pavúčik
13.02.06,06:26
Môžem vrátiť v rámci ročného zúčtovania zamestnancom daň vo výške napr. 100000,-, keď mi vyjde daň (celkom za firmu) za aktuálny mesiac napr. 70000,- (bonus do toho nerátam)?
Môžem vrátiť viac, ako mi vyjde povinnosť platiť v danom mesiaci ?
abel
13.02.06,06:34
Ty dokonca musíš vrátiť a od Daňového úradu si to pýtaš postupne každý mesiac, až do nuly. Aj v prehľadoch si odpočítavaš len do výšky daňovej povinnosti. (napísala som to ako mongol, ale keby ti to nebolo jasné, pýtaj sa).
pavúčik
13.02.06,06:55
Asi v roku 2002 mi pracovníčka DÚ vynadala, že nesmiem vrátiť viac ako výjde povinnosť platiť preddavok.
Znamená to, že v skutočnosti môžem vrátiť viac, do prehľadu dám max. čiastku, ktorá mi vyjde ako preddavok za firmu v danom mesiaci a potom každý mesiac znižujem tento preddavok o vrátenú daň zamestnancom?
Treba na to nejakú zvláštnu evidenciu? Alebo stačí rekapitulácia miezd?
liba2
13.02.06,08:55
Asi v roku 2002 mi pracovníčka DÚ vynadala, že nesmiem vrátiť viac ako výjde povinnosť platiť preddavok.
Znamená to, že v skutočnosti môžem vrátiť viac, do prehľadu dám max. čiastku, ktorá mi vyjde ako preddavok za firmu v danom mesiaci a potom každý mesiac znižujem tento preddavok o vrátenú daň zamestnancom?
Treba na to nejakú zvláštnu evidenciu? Alebo stačí rekapitulácia miezd?Je to tak, že v Prehľade... môžeš v príslušnom riadku k preplatkom z roč. zúčt. dane uviesť len takú sumu, aká je suma preddavkov. To znamená, že postupne v jan., febr. a v marci si odpočítavaš. Ak ti ešte stále zostáva pohľadávka voči DU, tak v apríli požiadaš o vrátenie tohto preplatku.
So zamestnancami to však môžeš vysporiadať v jednom mesiaci naraz.
Evidenciu si musíš viesť v každom prípade minimálne pre seba, aby si vedela, koľko ešte si môžeš odrátať z preddavkov.
pavúčik
13.02.06,10:42
Veľmi pekne ďakujem, moc mi to pomohlo. Prajem Ti pekný deň.
pavúčik
14.02.06,14:43
Ešte by ma zaujímalo, či je možné odpočítať vrátenú daň aj zo zrážkovej dane. Príklad :
Zrážková daň = 7000,-
Preddavková daň = 80000,-
Ročné zúčtovanie môže byť do výšky 87000,- alebo 80000,- ?
liba2
14.02.06,15:40
Ešte by ma zaujímalo, či je možné odpočítať vrátenú daň aj zo zrážkovej dane. Príklad :
Zrážková daň = 7000,-
Preddavková daň = 80000,-
Ročné zúčtovanie môže byť do výšky 87000,- alebo 80000,- ?
Pavúčik, k tomuto zatiaľ nevyšlo usmernenie, ani nové Prehľady ešte nie sú (aspoň ja o tom neviem :) ). Preto ťažko poradíme. Ja by som to brala ako celok, teda ak mám za január zrazenú preddavkovú aj zrážkovú daň vo výške 87000, potom by som daň neodviedla vôbec a uplatnila by som si tým predplatky z ročného zúčtovania.
Alebo buď v 1. mesiaci obozretnejší a zo zrážkovej dani neuplatni na úhradu predplatkov RZ - teda odvedieš 7000 sk na DU.
Asi sa budeš musieť rozhodnúť sám ako to urobíš.
k-a-t-k-a
14.02.06,16:40
ja som mala tak isto väčšie preplatky ako odvod dane napísala som žiadosť o vrátenie na DÚ poslala som im fotokopiu výplatnej listiny, + fotokopiu ročných zúčtovaní a výdavkové doklady o vrátení preplatkov a vrátili mi preplatky z ročného zúčtovania.Ak chceš mám tu žiadosť v práci tak ti ju napíšem
pavúčik
15.02.06,05:34
Môžeš mi ju napísať ? Ďakujem za ochotu.
Eva.Hajnikova
15.02.06,07:19
Pre: Pavúčik
Aj ja som mala v mesiaci január preddavkovú a zrážkovú daň. Preplatky z ročného zúčtovania som odrátala iba z preddavkovej dane, zrážkovú som odviedla. Tak mi poradili na daňovom .
nikulik
09.03.06,12:59
Ahojte, potrebovala by som vediet nasledovne: uhradzame daňovemu uradu preddavky na daň kazdy mesiac, ale od tej sumy si odpocitame daňový bonus, ktory vyplatime zamestnancom, takze toto mame s DÚ v poriadku. V tomto mesiaci nam ale vyšlo, že daň mame uhradit v sume cca 880,- sk, ale suma vyplatená zamestnancom za ročné zúčtovanie je cca 9 800,- sk. Musíme tuto sumu zražať každý mesiac z dane, alebo mozeme tento mesiac zrazit a zvysnu sumu požiadať daňový úrad na tlačive-žiadosti?
nikulik
10.03.06,09:58
Nevie mi niekto poradit???
Magma
10.03.06,10:05
My to robíme tak, že daňový bonus si vypýtame a dovtedy neodvádzame daň kým sa nám nevyrovná, teda nepýtame túto daň vyplatenú zamestnancom späť od daň. úradu. (Vlastne o tomto je celá 1. strana tejto témy)