Vivi
13.02.06,06:55
Ahojte poradaci - prosim o radu na aktualnu otazku:) v roku 2005 som mala prijmy z riadneho pracovneho pomeru a 4000.- prijmy na prikaznu zmluvu. Mozem poziadat zamestnavatela o vykonanie rocvneho zuctovania alebo si musim urobit danove priznanie?
liba2
13.02.06,08:50
Ahojte poradaci - prosim o radu na aktualnu otazku:) v roku 2005 som mala prijmy z riadneho pracovneho pomeru a 4000.- prijmy na prikaznu zmluvu. Mozem poziadat zamestnavatela o vykonanie rocvneho zuctovania alebo si musim urobit danove priznanie?
Príjem na príkaznú zmluvu v uvedenej sume je oslobodený od dane, teda nikde ho neuvádzaš; môžeš dať zamestnávateľovi žiadosť...
Vivi
13.02.06,08:54
Preco je oslobodeny od dane? Mala som aj ine prijmy.....Mozes mi dat na to paragraf?
Denda
13.02.06,09:01
Ahojte poradaci - prosim o radu na aktualnu otazku:) v roku 2005 som mala prijmy z riadneho pracovneho pomeru a 4000.- prijmy na prikaznu zmluvu. Mozem poziadat zamestnavatela o vykonanie rocvneho zuctovania alebo si musim urobit danove priznanie?
Príjem z príkaznej zmluvy ste mali zdaňovaný?
liba2
13.02.06,09:18
Ahojte poradaci - prosim o radu na aktualnu otazku:) v roku 2005 som mala prijmy z riadneho pracovneho pomeru a 4000.- prijmy na prikaznu zmluvu. Mozem poziadat zamestnavatela o vykonanie rocvneho zuctovania alebo si musim urobit danove priznanie?Asi som sa unáhlila s odpoveďou. Pri príkaznej zmluve bude zrejme rozhodovať predmet zmluvy - úloha, pre ktorú bola zmluva uzatvorená, či ide o príležitostný, náhodný príjem.
Odporúčam prečítať si §§ 8 a 9 zákona o DP :) .
skvrnka
13.02.06,18:51
Na dotaz o príkaznej zmluve podľa §724 Obč.zákonníka sme dostali
od Daň.riaditeľstva Bratislava odpoveď :
"Pojmovým znakom príkaznej zmluvy je okolnosť, že smeruje k obstaraniu
záležitosti pre príkazcu, a že teda príkazník nekoná za seba. Príkazník je
povinný konať pri plnení príkazu podľa svojich schopností a dbať na príkazy
príkazcu. ......činnosť je vykonávaná v čase podľa pokynov platiteľa príjmu,
a teda naplňa charakteristické znaky závislosti fyzickej osoby na platiteľovi
príjmu.... ....odmeny vyplatené za takto vykonávané činnosti sú predmetom
dane podľa §5 ods. 1 a) ZDP. Spôsob zdanenia vyplýva z §35 ZDP (preddavok
vo výške 19% zrazí platiteľ zo zúčtovanej a vyplatenej mzdy za kalendárny mesiac).