mazula
14.05.12,13:27
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,23.5.2012 mi končí RD po 3 rokoch.Od 11.1.2012 si platím DNP, pretože plánujeme druhé dieťa,po 270 dňoch mi DNP zanikne, dokedy potom môžem z neho čerpať?Známa mi povedala, že len 270 dní po ukončení DNP ale dočítala som sa aj, že rozhodujúce obdobie je 2 roky spatne od pôrodu.Poradíte mi?
A ešte som sa chcela opýtať, keď ukončím RD, dám v práci výpoveď, mám nárok na podporu v nezamestanosti?Pred tehotenstvom som na SK pracovala 1 rok a 7 mesiacov a celé tehotenstvo som bola PN.Ale núka sa mi aj možnosť zamestnať sa,ale len na polovičný úvazok,kalkulujem čo bude lepšie,aby som v budúcnosti, keď otehotniem a nestihnem čerpať peniaze z DNP,mala nárok vôbec na nejakú materskú.
Veľmi pekne ďakujem za každú radu
veronikasad
14.05.12,11:35
z akého vymer.základu si platíš DNP ?
mazula
14.05.12,11:59
z 830eur,nedala som si maximum, myslela som, že stihnem otehotnieť ešte počas prvej RD,ale nepodarilo sa
veronikasad
14.05.12,12:05
z 830eur,nedala som si maximum, myslela som, že stihnem otehotnieť ešte počas prvej RD,ale nepodarilo sa
Ak sa ti podarí otehotnieť do zániku DNP, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba a materské ti bude vyplácané z vymer.základu do skončenia DNP. Ochrannú dobu ale nesmieš prerušiť vznikom nového poistenia, napr. zo zamestnania.

Ak by sa ti otehotnieť do zániku DNP nepodarilo, nárok na materské ti vznikne aj neskôr, ak sa prihlásiš predtým na DNP z celého balíka. (sleduje sa doba poistenia 270 dní v posl. dvoch rokoch)
Keby si mala rizikové tehotenstvo a následnú PN-ku, môžeš si dať aj vyšší vymer.základ. Nemocenské ti bude vyplácané z minima, materské, ak nové poistenie bude trvať viac ako 26 týždňov, z tebou určeného VZ. Počas poberania nemocenské a materského odvody neplatíš. Nezabudni sa ale po skončení MD z DNP odhlásiť.
mazula
14.05.12,12:12
takže sa teraz radšej nemám zamestnať a počkať či neotehotniem do konca trvania DNP?a ak následne do tých 8 mesiacov neporodím, nebudem mať zrejme z DNP nárok na nič,ak by som sa nenahlásila platiť si celý balík však?nejako sa v tom strácam.neviem, čo je pre mňa výhodnejšie, či ísť na polovičný úvazok pracovať alebo na ÚP aspoň do oktobra kedy mi končí DNP?aj keď neviem, či za 1 rok a 7 mesiacov odpracovaných pred PN a nástupom na MD dostanem podporu,ďakujem
Xanti
14.05.12,12:29
Pokiaľ máš aktívne DNP tj. do oktobra sa môžeš kedykoľvek zamestnať aj teraz.

Ak sa zajtra zamestnáš a o mesiac otehotnieš, tak dostaneš materskú z oboch poistení. Nakoľko prácu si si našla počas trvania DNP.
Ak sa otehotnieš o mesiac ale prácu si nájdeš aj v novembri, tak vtedy nárok na materskú z DNP z ochrannej lehoty mať nebudeš. Lebo prácu si si našla až počas ochrannej lehoty.
mazula
14.05.12,12:33
super, takže ak 23.5.mi končí 3 ročný RD,a k 24.5 sa zamestnám, aj keď len na polovičný uvazok, tak budem mať nárok na materskú z oboch však?ovšem ak otehotniem cca.do augusta však?keďže mi DNP končí 8.10.2012 a ochranná doba je 8mesiacov, dobre tomu rozumiem?takže od ukončenia DNP musím do 9mesiacov porodiť?
Xanti
14.05.12,12:37
No ku ukončeniu DNP musíš byť tehotná. A môžeš to tak urobiť ako si písala a snažiť sa o bábo.
mazula
14.05.12,12:47
takže ak mi RD končí k 23.5.a ja sa hneď na to zamestnám, nestratím možnosť vyplácania materskej z DNP,aj keď je to len na polovičný úvazok?Ale ak chcem čerpať materskú z DNP musím porodiť najneskôr 8 mesiacov od ukončenia DNP, čo je 8.10.2012 však?
mazula
14.05.12,12:48
vložila som dvojmo,ukazovalo mi tu nejakú chybu
nikus27
14.05.12,17:10
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať či sa mi bude rátať materské aj z DNP. DNP mi skončilo k 31.01.2012. Za mesiac január som meškala s úhradou DNP.
Ďakujem za info.
veronikasad
14.05.12,17:24
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať či sa mi bude rátať materské aj z DNP. DNP mi skončilo k 31.01.2012. Za mesiac január som meškala s úhradou DNP.
Ďakujem za info.
kedy nastupuješ na materskú ? Bola si v čase skončenia DNP tehotná ?
Katy a R
14.05.12,17:25
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať či sa mi bude rátať materské aj z DNP. DNP mi skončilo k 31.01.2012. Za mesiac január som meškala s úhradou DNP.
Ďakujem za info.
zákon na to hovorí toto:
(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
Katy a R
14.05.12,23:12
poistné bolo splatné najneskôr 8.2.2012
nikus27
15.05.12,07:55
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o jednu radu. Od 01.04.2012 som na PN. K 30.04.2012 má zamestnávateľ prepustil. Termín pôrodu mám 27.09.2012. PN poberam od zamestnávateľa a z DNP mi neuznali, pretože som mala platbu za mesiac január neskôr zaplatenú /nezaplatenú/. predpokladám, že ak som zaplatila neskôr nemám nárok ani na materskú z DNP. Chcela by som poprosiť o radu či mám pokračovať v PN alebo by som ju mala prerušiť-dať za poistiť a znova ist na PN, aby som dostala materskú aj z pripoistenia. čo by bolo pre mňa výhodnejšie. Ďakujem
domenique
15.05.12,09:46
Dobry den mozete mi poradit?Mam v tom mensi chaos:
Som zamestnana a sucasne si platim dnp od oktobra 2010. Okolo 25 januara 2012 som zrusila dnp a 31 januara 2012 som sa znova prihlasila na dnp. Moj vymeriavaci zaklad je 1153,5 (dnp a praca). 26 týždňov platenia DNP ubehne 7 augusta 2012. Predpokladany termin porodu je 28.10.2012, tzn. na matersku by som mala nastupit 6 tyzdnov voperd - to je 16.09.2012.
Okrem toho som na PN od 12.4.2012, zmluvu v praci mam do 30.06.2012. Tam by sa mala tusim vztahovat ochranna lehota pre tehotne....
Myslite si, ze budem mat matersku maximalnu?

