veronika1212
12.05.12,14:31
Chcela by som vyriesit problematiku trojstranneho obchodu. Su tri firmy. 1.dodavatel PL., 1.odberatel SK a 2.odberatel CZ. Klasicky pripad trojstranneho obchodu kedze su to platcovia dane. A Pl fakturuje SK bez dane a SK fakturuje CZ bez dane. ALe prepravu si zabezpeci 1.odberatel na svoj ucet, ale bude to ta firma konecneho spotrebitela teda z CZ, ide o prepravu mineralnych olejo. A ten CZ podnikatel okrem toho ma aj pumpy ale aj prepravnu spolocnost. Pojde aj v tomto pripade o trojstrannych obchod? A ako je to s uvedenim ceny prepravy pre CZ odberatela? Je potrebne ju zahrnut do ceny predaja? Alebo sa moze vystavit nova faktura kde by sa ta preprava preplatila?

Dakujem za radu
SilMar Group
12.05.12,17:14
§45/1d - tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet... Nenašla som v zákone napísané, že tá iná osoba nemohla byť aj druhý odberateľ, najmä ak má prepravnú spoločnosť. Podľa môjho názoru je dôležité, na koho účet išla preprava. Podľa mňa sa jedná o trojstranný obchod. Ale tieto dva obchody by som asi oddelila - teda Prvy odberateľ vyfakturuje tovar bez dane do CZ a zároveň CZ fakturuje prvemu odberateľovi prepravu.
Ja by som to riešila takto...
Rozalka
12.05.12,17:49
§45/1d - tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet... Nenašla som v zákone napísané, že tá iná osoba nemohla byť aj druhý odberateľ, najmä ak má prepravnú spoločnosť. Podľa môjho názoru je dôležité, na koho účet išla preprava. Podľa mňa sa jedná o trojstranný obchod. Ale tieto dva obchody by som asi oddelila - teda Druhý odberateľ vyfakturuje tovar bez dane do CZ a zároveň CZ fakturuje druhému odberateľovi prepravu.
Ja by som to riešila takto...
Myslela si: druhý dodávateľ SK (alebo prvý odberateľ) fakturuje tovar bez dane do CZ a druhý odberateľ CZ prvému odberateľovi SK prepravu.
SilMar Group
12.05.12,17:59
Myslela si: druhý dodávateľ SK (alebo prvý odberateľ) fakturuje tovar bez dane do CZ a druhý odberateľ CZ prvému odberateľovi SK prepravu.

:) ano, jasne, presne tak som myslela... skriatok zauradoval... uz som to opravila
veronika1212
13.05.12,05:35
takze nemal by byt v tom problem ze ta preprava sa sice zaplati prvym odberatelom ale to ICO prepravcu bude rovnake ako je ICO druheho odberatela? dakujem velmi pekne ...ale ak mate este niekto nejake skusenosti budem rada za Vasu radu
veronika1212
13.05.12,05:37
a este takto ako mu potom prefakturovat tu prepravu?zadat ju do ceny tovaru bez dane?
Maria84
26.06.12,14:25
Ja mam nasledovny problem. 1.Cesko, 2.SR, 3.IT. Ja nakupujem od ceskeho dodavatela tovar, ktory hned predam talianskemu odberatelovi. Teda ja vystupujem ako 1.odberatel. Vsetci 3 sme platcami DPH. Ja vystavim fakturu bez DPH s odvolavkou na par. 15 odsek 1. Prepravu platim ja, no zahrniem ju hned do cien na fakture pre talianskeho odberatela. Za dany stvrtrok fakturu zahrniem do Suhrnneho vykazu. Predpokladam, ze zatial je to takto spravne. No mam 2 otazky:

1) co ak nakupim od ceskeho dodavatela a nasledne ten tovar predam 3 odberatelom do Talianska. Moze sa tovar, ktory nakupim od ces.dodavatela nasledne rozbit a rozpredat medzi 3 talianskych odberatelov? Pojde stale o trojstranny obchod?

2) Co ak nastane pripad, ze taliansky odberatel je platca DPH v Taliansku, no zatial nema registraciu VIES pre Europu? Vystavim fakturu aj so slovenskou DPH? Bude to trojstranny obchod? Fakturu so slovenskou DPH uz nedavam do SV?

Dakujem za pomoc.
Maria84
29.06.12,11:40
nikto neporadi?????????? surne