro-čku budú smerovať napr. na penzión a druhú na reštauráciu. Ale sídlo je jedno a to isté. Čo si môžu prenajímať?
sroservis
12.05.12,14:16
Ak je nehnutelnost v podielovom splovlastnictve oboch sro, kazda z nich moze nehnutelnost vyuzivat a uzavretie najomnej zmluvy /ktorou sa ziskava pravo uzivat vec/ v tomto prikpade nadava zmysel.
KatarinaNR
12.05.12,14:28
myslela som si, len som chcela počuť názor skúsených, a čo je v tomto smere možné využívať. Napr. hmotný majetok nakúpený na kuchyne bude využívať aj druhá sro, v takomto prípade je to asi možné, alebo napríklad automobil, či? Ďakujem.
SilMar Group
12.05.12,14:51
tie sro sú samostatné právnické osoby a tak sa musia aj správať... Obe majú v majetku polovicu nehnuteľnosti, takže každá sa stará o tú svoju. Ak by sa napríklad robila celková rekonštrukcia alebo oprava budovy, tak sa to môže riešiť rôzne - uzatvoria samostatne zmluvy s dodávateľmi, alebo to zabezpečí len jedna sro vo svojom mene a na svoj účet a následne časť vyfakturuje tej druhej...
Ale stále je to o tom, že aj keď majú sro rovnakých spoločníkov a rovnakých konateľov, sú to samostatné právnické osoby... So všetkými svojimi právami a povinnosťami. A môžu medzi sebou uzatvárať zmluvy a obchody. Druhá vec je, že daňový úrad bude pozerať na to, či obchody medzi nimi budú uzatvorené za bežných podmienok, pretože sú to personálne prepojené právnické osoby. A každý podozrivý obchod medzi nimi bude finančný úrad skúmať. Ale za bežných podmienok - nemal by byť problém.
KatarinaNR
12.05.12,15:03
ďakujem za reakcie,
číže SilMar Group podľa teba je možné urobiť nájomnú zmluvu priestorov? alebo skôr technologické zariadenia, automobily a pod.?
SilMar Group
12.05.12,15:05
Ja nevidím dôvod, aby medzi sebou tie sro nemohli uzatvárať zmluvy a obchody... Sú to naozaj samostatné osoby...
Ale hovorím, daňový úrad bude skúmať pri prvej príležitosti, či tie obchody nevznikli len na papieri kvôli "daňovej optimalizácii"...
KatarinaNR
12.05.12,15:14
no teraz som sa dozvedela, že sídlo majú konatelia v miesto svojho bydliska ale ten penzión je vedľa, čiže má zároveň inú adresu a na tej "inej" adrese by bola prevádzka. Takže majitelia prevádzky, budú prenajímať adresu prevádzky jednej sro a druhej sro? asi tak rozmýšľam
SilMar Group
12.05.12,15:20
Je úplne jedno, kde majú sro sidla - či je to rovnaká adresa, alebo rozdielna, či je to v tej nehnuteľnosti alebo mimo... Dôležité je, kto tú nehnuteľnosť má v obchodnom majetku. Ten ňou môže disponovať - prenajímať, predávať...
KatarinaNR
12.05.12,15:23
áno, ďakujem veľmi pekne, pochopila som a pomohlo mi :-))
SilMar Group
12.05.12,15:24
áno, ďakujem veľmi pekne, pochopila som a pomohlo mi :-))

vďačne :o