farulova
13.02.06,08:27
Dobrý deň,

rada by som sa informovala:
kedy musí fyzická osoba prejsť z jednoduchého účtovníctva na podvojné?
ak dosiahne fyz.osoba za posladných 12 kal. mesiacov obrat 1 500 000,- stáva sa platcom DPH? ako často bude odvádzať DPH?
Ďakujem
mysimis
13.02.06,07:34
Zatiaľ pre FO nie je povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. Ak presiahneš za posledných 12 mesiacov obrat 1500000,- Sk budeš platcom dph zo zákona. Je to na Tebe či chceš byť mesačným alebo štvrťročným platcom dph.
Pepa
13.02.06,07:35
Fyzická osoba nemusí viesť podvojné účtovníctvo.Ak dosiahne obrat 1.5 mil stáva sa zo zákona štvrťročným platcom DPH - ale môže sa rozhodnúť, že bude mesačným platcom.
farulova
13.02.06,07:37
Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň!
evina
13.02.06,07:37
Dobrý deň,

rada by som sa informovala:
kedy musí fyzická osoba prejsť z jednoduchého účtovníctva na podvojné?
ak dosiahne fyz.osoba za posladných 12 kal. mesiacov obrat 1 500 000,- stáva sa platcom DPH? ako často bude odvádzať DPH?
Ďakujem
1. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.
Mierila si asi na to, že ak sa stane podnikateľ platiteľom DPH musí prejsť na PÚ. Tento návrh nebol schváleny a PÚ vedie podnikateľ ako som uviedla v bode 1, ináč vedie JÚ..

2. Áno, ak dosiahne podnikateľ za posledných 12 kalendýrnych mesiacov obrat 1 500 000 stáva sa platiteľopm DPH.

3.
§ 77 /zákona o DPH/


Zdaňovacie obdobie
1/ Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
2/ Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
farulova
13.02.06,08:56
Ďakujem za Tvoje odpovede, potrebovala som sa uistiť.
Ešte by som sa chcela spýtať: mám klienta, ktorý je architekt - špecifická skupina podnikateľov(používa guľatú pečiatku), má JÚ, stane sa platcom DPH. Tým sa ale jeho služby zdražia čo nebude výhodné. Je možné sa tomuto nejakým spôsobom vyhnúť?
evina
13.02.06,09:02
Ďakujem za Tvoje odpovede, potrebovala som sa uistiť.
Ešte by som sa chcela spýtať: mám klienta, ktorý je architekt - špecifická skupina podnikateľov(používa guľatú pečiatku), má JÚ, stane sa platcom DPH. Tým sa ale jeho služby zdražia čo nebude výhodné. Je možné sa tomuto nejakým spôsobom vyhnúť?
Úsmevne poznamenávam: Menej zarábať:)
Nedá sa tomu vyhnúť, platiteľom DPH to prakticky nebude prekážať /myslím jeho odberateľom/ a neplatitelia....uvidí.

Tým, že mu vznika nárok na odpočet dane na vstupe si čiastočne toto navýšenie ceny bude kompenzovať.
farulova
13.02.06,09:42
ďakujem:-)
farulova
13.02.06,09:47
ešte by som požiadala o vysvetlenie poslednej vety....kompenzácia...:confused:
evina
13.02.06,09:52
ešte by som požiadala o vysvetlenie poslednej vety....kompenzácia...:confused:

Daň na vstupe - t.j. nákup tovaru, dodávané služby a pod. platiteľovi DPH sú fakturované s DPH, ktorú si odpočíta od dane na výstupe t.j. služby architekta, o ktorú sa mu navýši cena.
Konkrétne na výstupe bude mať DPH 1 000 Sk /jeho služby/, na vstupe dodaný tovar, služby 500,- SK. Štátu odvedie 500 SK, tak tých 500 SK si "vykompenzuje".
DHP na vstupe platil vo väčšine prípadov aj ako neplatiteľ DPH.
STRELEC
13.02.06,09:57
Ďakujem za Tvoje odpovede, potrebovala som sa uistiť.
Ešte by som sa chcela spýtať: mám klienta, ktorý je architekt - špecifická skupina podnikateľov(používa guľatú pečiatku), má JÚ, stane sa platcom DPH. Tým sa ale jeho služby zdražia čo nebude výhodné. Je možné sa tomuto nejakým spôsobom vyhnúť?
Každý klient je špecifický.
Nedá sa vyhnúť byť plátcom DPH.
Jeho služby by nemali zdražieť vo výške 19% DPH. Veď má (bude mať) aj DPH na vstupe, ktoré znížia jeho náklady. Tým by to mohlo viesť k prehodnoteniu cien. Aj keď u tohto druhu činnosti je miera vstupov s DPH možno nižšia ako v iných.
DARGO
17.03.06,03:54
Ahojte, chcem sa len opýtať, ake sú nevýhody PÚ oproti JÚ? Myslím hospodársky výsledok a tak. Manžel má už toho strašne veľa a niekedy mám problém to všetko v jednoduchom ustriehnuť. Nechce sa dať prehovoriť. Podvojné ovládam, ale nerobila som tak neviem či to viem posúdiť.
ďakujem