johanko1
12.05.12,17:05
Ahojte,
priateľka je zamestnaná už rok vo firme a celkom nás prekvapilo, že znova jej chcú dat podpísať dodatok k pracovnej zmluve na dobu určitú znova na 1 rok samozrejme za rovnaký plat ako do teraz. Chcem sa opýtať aké sú nevýhody takejto zmluvy resp. má takáto zmluva pre ňu vôbec nejakú výhodu ? Zatiaľ dodatok nepodpísala, rozmýšľame čo robiť.
Ma žiadať na dobu neurčitú?
Ďakujem za odpovede.
arizona
12.05.12,17:17
veronikasad
12.05.12,17:23
Ahojte,
priateľka je zamestnaná už rok vo firme a celkom nás prekvapilo, že znova jej chcú dat podpísať dodatok k pracovnej zmluve na dobu určitú znova na 1 rok samozrejme za rovnaký plat ako do teraz. Chcem sa opýtať aké sú nevýhody takejto zmluvy resp. má takáto zmluva pre ňu vôbec nejakú výhodu ? Zatiaľ dodatok nepodpísala, rozmýšľame čo robiť.
Ma žiadať na dobu neurčitú?
Ďakujem za odpovede.
Ak dodatok k PZ nepodpíše, pracovný pomer skončí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve. Ak však so súhlasom zamestnávatela nastúpi po skončení prac.pomeru na dobu určitú na pracovisko bez podpísaneho dodatku, pracovný pomer sa mení na dobu neuričtú (potom už žiadny dodatok nemusí podpisovať).

Platové podmienky nemajú (alebo nemali by mať) vplyv na to, či je prac.pomer na dobu určitú, alebo neurčitú.
Inak sa prac.pomer na dobu určitú posudzuje pri stanovení nároku na dávku v nezamestnanosti.

Pozri § 104 a 105 Zákona o sociálnom poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#104
nero276
29.05.12,09:55
Zdravím. Neviem či som otázku zaradil správne, ak nie prosím prepáčte...
Manželka pracuje v školstve už tretí rok. Minulý školský rok jej zmenili prac. zaradenie a dali jej zmluvu na dobu určitú 10 mesiacov teda - do 30.6.2012, s tým, že v septembri ju opäť príjmu, pretože škola musí šetriť. Zaujíma ma, koľko krát sa môže opakovať, že dostane zmluvu na dobu určitú a tiež to, či sa takto prerušovaný prac. pomer zarátava do odpracovaných rokov (do dôchodku). Taktiež by som chcel vedieť, čo v prípade, že by manželka otehotnela a išla na materskú? Pochopiteľné je, že zamestnávateľ jej už nie je povinný držať pracovné miesto, no ako je to potom s výškou materskej?

Ďakujem za akékoľvek info.
johanko1
14.06.12,11:12
ďakujem pekne, prosím ťa v ktorom § môžem nájsť ten plynulý prechod z doby neurčitej na dobu určitú??
Xanti
14.06.12,11:19
ďakujem pekne, prosím ťa v ktorom § môžem nájsť ten plynulý prechod z doby neurčitej na dobu určitú??
Len tak mimochodom, myslíš že zamestnávateľ si nedá pozor a dovolí ísť tvojej priateľke nasledujúci deň do práce, ak jej nechce dať zatial dobu neurčitú ale určitú?
Ak nepodpíše dodatok, tak ju asi nasledujúci deň už po skončení PP do práce nepustí.


§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

zdroj : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#48


(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#48)