Evita157
13.05.12,16:08
Je povinnosťou zamestnávateľa umožniť mi vyčerpať si dovolenku pred nástupom do práce? Keďže som učiteľka, mám dosť dní dovolenky a chcela som ju čerpať od 1.mája 2012 do 31.augusta 2012 a potom od 2.septembra začať normálne učiť. Ale zamestnávateľ mi nechce umožniť vyčerpať ani jeden deň.
veronikasad
13.05.12,14:27
nastupuješ do práce po skončení RD, alebo ti 2.9. vzniká nový pracovný pomer ?
Evita157
13.05.12,15:01
nastupuješ do práce po skončení RD, alebo ti 2.9. vzniká nový pracovný pomer ?

Nastupujem počas rodičovskej dovolenky, keďže dieťa má dva roky, ale do tej istej práce.
veronikasad
13.05.12,15:31
Nastupujem počas rodičovskej dovolenky, keďže dieťa má dva roky, ale do tej istej práce.
Oznámila si zamestnávatelovi aspoň mesiac pred skončením RD (do 1.4.2012), že nastupuješ do práce a chceš si čerpať dovolenku ?

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

§ 113
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

...
(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Evita157
13.05.12,16:20
Neoznámila, lebo som o tom nevedela, ale ak by som to oznámila napr. zajtra, musí mi dovoliť čerpať dovolenku o mesiac? Čiže od polovice júna by som ju už mohla čerpať? Alebo mi to môže zamietnuť napr. pre nedostatok financií...
Zimama
13.05.12,16:26
Myslím, že zamietnuť Ti to (pre nedostatok financií) nemôže - ak Ti na ňu vznikol nárok, musí Ti umožniť si ju vyčerpať alebo Ti ju preplatiť, akurát Ti asi môže určiť termín, v ktorom si ju máš vyčerpať, takže to nemusí byť celkom podľa Tvojich predstáv... ;):)
Evita157
13.05.12,16:40
A neprepadne mi stará dovolenka, z roku 2010 a 2011?
Zimama
13.05.12,16:48
Pokiaľ viem, tak by Ti žiadna dovolenka nemala "prepadnúť", keď si si ju nestihla vyčerpať kvôli MD alebo RD (nám takto v novembri nastúpila kolegyňa po 3 rokoch RD a mala dokopy okolo 50 dní dovolenky - tak si ich teraz postupne čerpá, napr. momentálne je v kúpeľoch s detičkami-dvojičkami...:)).
Evita157
14.05.12,04:38
Mne by tiež vyhovovalo čerpať dovolenku hocikedy počas roka, ale ako učiteľka si to dovoliť nemôžem, lebo budem meškať s učivom, a to sa potom ťažko doháňa. My môžeme čerpať len počas letných a iných prázdnin. Tak uvidím, koľko rokov sa mi bude tá dovolenka prenášať. :) A minuloročnú dovo
Evita157
14.05.12,04:40
Ten môj 2-ročný syn to teraz poslal o niečo skôr :):):), ospravedlňujem sa. Čiže ešte otázka: Minuloročnú dovolenku mi mohli krátiť a budú ju ešte krátiť, ak nastúpim až od septembra?
Tweety
14.05.12,06:37
Ten môj 2-ročný syn to teraz poslal o niečo skôr :):):), ospravedlňujem sa. Čiže ešte otázka: Minuloročnú dovolenku mi mohli krátiť a budú ju ešte krátiť, ak nastúpim až od septembra?
AK si bola minulý rok na RD, nárok na dovolenku nevznikol.
veronikasad
14.05.12,06:38
Ten môj 2-ročný syn to teraz poslal o niečo skôr :):):), ospravedlňujem sa. Čiže ešte otázka: Minuloročnú dovolenku mi mohli krátiť a budú ju ešte krátiť, ak nastúpim až od septembra?
uveď prosím ročný nárok na dovolenku a presné obdobia materskej a rodičovskej dovolenky.
Evita157
14.05.12,08:03
Ročný nárok na dovolenku je 45 dní. MD 6.5.2010 - 6.11.2010 a od 7.11.2010 som na RD až doteraz.
veronikasad
14.05.12,08:05
Ročný nárok na dovolenku je 45 dní. MD 6.5.2010 - 6.11.2010 a od 7.11.2010 som na RD až doteraz.
do 6.5.2010 si pracovala, alebo si bola na PN-ke ? Dovolenku za rok 2010 alebo jej časť si čerpala pred nástupom na MD ?
Evita157
14.05.12,13:03
Na PN-ke som nebola, ale čerpala som starú dovolenku a 4 dni z roku 2010, čiže zvýšilo sa mi 41 dní z roku 2010.
veronikasad
14.05.12,16:20
Na PN-ke som nebola, ale čerpala som starú dovolenku a 4 dni z roku 2010, čiže zvýšilo sa mi 41 dní z roku 2010.
Za rok 2010 sa ti nárok na dovolenku z titulu RD nekráti - zostatok 41 dní
r.2011 - nevznikol nárok na dovolenku
r.2012 - podľa dátumu nástupu do práce. Za prvých 100 prac.dní RD (vrátane sviatkov) - krátenie o 1/12, za každých ďalších celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12. Čerpanie dovolenky sa považuje za výkon práce. (platí za podmienky, že do konca r.2012 odpracuje 60 dní, vrátane čerpania dovolenky).
Evita157
14.05.12,16:28
Veľmi pekne ďakujem za odpovede :)
siuK
28.05.12,10:46
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o radu. Som učiteľka na ZŠ, momentálne na RD, ktorá mi bude končiť, zamestnávateľ mi pripravuje výpoveď z nadbytočnosti a chcem sa spýtať, či mi musí umožniť čerpať dovolenku, ak o to požiadam. Mnohí tu radia, že pre matku po RD je lepšie čerpať aspoň 1 deň dovolenky, aby mala vyššiu dávku v nezamestnanosti. Preto by ma zaujímalo, či mi môže zamestnávateľ odmietnuť čerpanie dovolenky a len mi ju vyplatiť. Netuším, koľko dovolenky mi zostáva, ale dúfam, že aspoň ten deň tam budem mať. Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
28.05.12,10:52
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o radu. Som učiteľka na ZŠ, momentálne na RD, ktorá mi bude končiť, zamestnávateľ mi pripravuje výpoveď z nadbytočnosti a chcem sa spýtať, či mi musí umožniť čerpať dovolenku, ak o to požiadam. Mnohí tu radia, že pre matku po RD je lepšie čerpať aspoň 1 deň dovolenky, aby mala vyššiu dávku v nezamestnanosti. Preto by ma zaujímalo, či mi môže zamestnávateľ odmietnuť čerpanie dovolenky a len mi ju vyplatiť. Netuším, koľko dovolenky mi zostáva, ale dúfam, že aspoň ten deň tam budem mať. Ďakujem veľmi pekne.
O čerpaní dovolenky rozhoduje zamestnávateľ po dohode so zamestnancom, takže skús o čerpanie dovolenky požiadať.
siuK
28.05.12,11:11
Ďakujem, pravdaže skúsim.