apo
14.05.12,13:25
Prosím o názor.

Vlastník tenisového kurtu poskytuje časový priestor na používanie kurtov tenisovej škole neregistrovanej na DPH.

Jedná sa o nájom nehnuteľností oslobodený od dane

alebo

je to nájom športového zariadenia všeobecne.

Je možnosť vždy túto službu zaťažiť daňou na základe §38 odstavec 5. Ale je dobre vedieť ako to je v skutočnosti. Prenajíma sa aj ľadová ploca zimného štadiónu a tam sme nájom vždy účtovali s daňou aj v časoch keď v oslobodení nebola možnosť výberu daná odstavcom 5 a daňová kontrola nemala námietky.

Ďakujem.

apo
SilMar Group
14.05.12,12:15
§38/5 Zákona o DPH - Platiteľ, ktorý prenajíma nahnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. Nie je dôležité, či zdaniteľná osoba je alebo nie je platiteľom DPH (voľakedy na tom záležalo). Oslobodené od dane bude prenájom nehnuteľnosti len súkromnej osobe.
§3/1 - zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť... Podľa môjho názoru je tenisová škola zdaniteľná osoba, takže vy sa môžete rozhodnúť, či im budete dodávať službu s daňou alebo oslobodene. Ale v tom prípade nezabudnite na koeficient...
s.
apo
14.05.12,13:01
§38/5 Zákona o DPH - Platiteľ, ktorý prenajíma nahnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. ....
s.

Áno v tom sme zajedno.

Riešim otázku, že či prenajímanie tenisového kurtu je prenájmom nehnuteľností oslobodeným od dane, alebo je to prenájom športového zariadenia všeobecne.

Uviedol som ako príklad prenájom ľadovej plochy kde sme účtovali DPH aj v čase keď nebolo na výber a pri daňovej kontrole nebola vznesená námietka.

Skúsme takto riešiť položenú otázku.

apo
SilMar Group
14.05.12,13:05
No ja neviem, ale podľa mňa je to klasický krátkodobý prenájom nehnuteľnosti...
Ale to je môj názor
s.
apo
14.05.12,22:42
Asi áno, nenavlečieme to do nájmu športového zariadenia.

apo