dakujem velmi pekne za odpoved
Katy a R
15.05.12,09:59
pre domenique ... je to OK :)- možno malé výkyvy v jednotlivých mesiacoch môžu byť (pri presiahnutí maxima - prednostne sa odvádza z PP):confused:;)
Katy a R
15.05.12,10:03
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o jednu radu. Od 01.04.2012 som na PN. K 30.04.2012 má zamestnávateľ prepustil. Termín pôrodu mám 27.09.2012. PN poberam od zamestnávateľa a z DNP mi neuznali, pretože som mala platbu za mesiac január neskôr zaplatenú /nezaplatenú/. predpokladám, že ak som zaplatila neskôr nemám nárok ani na materskú z DNP. Chcela by som poprosiť o radu či mám pokračovať v PN alebo by som ju mala prerušiť-dať za poistiť a znova ist na PN, aby som dostala materskú aj z pripoistenia. čo by bolo pre mňa výhodnejšie. Ďakujem
si to pos... la:mee:
Také riešenie - čo píšeš by pomohlo, keby si sa prihlásila na dobrovoľné poistenie 29.4.
aký máš VZ zo zamestnania ?
nikus27
15.05.12,10:28
vymeriavací základ zo zamest. mám 8,66041€. Ale spätne sa už nedá prihlásiť na dobrovoľné a ani ukončiť PN, kedže som k 30.04.2012 odovzdala prechodku.
Katy a R
15.05.12,10:53
vymeriavací základ zo zamest. mám 8,66041€. Ale spätne sa už nedá prihlásiť na dobrovoľné a ani ukončiť PN, kedže som k 30.04.2012 odovzdala prechodku.

Samozrejme, že spätne nič:mee:
a to si mala tuším menej ako min mzdu (alebo menší úväzok)?? .. je to DVZ - len že či to už dávka nie je?
Tak to potom aj keď by si sa prihlásila na nové dobrovoľné poistenie z minima pred materskou - tak dosiahneš vyšší DVZ.
Ale ešte lepšie by bolo, keby si si našla zamestnanie (aj na krátko) a ešte sa nakrátko aj dobrovoľne poistila :)
nikus27
15.05.12,10:59
vymer.základ je 15,7462 € z tejto sumy 55% - 8,6604€. rozmyšlam či by som sa neprihlásila na úrad práce a dala sa dobrovolne poistiť aspon na dva-tri dni. Pripoistiť by som sa dala z vyššej sumy.
Katy a R
15.05.12,11:15
vymer.základ je 15,7462 € z tejto sumy 55% - 8,6604€. rozmyšlam či by som sa neprihlásila na úrad práce a dala sa dobrovolne poistiť aspon na dva-tri dni. Pripoistiť by
som sa dala z vyššej sumy.
.. takže nie je VZ tých 8 evri - aspoň to:D
nikuš za prvé - nie je to pripoistenie ale riadne poistenie.. no a ak to terazky tak spravíš, platiť budeš a tvoj DVZ bude bajočko 10,50 :confused: Ochranná lehota z PP ti padne a z dobrovoľného poistenia sa bude počítať pravdepodobný VZ - však kukni do zákona, keď robíš takúto dôležitú vec!!!
(... toto sme chceli:confused::mee:) mimotemy
porozmýšľaj nad tou mojou poslednou vetou v predch. príspevku - ale potom - platiť treba včas!!!